Evropská komise pohrozila Rumunsku žalobou kvůli omezením na vývoz zemního plynu

DomůEvropská UnieEvropská komise pohrozila Rumunsku žalobou kvůli omezením na vývoz zemního plynu

Evropská komise pohrozila Rumunsku žalobou za údajně ilegální restrikce na vývoz zemního plynu ze země. Rumunská vláda má nyní dva měsíce, aby se k výzvě Komise postavila, v opačném případě může spor skončit u evropského soudu.

Rumunská energetická legislativa nařizuje domácím producentům plynu upřednostnit prodej plynu na domácím trh před jeho vývozem do zahraničí. Podle serveru Platts je právě toto sporné nařízení hlavním důvodem pro odkládání investičního rozhodnutí o těžbě plynu z pole Neptun v Černém moři.

Do průzkumných a přípravných prací se joint venture společností OMV Petrom a ExxonMobil pustilo již v roce 2008, přičemž mezi lety 2008 a 2016 bylo do projektu zainvestováno více než 1,5 miliardy dolarů. Oblast by měla ukrývat mezi 42 až 84 miliardami metrů krychlových plynu.

Podle společnosti OMV Petrom však současné legislativní prostředí v Rumunsku nenaplňuje potřebné předpoklady pro uskutečnění rozhodnutí v případě projektu o hodnotě několika miliard dolarů.

Evropská komise tak rumunské vládě nyní zaslala oficiální varování, přičemž jedno varování, že omezování obchodování se zemním plynem mezi členskými státy je v rozporu s pravidly pro vnitřní trh se zemním plynem v EU, země obdržela již před 5 lety.

Z vyšší těžby by mohly benefitovat i další země EU

Rumunsko již v současnosti pokrývá přibližně 90 % domácí spotřeby zemního plynu vlastní těžbou, zbytek plynu do země proudí z Ruska. Navýšení domácí těžby by tak zemi umožnilo nejen získat plnou nezávislost na dovozu, ale exportovat plyn do dalších zemí jihovýchodní Evropy.