Domů
Evropská Unie
Evropská unie investuje 444 milionů € do klíčové energetické infrastruktury

Evropská unie investuje 444 milionů € do klíčové energetické infrastruktury

Evropská unie investuje 444  milionů € do klíčových evropských projektů v oblasti energetické infrastruktury. V pátek tento krok odsouhlasily členské státy schválením návrhu Evropské komise. Evropská unie tuto informaci uvedla ve své tiskové zprávě.

Celkem 18 projektů týkajících se elektřiny, plynu a smart grids má přispět k dosažení cílů Energetické unie na zvýšení bezpečnosti dodávek energie a udržitelného rozvoje integrací obnovitelných zdrojů energie napříč EU.

Finance na vybrané projekty pocházejí z programu EU na podporu financování v oblasti infrastruktury, tzv. Nástroj pro propojení Evropy – Connecting Europe Facility (CEF).

„Vítám dnešní souhlas ze strany členských států. Jedná se o významné projekty s významnými přeshraničními dopady. Jsou hmatatelným důkazem toho, co Energetická unie znamená pro Evropu a jak Evropská unie může pomoci zemím stát se silnějšími díky úzké vzájemné spolupráci.“
místopředseda Evropské komise pro energetiku unii, Maroš Šefčovič

Z 18 projektů vybraných pro financování spadá:

  • 7 do odvětví elektroenergetiky (176 milionů €),
  • 10 do odvětví zemního plynu (228 milionů €),
  • 1 do odvětví inteligentních sítí (40 milionů €),
  • 5 se vztahuje na stavební práce (350 milionů €)),
  • 13 na studie (94 milionů €).

Od SuedLinku po chorvatský LNG terminál

40 milionů € připadne na páteřní přenosové vedení Německa. Tzv. SuedLink propojí severní část země disponující velkým množstvím větrných elektráren s průmyslovým jihem a uleví tak sousedním soustavám, především České republiky a Polska. Jedná se o první projekt tohoto druhu v tak velkém měřítku, 700 kilometrů kabelů vysokého napětí bude kvůli protestům obyvatel proti stožárovému vedení uloženo kompletně pod zemí.

90 milionů € připadne na inovativní projekt pro skladování energie v Severním Irsku, který bude využívat technologie CAES (ukládání energie prostřednictvím stlačeného vzduchu). Projekt přispěje k flexibilitě a systémové stabilitě a implementaci dalších obnovitelných zdrojů.

V odvětví zemního plynu bude 102 milionů € investováno do off-shore LNG terminálu u chorvatského ostrova Krk. Terminál umožní diverzifikovat dodávky plynu v regionu, ve kterém převážně dominuje jediný dodavatel plynu. Díky tomu v regionu vzroste energetická bezpečnost a cenová konkurenceschopnost.

Smart grid projekt SINCROGRID, který získal finanční podporu 40 milionů €, umožní efektivnější využití stávající přenosové sítě ve Slovinsku a Chorvatsku. Díky tomu bude možné implementovat dalších obnovitelné zdroje energie a zajistit větší energetickou bezpečnost bez nutnosti vybudovat nové nadzemní vedení.

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.