Domů
Evropská Unie
Evropské emisní povolenky překonaly 6 €/t a dosáhly 8měsíčního maxima

Evropské emisní povolenky překonaly 6 €/t a dosáhly 8měsíčního maxima

Evropské emisní povolenky (EUA) dosáhly na konci minulého týdne svého maxima za posledních 8 měsíců, když překonaly hranici 6 €/t. Jedná se o nejvyšší hodnotu od 3. ledna. Cenu vyhnaly zejména zprávy o nových problémech součástí pro jaderné elektrárny vyrobených v závodu Arevy Le Creusot.

Analytici ze společnosti Energy Aspects odmítají tvrzení, že ceny EUA se v srpnu zvýšily o 14 % kvůli každoročnímu snížení objemu dražeb o polovinu vlivem nižší letní poptávky.

„Toto vysvětlení, i když lákavé, ignoruje skutečnost, že objem aukcí je meziročně více než dvakrát vyšší a že nižší množství obchodů, jelikož je většina Evropy na dovolené, by mělo ovlivnit stranu poptávku, stejně jako stranu nabídky,“ uvedli analytici Energy Aspects novinářům.

Analytici srpnový nárůst připisují spíše obavám, že produkce elektřiny francouzských jaderných elektráren bude negativně ovlivněna kontrolou součástí reaktorů vyrobených společností Areva v závodu Le Creusot, i přes tvrzení EDF, že výroba jaderných elektráren nebude ovlivněna.

Vývoj ceny emisních povolenek, produktu DEC17. Zdroj: ICE

Ve čtvrtek cena akcií EDF mírně poklesla, v reakci na potvrzení zjištění nových anomálií v dokumentaci o součástech pro jaderné elektrárny vyrobené v závodu Le Creusot, i přes ujištění EDF, že nepředstavují bezpečnostní riziko.

„Trh je pochopitelně skeptický vůči tvrzením EDF ohledně výroby elektřiny, neboť od počátku tohoto jaderného problému společnosti, který začal před 10 měsíci, byly odstávky elektráren EDF často prodlouženy nad rámec původních plánů,“ uvádí Energy Aspects.

Navíc, vzhledem k tomu, že tyto výpadky ve výrobě jaderných elektráren jsou v letošním roce jedním z hlavních důvodů nárůstu ceny EUA, se zdá, že reakce na tyto nejnovější zprávy jen tak nevyprchá.

„Trhy mají tendenci reagovat přehnaně na podobné titulky, takže jisté zmírnění ceny lze v příštích týdnech očekávat, ale cena EUA pravděpodobně tento týden [do 27. 8.] neklesne pod úroveň 5,50 €/t,“ dodává Energy Aspects.

Potřebujete být v obraze ohledně Evropské unie?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti Evropské unie a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Češi o Green Dealu nevědí nic. Leda domněnky a dezinformace, tvrdí ekopsycholog Krajhanzl
19. květen 2022, 22:07
Obří projekt „zelené elektrárny“ má EU zbavit závislosti na Rusku. Už se začíná stavět, rizikům navzdory
18. květen 2022, 17:30
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se