Domů
Evropská Unie
Evropský parlament chce umožnit některým plynárenským projektům přístup k penězům ze "zeleného" fondu
European Parliament - Evropsky parlament - EU - Zdroj: Flickr, Guilhem Vellut
Zdroj: Guilhem Vellut / Creative Commons / CC BY 2.0

Evropský parlament chce umožnit některým plynárenským projektům přístup k penězům ze "zeleného" fondu

Transformace energetiky a snížení emisí oxidu uhličitého i v jiných hospodářských sektorech je dlouhodobě jedním z hlavních bodů agendy Evropské unie. Evropský parlament se však tento týden vyslovil pro umožnění financování vybraných plynárenských projektů z fondu, který má sloužit především k přechodu na obnovitelné zdroje.

Zelená dohoda pro Evropu, která má ve výsledku pomoci Evropské unii dosáhnout do roku 2050 uhlíkové neutrality, si vyžádá značné finanční prostředky. K financování projektů má sloužit i Fond pro spravedlivou transformaci, který by mohl zprostředkovat desítky miliard eur veřejných financí. Ty by měly pomoci těžkému průmyslu a ocelářskému průmyslu omezit emise CO2.

Navrhovaný fond je srdcem většího plánu nazvaného Mechanismus pro spravedlivou transformaci, který má za úkol zajistit 100 miliard eur v letech 2021 až 2027. Tyto finance mají pomoct regionům, které jsou vysoce závislé na průmyslu produkujícím velké množství uhlíkových emisí.

Přesná pravidla pro čerpání prostředků z toho fondu ještě nebyla stanovena, budou se na nich však muset shodnout jak Evropský parlament, tak Komise i zástupci vlád členských zemí. Ti se však již dříve shodli, že by z fondu neměly být financovány žádné fosilní zdroje.

Parlament však podle agentury Reuters v úterý odhlasoval podporu dodatku, který by umožnil financovat z fondu vybrané plynárenské projekty přípustné pro státní podporu. Projekty se nicméně musí nacházet v uhelných regionech a musí být v souladu s klimatickými cíli pro rok 2030.

Podle Manolise Kefalogiannise, řeckého zákonodárce, tato pravidla umožní pouze omezení čerpání financí na projekty spojené se zemním plynem jakožto přechodným palivem. Podle jiných však investice do plynu odporuje původnímu slibu evropských zákonodárců.

Podle zástupců Evropského parlamentu by přístup k penězům ze „zeleného“ fondu měl být umožněn pouze zemím, které se vyslovily pro dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050. Jediná členská země, která se k tomuto slibu zatím nepřipojila, je Polsko.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
PetrV
18. září 2020, 07:46

Závislí na uhlí nebo plynu je temer každý. Jen si to neuvedomuje.

Franta
18. září 2020, 07:49

Tak to je přesně ta "správná" cesta jak podpořit Nord Stream 2 a nakrmit investory (Shell, OMV, Gazprom a další). Je evidentní, že o emise vůbec nejde. Nakonec proč? Byznys je byznys.

Jaroslav Studnička
18. září 2020, 09:17

Plyn podpoříme, jádro ne. To opravdu z pohledu CO2 dává smysl...:-)

Josef
18. září 2020, 14:03

A zrušit jadernou energetiku Vám smysl dává ? nehledejte v tom logiku je to normální Eko-komunismus nebo jestli chcete Ekomunismus. Přece není normální zničit si krajinu VTE turbínami v 1/3 země kvůli uzavření jaderných reaktorů a ještě to celé spojovat s ekologií...

Dnes i bohatí Němci mají problém s energetickou chudobou.

Jsou ale lidé co by to rádi aplikovali i u nás, nevím kolik lidí by bylo schopno pak utáhnout 7,5kč/Kwh v topné sazbě....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se