Frans Timmermans má za úkol přijmout evropskou "klimatickou ústavu"

DomůEvropská UnieFrans Timmermans má za úkol přijmout evropskou "klimatickou ústavu"

Ursula von der Leyenová, nová předsedkyně Evropské komise, považuje za jeden z hlavních cílů Evropské unie dosažení klimatické neutrality. Uvedla to při příležitosti představení jednotlivých komisařů na společném úterním setkání. „Evropský zelený úděl“ (European Green Deal) bude v centru jejího zájmu při vykonávání pozice nejvyšší představitelky Unie.

Von der Leyenová jmenovala Franse Timmermanse, který byl rovněž žhavým kandidátem na hlavu nejdůležitějšího evropského výkonného orgánu, výkonným místopředsedou pro Evropský zelený úděl. Funkci bude vykonávat společně s funkcí komisaře pro boj proti změně klimatu. Úzkou spolupráci by podle nové předsedkyně Komise měl navázat s novou estonskou komisařkou pro energetiku, Kadri Simson, která ve funkci nahrazuje Maroše Ševčoviče.

„Ti, kteří budou rychle jednat a jednat jako první, budou ti, kteří nejlépe využijí příležitostí, které ekologická transformace ekonomiky nabízí. Chci, aby Evropa byla průkopníkem – aby byla exportérem znalostí, technologií a nejlepších praktik,“ uvedla von der Leyenová při představování Timmermanse jako svého místopředsedy.

První „evropský klimatický zákon“

Von der Leyenová, která byla zvolena i díky jejím ambiciózním plánům týkajících se změny klimatu, bude po Timmermansovi požadovat vypracování plánu týkajícího se zvýšení cíle snižování emisí pro rok 2030 ze 40 na alespoň 50 %, ale ideálně až na 55 %.

Úkolem nového komisaře bude také vytvoření “prvního evropského klimatického zákona”, který by měl obsahovat cíl dosažení klimatické neutrality do roku 2050. Tento cíl by ale musel být odsouhlasen jednohlasně, pozice České republiky, Estonska, Maďarska a Polska je přitom v současnosti poměrně pevná.

Von der Leyenová nabízí některým zemím východní části Unie čerpání z fondu Spravedlivé transformace (Just Transition Fund), velké množství prostředků bude moci Polsko a další země, včetně Česka, čerpat I z nově založeného Modernizačního fondu, který bude dotován výnosy z emisních povolenek.