Domů
Emise CO2
Výrobci zeleného vodíku a ekologické oceli budou mít nárok na bezplatné povolenky
Spékací pásy v ocelárně
Zdroj: beeveephoto / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

Výrobci zeleného vodíku a ekologické oceli budou mít nárok na bezplatné povolenky

Výrobci zeleného vodíku, bezemisní oceli nebo bezemisního čpavku budou mít nárok na bezplatné emisní povolenky, které pro ně budou představovat nový zdroj příjmů. Cílem je vyrovnat podmínky ve vztahu k výrobcům stejných produktů z fosilních paliv. Umožní to aktualizovaná pravidla pro bezplatnou alokaci povolenek v systému EU ETS. 

Výrobci zeleného vodíku, čpavku a železa a oceli využívající zelený vodík budou mít nárok na bezplatné povolenky v rámci systému pro obchodování s povolenkami EU ETS.  Uvedl to server Hydrogen Insight s odkazem na nedávno zveřejněné nařízení EU o bezplatné alokaci.

Pravidla, schválená po dlouhém legislativním procesu, napravují situaci, ve které byly bezplatné povolenky alokovány pouze průmyslu náročnému na fosilní paliva, ale ne výrobcům stejných produktů, kteří využívají obnovitelné zdroje.

Nařízení výslovně přiznává výrobcům obnovitelného vodíku a jeho derivátů stejný nárok na bezplatné povolenky jako výrobcům šedého vodíku a čpavku a ocelářům využívajícím koksovací pece. Výrobci využívající obnovitelné alternativy budou moci od roku 2025 povolenky nárokovat a prodávat, což pro tyto výrobce znamená nový zdroj příjmů, jehož účelem je vyrovnat podmínky pro tyto sektory.

Dle obchodní organizace Renewable Hydrogen Coalition (RHC) bude tato pobídka motivovat k investičním rozhodnutím pro projekty v oblasti zeleného vodíku. Počet povelenek, na které budou mít tito výrobci nárok, bude stanoven na základě srovnávacích testů EU, které monitorují veškeré emise z odvětví a stanovují emisní limit na základě 10 % nejlepších zařízení v Evropě z hlediska emisí v dané kategorii..

Alokace bezplatných povolenek bude dočasná a v průběhu příštích deseti let se bude postupně snižovat. Nahrazena bude systémem uhlíkového cla na hranicích EU (CBAM). EU předpokládá, že uvalení uhlíkové daně na dovážené průmyslové výrobky, jako je vodík, ocel a železo, ale i hnojiva a elektřinu odstraní potřebu poskytovat bezplatné povolenky evropským znečišťovatelům. Účelem alokace povolenek zdarma je totiž vyrovnání soutěžního prostředí pro výrobky dovážené ze zemí mimo EU a výrobků domácích.

Například společnost H2 Green Steel uvedla, že revize pravidel CBAM a obchodování s emisemi byla hlavním faktorem při jejím rozhodování o realizaci 700MW závodu na výrobu oceli elektrolýzou ve švédském Bodenu.

"Je skvělé vidět, že dekarbonizované technologie pro výrobu vodíku, železa a oceli nyní dostávají v systému ETS rovné podmínky," řekl Ola Hansén, ředitel pro veřejné záležitosti H2 Green Steel."Tento akt má zásadní význam pro všechny společnosti, současné i nově vznikající, které plánují investice do nových technologií," dodal.

V současné době se cena emisních povolenek v rámci systému EU ETS pohybuje okolo hranice 60 EUR za tunu CO2. Ceny ale značně kolísají, například v loňském roce překročily 100 EUR.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se