Domů
Evropská Unie
Gazprom si na červen nezarezervoval tranzitní kapacitu pro přepravu plynu přes Slovensko a přes Polsko
Gazprom budova
Zdroj: Gazprom

Gazprom si na červen nezarezervoval tranzitní kapacitu pro přepravu plynu přes Slovensko a přes Polsko

Evropská Unie
6 komentářů
16. květen 2022, 15:12
ČTK

Ruský státní plynárenský gigant Gazprom na červen nezarezervoval tranzitní kapacitu pro export plynu do Evropy přes Slovensko prostřednictvím hraničního uzlu Veľké Kapušany. Na příští měsíc nezarezervoval ani přepravní kapacitu plynovodem Jamal přes Polsko. Podle agentury Reuters to vyplývá z výsledků energetických aukcí.

Gazprom už minulý týden oznámil, že nebude přepravovat plyn potrubím Jamal, které vede přes Bělorusko a Polsko do Německa. Zdůvodnil to ruskými sankcemi na firmu EuRoPol GAZ, která vlastní polskou část plynovodu Jamal.

Podzemní zásobník plynu Jemgum
Ilustrační foto

Plynovod Jamal obvykle přepravuje ruský plyn do západní Evropy, v posledních týdnech ale většinou fungoval v obráceném režimu, takže dodával plyn z Německa do Polska. Rusko vývoz plynu do Polska koncem dubna zastavilo kvůli tomu, že Varšava odmítla požadavek na platby v rublech.

Německý úřad pro regulaci energetického trhu ale podle agentury Reuters nepředpokládá, že by přerušení dodávek vedlo k bezprostřednímu zhoršení situace v zásobování plynem. Česká republika podstatnou část ruského plynu odebírá přes Německo.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Rejpal
17. květen 2022, 01:20

No tak už funguje jen NS1 na podzim to patrně Rusové utnou úplně . Ukáže se green deal v praxi - zatopíme si FV panely... V zásobnících je 1 miliarda plynu to stačí v zimě řádově na týdny. Pokud to Rusové opravdu zavřou tak plyn dojde a budou stupně na elektřinu ta bude na příděl za regulované ceny. Část fabrik bude stát úplně další pojedou jen v noci. Fiala bude šaškovat ve svetru a říkat, že za to můžou Rusové. Jestli bude stát průmysl, přijde pád měny , protože nebude produkce na vývoz.

Martin
17. květen 2022, 09:53

Polsko vůbec nevadí, tam už od léta loňského roku teklo úplné min. nebo vůbec nic.

Spíše ta Ukrajina může být průser. Ale ještě bych to neviděl tak černě, pže loni to takhle udělal Gazprom několikrát a ty kapacity dokupoval v kratších úsecích. Povzbuzujícím faktorem může být taky i to, že spotové ceny zatím růst po zveřejnění informace nezaznamenaly.

Ale kdo ví .....

Martin
17. květen 2022, 09:57

Kdyby to někoho zajímalo tak ještě doplním, že přes NS1 teče stabilně 1 750 GWh plynu denně a přes Kapušany v květnu v rozmezí 560 - 1 000 GWh/den.

na Slovensko od nás přes Lanžhot teče v průměru 200 - 300 GWh denně (pak asi dále do Rakouska) ....

Jiří
17. květen 2022, 11:27

Zdravím, kde se na tyhle údaje můžeme podívat? Je nějaká online statistika? Dáte prosím odkaz? Díky

Martin
17. květen 2022, 13:00

Odkazy jsem poslal, ale asi to musí ještě projít přes admina....

Martin
17. květen 2022, 12:20
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se