Domů
Energetika v zahraničí
Kabelové vedení pro Südlink? Byl by několikanásobně dražší

Kabelové vedení pro Südlink? Byl by několikanásobně dražší

Když se politici dohadují, může se to výrazně prodražit. Südlink, který se má stát hlavním přenosovým vedením mezi severní částí Německa a průmyslovým jihem, by mohl být z části realizován kabelovým vedením. Již dříve to oznámil německý ministr pro energetiku a hospodářství Sigmar Gabriel. Problém ale je, že kabelové vedení vyjde 3-8 krát dráž, než vedení venkovní.

Hlavní důvod změny je na bavorské straně, kde jsou místní občané výrazně proti venkovnímu vedení, jehož výstavbu dlouhodobě blokují. Po výhružce Sigmara Gabriela, že bude Německo rozděleno na dvě tarifní pásma s vyššími poplatky na jižní straně (bavorské), došlo až k návrhu na realizaci vedení pomocí kabelu.

„Doufáme, že díky této nabídce, která má dalekosáhlé dopady, se nám povede minimalizovat odpor mezi obyvateli Bavorska a Südlink bude moct být konečně realizován,“
Sigmar Gabriel, Ministr pro energetiku a národní hospodářství

Problémem ale je, že podle informací provozovatele přenosové soustavy TenneT je výstavba kabelového vedení 3-8 krát dražší, než kdyby byl Südlink realizován pomocí běžného venkovního vedení.

I přesto, že jsou náklady neúměrně vysoké, jsou již srovnatelné s dodatečnými náklady na soudní spory a časové zdržení. Již nyní obyvatelé Německa přispívají na Energiewende přes 20 mld. euro a náklady na kabelové vedení by se tato hodnota ještě zvýšila.

Mimo to by při přehodnocení projektu musely být znovu projednány veškeré administrativní postupy včetně zapojení veřejnosti.

Příští týden ve středu se chce kancléřka Angela Merklová sejít s Horstem Seehoferem a Sigmarem Gabrielem, aby se dohodli na výsledném řešení problému výstavby kontroverzního vedení ze severu na jih. Při realizaci vedení pomocí venkovního vedení by výstavba stála mezi 2-3 mld. euro. Výstavbu by zaplatili němečtí odběratelé v síťových poplatcích v ceně elektřiny.

Co je Südlink?

Plánované přenosové vedení je primárně určené k transportu elektrické energie ze severního Německa, kde je přebytek elektrického výkonu ve větrných elektrárnách, do průmyslového jižního Německa. Prioritou je, aby vedení bylo hotové do roku 2022, kdy mají být odstaveny od sítě poslední německé jaderné elektrárny (harmonogram odstavení jaderných elektráren je v článku o odstavení JE Grafenrheinfeld).

Südlink se skládá z dvou stejnosměrných (HVDC) vedení mezi Wilsterem u Hamburgu a Grafenrheinfeldem v Bavorsku a mezi Brunsbüttel v Šlésvicku-Holštýnsku a Großgartach v Baden-Württembergu.

Štítky:

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se