Domů
Evropská Unie
Medveděv: Plynovod Turkish Stream vstoupí do EU přes Bulharsko nebo Řecko
Zdroj: NPCA / Flickr

Medveděv: Plynovod Turkish Stream vstoupí do EU přes Bulharsko nebo Řecko

Rusko vyjednává s Řeckem a Bulharskem o vstupním bodě Turkish Streamu z Turecka do EU. Tuto skutečnost prohlásil ruský premiér Medveděv v pondělí v Istanbulu. Podmořská část výstavby již začala, projekt by měl být dokončen v roce 2019.

Webový portál EurActiv infromoval o pondělním setkání v Istanbulu. Plynovod Turkish Stream, nebo také TurkStream, by měl dle plánu dodávat 31,5 miliard kubických metrů plynu ročně do Evropy skrze Černé moře. Projekt sponzorovaný ruským Gazpromem by tak pomohl Moskvě omezit přepravu zemního plynu skrz Ukrajinu. Vstupní bod do Evropské unie povede přes území Turecka a jako logické se jeví pokračovat buď do Bulharska, nebo do Řecka.

Turkish Stream nahradil South Stream, další projekt Gazpromu, který měl dodávat zemní plyn do Bulharska. Tento projekt byl pozastaven poté, co Evropská komise hrozila Bulharsku postihy za mnoho zvláštností, které se vyskytly při plánování projektu s Ruskem.

Od té doby, co byl Turkish Stream označen za alternativu k South Streamu, obě země Bulharsko i Řecko projevily zájem, aby projekt vedl skrz jejich území dále do EU.

„Je zde více návrhů. Vyjednávání jsou vedena s několika státy Evropské unie – a to s Řeckem a Bulharskem. Při rozhodování nad tímto tématem by se měly analyzovat ekonomické faktory, protože plynovod, jak jsme opakovaně prohlásili, není politický projekt, ale čistě ekonomický projekt a ostatní státy Evropské unie se ho mohou účastnit.“ prohlásil ruský premiér Dmitrij Medveděv na pondělním summitu v Istanbulu.

Ruský premiér dále sdělil, že prodloužení plynovodu na území EU záleží na rozhodnutí jednotlivých členských států.

Výstavba Turkish Stream

Medveděv zopakoval, že podmořská část plynovodu dlouhá přibližně 1000 kilometrů je již ve výstavbě. Po dostavení podmořské části se začne se stavbou suchozemské části v Turecku, která bude dlouhá 200 kilometrů.

Dle ruského tisku Gazprom plánuje, aby první potrubí Turkish Streamu dodávalo plyn tureckým zákazníkům a druhé potrubí zákazníkům z jihovýchodní Evropy. Přepravní kapacita prvního a druhého potrubí bude shodně 15,75 miliard kubických metrů plynu.

Dle zpráv bulharské úřady navrhly, aby plynovod vedl přes Bulharsko, jak tomu mělo být u původního projektu South Stream. Turkish Stream by dle plánu měl být dokončen v roce 2019.

Zdroj úvodní fotografie: NPCA online na www.flick.com

Potřebujete být v obraze ohledně Evropské unie?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti Evropské unie a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Češi o Green Dealu nevědí nic. Leda domněnky a dezinformace, tvrdí ekopsycholog Krajhanzl
19. květen 2022, 22:07
Obří projekt „zelené elektrárny“ má EU zbavit závislosti na Rusku. Už se začíná stavět, rizikům navzdory
18. květen 2022, 17:30
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se