Domů
Evropská Unie
Rakousko a Lucembursko chtějí zažalovat zařazení plynu a jádra do seznamu udržitelných investic
Belgická jaderná elektrárna Tihange
Zdroj: Trougnouf (Benoit Brummer) / Creative Commons / CC-BY-4.0 (licence)

Rakousko a Lucembursko chtějí zažalovat zařazení plynu a jádra do seznamu udržitelných investic

Rakousko a Lucembursko se chystají napadnout u Evropského soudního dvora pravidla Evropské unie pro taxonomii. Vadí jim zahrnutí jaderné energie a zemního plynu na sezam udržitelných investic. Minulou středu, kdy došlo ke schválení aktu, to uvedli ministři energetiky těchto zemí.

Pravidla takzvané taxonomie, která mají investory nasměrovat na investice, jež jsou v souladu s energetickými a klimatickými cíli EU, byla schválena Evropským parlamentem v minulém týdnu. Ne všechny státy jsou ale spokojené s konečným kompromisem, který zahrnuje i investice do jádra a plynu do taxonomie a de facto je tak označuje za udržitelné. Jak informoval server Montel, především Rakousko a Lucembursko požadují, aby věc projednal Evropský soudní dvůr.

Zelený štítek, který může uvolnit potenciální miliardy eur od investorů do jaderné energetiky a plynu, má daná investice mít v případě, kdy splňuje určité podmínky. Tyto navrhla Evropská komise a Evropský parlament je odsouhlasil:

  • Plynové projekty musí nahradit spalování uhlí a přímo emitovat nejvýše 270 gramů ekvivalentu CO2 na kilowatthodinu, následně mohou získat dočasně zelený štítek udržitelné investice.
  • Stejně platí pro projekty využívající zemní plyn, pokud roční emise nepřekročí v průměru 550 kilogramů na kilowatt instalovaného výkonu za období 20 let.
  • Tyto elektrárny budou muset získat stavební povolení do roku 2030 a mít připraven plán na přechod na obnovitelné nebo nízkouhlíkové plyny do konce roku 2035.
  • Jaderné elektrárny mohou být označeny za udržitelné investice, pokud nová zařízení, která získají stavební povolení do roku 2045, „zabrání významnému poškození životního prostředí a vodních zdrojů“ – toto je veskrze podmiňováno dodržením specifické normy pro úložiště radioaktivního odpadu.

Několik finančních institucí včetně například Evropské investiční banky již prohlásilo, že budou pravděpodobně ignorovat určení plynu a jaderné energie. Výsledný kompromis schvaluje jak současný premiér Fiala, tak i bývalý ministr průmyslu Havlíček. Pro usnesení hlasovalo 328 poslanců, 278 poslanců bylo pro zastavení inkluze jádra a plynu. Pokud nyní Parlament ani Rada nevysloví proti návrhu další námitky, vstoupí akt o taxonomii v platnost a bude vykonatelný od 1. ledna 2023.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Maly Jarda
13. červenec 2022, 13:28

Lucembursko není stát ale víceméne větší město plné bankérů a dalších sociopatů

..vůbec nepřekvapuje že podporují brusel a ekofašisty v ničení evropské střední třídy.

Peter
13. červenec 2022, 18:47

Ale ved jadro nepotrebuje žiadnych bankárov. Jadro predca nepotrebuje dotácie. Jadro si zarobi samo na seba. Ale kedy? to nikto nevie. Francúzi majú miliardy môžu stavať v celej EÚ.

Peter Zachara
13. červenec 2022, 19:02

to mal byt vtipny prispevok?

Emil
13. červenec 2022, 19:04

To jste vzal kde, že "jadro nepotrebuje žiadnych bankárov", to někdo tvrdil, nebo jen stavíte slaměné panáky? Francie miliardy má, ale dluhů, je to jedna z nejzadluženějších zemí EU.

Richard Vacek
13. červenec 2022, 20:19

Vodní elektrárny v Rakousku rovněž nejsou udržitelné zdroje. S oteplením a vymizením ledovců jim zmizí i rezervoár, ze kterého odtéká voda. Ve Švýcarsku kvůli tomu pokládají pokles výroby z hydroelektráren do r. 2035 ze současných šedesáti na 46 procent.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se