Domů
Evropská Unie
Rozdělená EU doufá v dialog s Ruskem ohledně plynovodu Nord Stream 2

Rozdělená EU doufá v dialog s Ruskem ohledně plynovodu Nord Stream 2

Vrchní představitel Evropské komise v pátek podle zahraniční agentury Reuters oznámil, že členské státy budou požádány, aby poskytly mandát pro vyjednávání s Ruskem ohledně plynovodu Nord Stream 2, který v posledních měsících rozdělil EU. 

Plánovaný plynovod Nord Stream 2, rozdělil evropské státy na dva tábory – státy východní Evropy a Pobaltí, které se obávají navýšení závislosti na ruském plynu, a Německo a další státy severní Evropy, které projekt podporují.

Agentura Reuters uvedla, že Evropská komise vyzvala v dopise z konce března adresovaném Dánsku a Švédsku členské státy EU, aby vyjádřily své obavy. Komise zároveň uvedla, že bude požadovat souhlas od ministrů energetiky EU, aby s Moskvou vyjednala v této otázce dohodu.

Viceprezident Evropské komise Maroš Ševčovič řekl, že doufá v podporu všech členských států a ve spolupráci Ruska při vyjednáváních ohledně kontroverzního plynovodu.

„Dokončujeme draft mandátu, potřebujeme několik dnů (…) a předložíme jej členským státům jakožto nejlepší nástroj pro politicky citlivý projekt, který rozdělil přístup členských států a který představuje legislativní výzvu kvůli kolizi evropského a ruského práva,“ řekl Reuters Ševčovič na GLOBSEC fóru v Bratislavě.

Ševčovič dodal, že věří v podporu všech členských států, jelikož Komise do draftu zapracovala většinu námitek, které se při vyjednáváních objevily.

Plánovaná trasa plynovodu Nord Stream 2. Zdroj: Nord Stream

Ruský Gazprom by rád dokončil projekt Nord Stream 2 do roku 2019, kdy bude muset vyjednávat o nových přepravních poplatcích s Ukrajinou.

Evropská komise a Německo jsou nicméně ve sporu, zda by mělo být na plánovaný plynovod aplikováno evropské právo.

„Věřím, že Německo podpoří tento mandát, jelikož uvedlo, že chce, aby byla přeprava přes Ukrajinu zachována a případné negativní dopady projektu neutralizovány,“ dodal Ševčovič.

Potřebujete být v obraze ohledně Evropské unie?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti Evropské unie a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Solární, větrné a další šetrné zdroje energie. EU schválila dosud největší balíček klimatických návrhů.
28. červen 2022, 12:50
Bez plánu na odchod od uhlí nezískají české regiony desítky miliard z EU
23. červen 2022, 09:29
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Mirek
29. květen 2017, 07:45

"Plánovaný plynovod Nord Stream 2, rozdělil evropské státy na dva tábory – státy východní Evropy a Pobaltí, které se obávají navýšení závislosti na ruském plynu, a Německo a další státy severní Evropy, které projekt podporují."

Jinými slovy na dva tábory - jedni na NS2 vydělají a druzí prodělají... V podstatě o nic jiného nejde..

Nejvíce vydělá Německo a ČR , nejvíce prodělá Ukrajina a Rusko.. se divím, že ČR NS2 víc nepodporuje.. Slovensko se bouří dost..

Petr
29. květen 2017, 10:30

Česko na tom bude vzácně neutrálně z hlediska peněz, vyděláme jen zdvojeným zabezpečením tras.

Nejvíc prodělá vyděračská Ukrajina. Méně ještě taky něco ztratí na transportních poplatcích Slovensko a Maďarsko, asi i Bělorusko a Polsko.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se