Ve středečním dopise adresovaném ministrům energetiky Švédska a Dánska Evropská komise vyzvala všechny členské státy unie o vyjádření k projektu rozšíření plynovodu Nord Stream, jež přivádí do Evropy zemní plyn z Ruska. Komise státy rovněž požádá o mandát k jejich zastoupení při vyjednávání s ruskou protistranou.

Dopis Komise poslala na základě dřívější žádosti Dánska a Švédska o intervenci v projektu, než se obě vlády rozhodnou ve věci udělení povolení k tomu, aby plynovod mohl procházet jejich územím. „Jsme potěšeni, že snaha vlády o získání posouzení Evropské komise přinesla plody,“ řekl agentuře Reuters mluvčí dánského ministerstva zahraničních věcí.

Rozšíření plynovodu Nord Stream má na jedné straně podporu Německa, nejsilnější ekonomiky EU, avšak řadě evropských států se projekt nezamlouvá. Evropská komise a němečtí regulátoři se rovněž nemohou shodnout na tom, zda se má na plynovod vztahovat evropské právo, či ne.

„Dle našeho pohledu by bylo potřeba ustanovit specifický právní režim pro podmořskou část, a tento specifický právní režim by měl obsahovat nějaké fundamentální principy vycházející z evropského práva,“ uvedla k neshodám Komise.

Trasa Nord Stream 2
Plánovaná trasa plynovodu Nord Stream 2. Zdroj: Nord Stream

Evropská komise svůj negativní postoj k projektu vyjádřila v polovině března, kdy komisařka Margrethe Vestagerová oznámila, že Komise nepovažuje projekt Nord Stream 2 za projekt společného zájmu a její kolegové nevidí žádnou potřebu pro novou infrastrukturu v takovémto rozsahu.

Mluvčí Evropské komise Alexander Winterstein na včerejší tiskové konferenci řekl, že z politického pohledu se projekt Nord Stream 2 Komisi nelíbí. Na otázku možného dopadu rozšíření plynovodu na konkurenci na trhu s plynem v EU a Německu poradce Evropské komise odpověděl, že Komise nemůže spekulovat o plynovodu, který neexistuje a jeho potenciálních dopadech na trh s plynem.

O projektu má rozhodnout trh, brání se Nord Stream

Reakce společnosti Nord Stream 2 AG, která byla založena za účelem rozšíření plynovodu a má celý projekt na starost, na sebe nenechala dlouho čekat.

Společnost nesouhlasí s pohledem Evropské komise, že Nord Stream 2 není v souladu s cíli energetické unie, kterými jsou bezpečné a udržitelné dodávky cenově dostupné energie. Evropská unie těchto cílů bez dostatečných dodávek zemního plyn skrz import podle společnosti dosáhnout nemůže.

„Na tržním prostředí jsou to hráči na trhu, kdo rozhoduje o komerčních investicích. Není na Evropské komisi, aby dělala politické úsudky, zdali trh investice potřebuje, nebo ne,“ reagovala na dopis Komise společnost Nord Stream 2 AG.

Podle Nord Stream 2 AG má projekt rozšíření plynovodu a jeho ekonomické přínosy podporu pěti významných evropských energetických společností. Kromě výhod, které má přinést evropským odběratelům plynu, projekt podle společnosti rovněž vytvoří řadu pracovních pozic vzhledem k účasti více než 200 firem ze 17 zemí.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *