Domů
Evropská Unie
Státy EU se neshodly na cenovém stropu pro plyn, Síkela svolal nové jednání
Úspěšnost predikcí obchodníků s elektřinou a plynem je podstatným faktorem, který ovlivňuje hospodářské výsledky těchto společností.
Zdroj: Pixabay

Státy EU se neshodly na cenovém stropu pro plyn, Síkela svolal nové jednání

Evropská Unie
7 komentářů
24. listopad 2022, 17:36
ČTK

Brusel 24. listopadu (zpravodaj ČTK) – Země Evropské unie se dnes shodly na novém souboru opatření proti energetické krizi, jeho konečné schválení však podmínily dohodou na omezení cen plynu. Po jednání s kolegy z unijních zemí to řekl český ministr průmyslu Jozef Síkela, podle něhož bude české předsednictví pracovat na dosažení dohody. Síkela dodal, že na 13. prosince svolal mimořádné zasedání ministrů, kde by mohly země své postoje sjednotit.

Dnes dala většina zástupců vlád najevo nespokojenost s návrhem cenového stropu, který v úterý předložila Evropská komise (EK). Naproti tomu na společných nákupech plynu, vzájemné solidaritě a rychlejším povolování obnovitelných zdrojů energie se ministři v principu dohodli.

„Ještě neotevíráme šampaňské, ale dáváme lahev do lednice,“ řekl Síkela po zasedání.

Dal najevo spokojenost se shodou na zmíněných bodech, které mají EU pomoci lépe se vyrovnat se současnou energetickou krizí. Ministr podotkl, že diskuse o plynovém stropu byla místy velmi bouřlivá a země dávaly najevo rozdílné názory na jeho parametry.

Většina členských zemí reagovala kriticky na návrh komise, který by na klíčovém virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku vytvořil u kontraktů na následující měsíc cenový strop 275 eur (zhruba 6700 Kč) za megawatthodinu (MWh). Spouštěl by se ovšem pouze v případě, kdy by cena převyšovala tuto hranici nejméně dva týdny a zároveň byla po deset dní výrazně nad cenou zkapalněného zemního plynu (LNG) ve světě. Ceny plynu v TTF jsou pro evropský trh určující.

Řada ministrů hovořila o tom, že tento strop je v praxi nepoužitelný. Podle Síkely bude české předsednictví pracovat na tom, aby se státy dokázaly na parametrech mechanismu shodnout.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Jan Stehlik
24. listopad 2022, 17:46

Je to jednoduché . Němci nechtějí strop . Scholz byl v Praze a Fiala jednoznačně řekl , že státy nemohou couvnout z prava veta . Tedy němci se zaradovali a jedou na své vlastní triko . Tudíž blokují cenový strop . Oni a francouzi nechtějí válčit a ukrajina je nezajímá (rus jako rus) . Pro ně je to válka mezi usa a rusáky . Tudíž němcum vyhovuje když se východ evropy utopí v drahotě a bankrotech . Pak budou vykoupeni západem a levná pracovní síla je potřeba .

intfor
24. listopad 2022, 18:44

Němci mají pravdu v tom, že za zastropované ceny nemusí být nikdo ochoten prodávat. Zastropované ceny často znamenají nedostatek, protože nodrazují dodavatele (a omezují i snižování spotřeby).

Ivan Novák
24. listopad 2022, 20:24

Asi záleží, kdo si s kým už domluvil dlouhodobý kontrakt, v jaké části předpokládané potřeby a za kolik, a kdo ne. A taky, kdo by EU-solidárně hradil rozdíl mezi stropem (odběrem z TTF) a vyšší cenou obchodu (dodávkou do TTF).

koumák
24. listopad 2022, 21:24

Ale Němci , Holanďané i Rakušáci s Francouzi lžou! Si přečtěte, za kolik a komu prodávají USA svůj plyn cca 33 EUR/ MWh! Veškeré zdražení jde za evropskými obchodníky!

https://www.politico.eu/article/cheap-us-gas-cost-fortune-europe-russia-ukraine-energy/

Pravoslav Motyčka
24. listopad 2022, 21:34

Strop na plyn je špatný, plyn je drahý a drahý bude, protože dodavatelé vyřadily svého hlavního a levného konkurenta Rusko. Teď už nezbývá nic jiného než se plynu zbavit a to znamená jediné nahradit ho tepelnými čerpadly tam kde to jde a nedělat z bioplynu elektřinu , ale čistit ho a dodávat ho plynovodů. Dovoz plynu by tím mohl poklesnout poměrně rychle asi na polovinu. Nejdříve by bylo třeba zakázat prodej nových plynových kotlů nejlépe už od roku 2024. U nás by se měl co nejdříve rozjed jaderný program výroby el. energie a rozvodů tepla a také co si budeme povídat by se měla zachovat uhelná energetika a to až do doby než za ty elektrárny a teplárny bude reálná náhrada pak se mohou doly zavřít , ale do té doby se musí těžit.

Turby
25. listopad 2022, 17:35

A nez se vsechny ty bloky postavi (minimalne 20+ let, spise dele protoze bude velka poptavka a kapacity na zapade mizerne) bude ty dalsi TC pohanet presne co? Veverky? A mame dost orisku? :-)

Milan Hora
25. listopad 2022, 21:07

U nás můžeme dělat cokoli, třeba se stavět na hlavu, ale cena elektřiny a plynu se tvoří v Německu. Ani 10 jaderných elektráren nám při propojenosti trhu nepomůže.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se