Domů
Evropská Unie
Transformační fond EU nebude financovat jadernou energetiku ani zemní plyn, shodli se ministři EU

Transformační fond EU nebude financovat jadernou energetiku ani zemní plyn, shodli se ministři EU

Finanční podpora ze zdrojů Fondu pro spravedlivou transformaci EU by se neměla týkat zemního plynu ani jádra.  Ministři z členských států EU se na tom ve středu 24. června 2020 dohodli navzdory požadavkům osmi členských státu z východní Evropy na zahrnutí obou zdrojů energie do podporovaných aktivit.

Evropská komise chce založit Fond pro spravedlivou transformaci (JTF) o objemu 40 miliard eur (přes 1 bilion korun). 30 miliard eur (zhruba 802,3 miliard korun) má pocházet z fondu obnovy EU po koronaviru a 10 miliard eur (zhruba 267,4 miliard korun) ze zdrojů dlouholetého rozpočtu EU pro období 2021 – 2027.

Cílem JTF má být především minimalizace negativních socioekonomických dopadů na regiony postižené přechodem na uhlíkově neutrální ekonomiku a vytvoření nových pracovních míst. Jedná se o regiony, které jsou v současnosti ekonomicky závislé na fosilních palivech.

„Fond pro spravedlivou transformaci je nedílnou součástí Zelené dohody pro Evropu a je nepostradatelný pro její úspěch,“ prohlásil Marko Pavić, chorvatský ministr pro regionální rozvoj a fondy EU a předseda Rady.

Ministři členských zemí EU se ve středu 24. června shodli na částečném vyjednávacím postoji, že se finanční podpora z JTF nebude vztahovat k provozům využívajícím zemní plyn či jadernou energii. Částečného vyjednávacího postoje tak bylo dosaženo i přes námitky osmi zemí z východní Evropy, které minulý měsíc požádaly o zahrnutí projektů zaměřených na zemní plyn, jehož využití by jim odklon od uhlí ulehčilo. Vzhledem k tomu, že víceletý finanční rámec EU pro období 2021-2027 ještě nebyl schválen, finanční zdroje a rozpočtová ustanovení JTF zatím nejsou předmětem částečného vyjednávacího postoje Rady.

Stanovisko Rady EU je v souladu se stanoviskem Evropské komise. Je tedy pravděpodobné, že ani zemní plyn, ani jaderná energie nakonec nebudou mít na finanční podporu z transformačního fondu nárok. Finální podoba návrhu bude zhotovena po sérii vyjednávání a dosažení dohody mezi členskými státy, Evropskou komisí a Evropským parlamentem.

Projekty spojené s využitím zemního plynu či jaderné energie si budou moci zažádat o podporu z jiných programů dlouholetého rozpočtu EU či fondů zaměřených na obnovení Evropy po pandemii COVID-19. Podmínkou však bude, aby tyto projekty nijak neznemožňovaly zemím EU splnit své klimatické cíle.

Potřebujete být v obraze ohledně Evropské unie?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti Evropské unie a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Zaspala vláda v pomoci lidem a firmám s drahými energiemi? Podle analýzy ČS je na tom Česko podobně jako jiné země EU
21. září 2022, 14:40
Média: Státy EU by mohly získat flexibilitu u příjmových stropů pro elektrárny
20. září 2022, 17:19
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Martin Hájek
30. červen 2020, 08:03

Staré členské státy prostě vědí nejlépe, jak mají ty nové transformovat svojí energetiku. Německo bude dávat bonus 380 Euro/kW za transformaci uhelné elektrárny na plyn. No a východní Evropa ať si to také zaplatí sama, to je logické. Vždyť je to všechno pro její dobro.

Milan Vaněček
30. červen 2020, 15:31

Pane Hájek, vždyť ČEZ už s tím počítá, jak si hodně hrábne peněz,

proto plánuje stavbu velkých FVE elektráren na brownfieldech po těžbě uhlí v severních čechách. Na to přesně jsou ty peníze EU určeny. A ví, že se mu to vyplatí.

To se Vám nelíbí?

Jen nevím, kdo brání přidat k tomu větrníky (ty by podporu taky z EU dostaly), kdo je ta žába na prameni....

A akumulace (přečerpávačky) ve stejné lokalitě by do toho taky šly zahrnout, nakonec vše nemusí být tak špatný nápad....

Richard Vacek
30. červen 2020, 10:19

Všichni si jsou rovni, ale západní demokracie si jsou rovnější. Proto si mohou šáhnout hlouběji pro peníze na to, co chtějí realizovat.

St
3. červenec 2020, 13:20

Tak nějak. Je to škoda, protože JE by mohla být něco, co by bylo motorem evropského průmyslu.

Jan Veselý
3. červenec 2020, 14:28

Napište do Arevy, že jsou banda matláků, která neumí ani naprojektovat a postavit JE. To jejich výsledky v EU dokonale zdiskreditovaly jadernou energetiku.

energetik
30. červen 2020, 15:31

To je správné, aspoň se trh po té dlouhodobě a neúspěšně prosazované jaderné energii zase trošku narovná.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se