Domů
Elektřina
Uhelná elektrárna Ferrybridge se uzavírá. Budou následovat další?

Uhelná elektrárna Ferrybridge se uzavírá. Budou následovat další?

Společnost SSE 20. května oznámila, že do března 2016 uzavře svoji uhelnou elektrárnu ve Ferrybridge, která disponuje výkonem 1000 MW (pro srovnání – jeden blok na Temelíně má 1055 MW). Elektrárna bude navíc přes léto odstavena z provozu a přes zimu by měla fungovat pouze na 50 % výkonu.

Z toho plyne, že počet uhelných elektráren ve Velké Británii v provozu postupně klesá. Tento rok je provozovaných deset elektráren a příští rok by jich mělo být jen 8, protože se počítá i s uzavřením elektrárny Logannet.

SSE má pro uzavření důvody, které jsou relevantní pro všechny uhelné elektrárny ve Velké Británii – ztrátovost a nejistou budoucnost uhlí v energetickém mixu ve Velké Británii.

Elektrárna Ferrybridge předpovídá ztrátu 100 milionů liber v příštích 5 letech.

Dále bylo zmíněno, že ztráty by neměly být jen ve Ferrybridge, ale i v ostatních uhelných elektrárnách ve VB, protože ztráta 20 milionů liber za rok (při výkonu 1000 MW) není udržitelná ani při optimistickém využití výkonu. Navíc panuje politická shoda nad tím, že uhlí bude hrát v budoucnosti pouze omezenou roli. Pro uhelné elektrárny to znamená, že jejich provoz není dlouhodobě udržitelný.

V praxi to znamená, že uhlíková daň ve VB zůstane, ale vláda nemůže počítat s tak vysokými výnosy jako doposud. Spíše bude muset stanovit přísnější poplatky za znečišťování ovzduší, aby byl udržen stejný objem příjmů do rozpočtu z této rozpočtové kapitoly.

S elektrárnou Ferrybridge nebyla uzavřena smlouva v rámci kapacitních trhů pro rok 2018. Zajímavý je fakt, že smlouvy pro rok 2018 jsou uzavřeny na 19,4 milionu liber za 1000 MW, což téměř odpovídá plánované ztrátě 20 milionů liber za rok.

Uhelné elektrárny ve Velké Británii

Pokud tedy uhelné elektrárny přicházejí v tak velké rychlosti o peníze a je nepravděpodobné, že by vláda počítala s nějakou podporou, vyvstává otázka – budou v uzavírání následovat další?

Ve VB jsou další elektrárny o celkovém výkonu 4000 MW, které nedostaly kontrakt v rámci kapacitních trhů pro rok 2018 (viz. tabulka)

ElektrárnaVýkon v MWLokaceVlastník
Eggborough2000East YorkshireEPH*
Rugeley1000StaffordshireEngie
West Burton Unit500NottinghamshireEDF
Fiddlers Ferry Unit500ChesireSSE
*EPH – Energetický a průmyslový Holding vlastněný českým podnikatelem Danielem Křetínským a finanční skupinou J&T.

Nicméně tento seznam nemusí být konečný. Vzhledem k tomu, že elektrárny musí vydržet 3 ztrátové roky (do roku platnosti kapacitních kontraktů pro rok 2018), můžou být i tyto uzavřeny. Je to proto, že nejsou k dispozici žádné finanční sankce za odstoupení od „kapacitní smlouvy“ (ztráty jsou omezeny na platby), a navíc jsou převoditelné – spousta plynových elektráren, které se nekvalifikovaly v aukci se mohou kvalifikovat nyní.

Autor: David Špelina

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.