Domů
Jaderné elektrárny
8 let po havárii ve Fukušimě se první obyvatelé přilehlého města mohou vrátit
Zdroj: FlickrAutor: thierry ehrmann

8 let po havárii ve Fukušimě se první obyvatelé přilehlého města mohou vrátit

Po více než 8 letech po havárii v jaderné elektrárně Fukušima stále probíhá dekontaminace okolí, s jejímž průběhem se zmenšuje oblast nevhodná k trvalému obývání. Japonské úřady tak v tomto týdnu zrušily evakuační příkaz pro první část města Okuma ležícího v sousedství elektrárny.

Oficiálně desetitisícové město Okuma, ležící přibližně 10 km od havarované elektrárny, čeká v následujících desetiletích stejně jako řadu dalších obcí nelehký úkol – dostat do města zpět obyvatele, kteří své domovy museli po havárii opustit.

Japonské úřady nyní zrušily evakuační příkaz pro první část města. Otázkou však zůstává, zda se lidé budou chtít do města vrátit. Podle agentury Reuters více než polovina z nich totiž uvedla, že se již vrátit nechtějí.

„Toto je velký milník pro město. Není to ale cíl, ale začátek zrušení evakuačního příkazu pro celé město,“ uvedl starosta města Toshitsuna Watanabe.

Po havárii v roce 2011 muselo své domovy opustit na 160 tisíc obyvatel, přičemž ještě na podzim loňského roku se jich na 40 tisíc nemohlo vrátit.

Jak vypadá Fukušima 8 let po havárii?

Bezpečně si prohlédnout, jak vypadá život v elektrárně 8 let po havárii, může od podzimu loňského roku každý, kdo navštíví online virtuální prohlídku v prostorách poškozené jaderné elektrárny.

Návštěvníkům webových stránek umožňuje s komentářem v angličtině sledovat proces vyřazování elektrárny z provozu po havárii spojené s tavením paliva v roce 2011, jedné z největších jaderných havárií v historii.

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.