Olkiluoto: Spuštění elektrárny je opět odsunuto, zpoždění bude nejméně 10 let

DomůJaderné elektrárnyOlkiluoto: Spuštění elektrárny je opět odsunuto, zpoždění bude nejméně 10 let

Spuštění jaderné elektrárny Olkiluoto se odsouvá o přibližně půl roku. Kvůli poslední změně harmonogramu bude výstavba elektrárny prodloužena celkem o více než deset let. Její budoucí provozovatel TVO se navíc obává, že ani tento termín nemusí být definitivní.

Jedna z mála jaderných elektráren, které jsou aktuálně v Evropě v dostavbě, musí opět změnit svůj harmonogram a zaznamenat do něj pozdější termín dokončení. Finská elektrárna Olkiluoto 3 tak bude spuštěna až koncem první poloviny roku 2019.

Termín spuštění však stále není definitivní a vzhledem k tomu, že má být elektrárna spuštěna až za necelé dva roky, je další změna harmonogramu více než pravděpodobná. Celá dostavba byla plánována na 4 roky, reálně ale její stavba již nyní trvá 12 let.

Jaderná elektrárna Olkiluoto

Dalšího opoždění se nyní obává i budoucí finský provozovatel této elektrárny. Podle něj nyní reálně hrozí, že společnost Areva, která byla odkoupena státním podnikem EDF, bude nyní směřovat veškeré úsilí směrem ke svým dalším evropským projektům.

Obavy ze strany TVO dávají smysl zejména z toho důvodu, že další reaktory EPR od Arevy má po dostavbě provozovat právě EDF. Je tedy logické, že je dostavba vlastních elektráren pro EDF prioritou. Navíc u elektrárny Hinkley Point C, kde výstavba začala teprve nedávno, je riziko, že v případě významných průtahů přijde buď částečně, nebo úplně o garantovanou podporu.

Výroba elektřiny ve Finsku.

Obavy TVO jsou logické i z toho důvodu, že společnost již nyní vede s Arevou arbitráž a hlavní podstatou sporu není nic jiného, než zvýšené náklady a opoždění výstavby.

Fennovoima má roční zpoždění již v procesu licencování

Olkiluoto 3 není jediný projekt, který Finsko aktuálně plánuje. Druhým běžícím projektem je JE Fennovoima. V září tohoto roku se objevila zpráva o tom, že Fenovoima, kterou staví společnost Rosatom, nabrala roční zpoždění při procesu získání licence. Projekt Rosatomu je přitom teprve v začátku a nedá se vyloučit, že osud nebude od Olkiluoto 3 odlišný.

V roce 2015 byl také definitivně zrušen projekt na druhý reaktor EPR v elektrárně Olkiluoto.

Zdroj úvodního obrázku: Flickr BBC World Service