Domů
Jaderné elektrárny
Analytička: Prodlužovat životnost jaderných elektráren je důležité
jaderná elektrárna dukovany
JE Dukovany. Zdroj: ČEZ

Analytička: Prodlužovat životnost jaderných elektráren je důležité

Pokud se nebude ve světě prodlužovat životnost jaderných elektráren, naroste produkce emisí, míní ředitelka divize Mezinárodní energetické agentury (IEA) Laura Cozziová. V takovém případě by poklesl podíl výroby elektřiny z jaderných zdrojů ze současných zhruba 20 procent na asi pět procent z celkové výroby energií v roce 2040. Cozziová to řekla na dnešní prezentaci publikace Světového energetického výhledu v budově ministerstva průmyslu a obchodu.

„Energetický sektor je velice významným producentem emisí. Když snížíme výrobu z jaderných elektráren, tak nám naroste produkce emisí,“ řekla Cozziová.

„Uvědomme si, že ačkoli nám narůstá produkce z obnovitelných zdrojů, máme tady otázku toho, že tyto zdroje jsou velice proměnlivé a nestabilní. Máme tu také otázku spolehlivosti našich dodávek elektřiny,“ poznamenala.

jaderná elektrárna flamanville
Ilustrační foto

V České republice brzdí plány na možnou stavbu nového jaderného zdroje už několik let nejasnosti o způsobu financování. Posun by mohlo přinést čtvrteční mezinárodní energetické fórum, které se uskuteční v Poslanecké sněmovně. S příspěvky k tématu vystoupí premiér Andrej Babiš (ANO), ministryně průmyslu Marta Nováková (za ANO), vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl, generální ředitel ČEZ Daniel Beneš a předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Představí se také potenciální dodavatelé stavby.

O stavbu jaderného bloku v Česku se podle dřívějších informací zajímá šest společností. Jde o ruskou státní společnost Rosatom, francouzskou EDF, jihokorejskou KHNP, čínskou China General Nuclear Power, společný projekt Arevy a Mitsubishi Atmea a americký Westinghouse. Proti stavbě nového jaderného zdroje v ČR se dlouhodobě staví ekologové.

Nováková během loňského roku hovořila o tom, že o modelu stavby nového bloku by se mělo rozhodnout do konce roku 2018.

Jaderné elektrárny v Německu
Ilustrační foto

Loni na podzim ona i premiér Babiš připustili, že vláda může rozhodnutí o případné stavbě nového jaderného zdroje odložit a prodloužit životnost Jaderné elektrárny Dukovany. Babiš následně zprávu o prodloužení provozu elektrárny a odkladu stavby označil za nesmysl vytržený z kontextu.

Náměstek ministryně průmyslu René Neděla dnes uvedl, že pokud se v Evropě nepřistoupí k prodloužení životnosti jednotlivých jaderných zdrojů, do roku 2040 by mohl kontinent přijít až o 100 gigawattů výkonu.

„O 100 gigawattů, které jsou řiditelné a jsou v tom základním zatížení,“ řekl.

„Když přičteme uhelné zdroje, které se budou odstavovat, už je to poměrně velký výkon. Nikdo nehovoří o tom, že nebude rozvoj obnovitelných zdrojů, ten trend tady je. Je jenom potřeba, aby ten rozvoj byl v souladu s bezpečností, spolehlivostí a i konkurenceschopností v celé Evropě,“ doplnil.

Jaderná elektrárna Temelín
Ilustrační foto

O odstupování od uhelných zdrojů hovořila i Cozziová.

„V Evropě vidíme, že mnohé země ustupují od využívání uhlí, takže celkově dojde k poklesu spotřeby uhlí. Mnohé jiné země se ale naopak obracejí k uhlí. Jihovýchodní Asie, Pákistán či Afrika budou mít svůj podíl na tom, že poptávka po uhlí bude stabilně růst,“ uvedla.

Zmínila také, že loni poprvé klesl pod jednu miliardu počet lidí, kteří neměli přístup k elektřině.

„Především v Indii byly mnohé vesnice připojeny k národní distribuční síti. Předpokládá se, že během několika let bude celá Indie elektrifikována. Stále ve tmě je subsaharsaká Afrika,“ poznamenala Cozziová.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Petr
19. únor 2019, 15:30

Nevím co pořád novináři vypisují za pizdoviny, ale já jsem od Babiše slyšel, že prodloužení životnosti Dukovan je výhodné, ale nesmyslné to spojovat s odkládáním akutní potřeby začít v Česku konečně opravdu připravovat stavbu nových bloků. Protože uhlí v EU jistě končí, a naopak spotřeba elektřiny při reindustrializaci, robotizaci a elektrifikaci dopravy určitě poroste.

Martin Pácalt
20. únor 2019, 12:34

Vy věříte Andreji Babišovi?

Petr
20. únor 2019, 14:19

Ohledně toho, co říká Andrej Babiš, rozhodně daleko víc věřím Babišovi, než nějakým nájemným novinářským prostitutkám, které se ještě ke všemu často místo poskytování kvalitního sexu rozhodnou pro akutní zachraňování světa, a se svou omezenou inteligencí to pak neumí dělat jinak než omezováním porodnosti a rozbíjením rodin, takže je vysoká pravděpodobnost, že budou poškozovat a vydírat své zákazníky, a dohánět jejich manželky k rozvodu.

Trisa
20. únor 2019, 16:52

No viděl jsem. Neděla svými názory jádru rozhodně neprospěl. Naštěstí.

Milan Vaněček
20. únor 2019, 21:47

Ano, viděl jsem a souhlasím, chybí vize, někteří tu chtějí vytvořit stavbou nových JE jaderný skansen místo aby prodloužili životnost Dukovan do 2045 a Temelína do 2060.

No a v té době okolo 2050 bude už energetika v Evropě i ve světě úplně jinde, obnovitelné zdroje budou zcela dominovat. Nezávisle na ČR, ta může klidně jako jaderný skansen pokračovat dál (ale utratí své investice v jaderném skansenu místo aby investovala do průmyslu 4.0 a nových technologií).

Emil
20. únor 2019, 22:24

Máte to zase úplně popletené:

1) Prodlužování životnosti stávajících bloků se se stavbou těch nových nevylučuje.

2) Životnost jaderných elektráren neprodlužují lidé s vizemi (zřejmě máte na mysli politiky).

3) Netvoří ten jaderný skanzen, když už, spíš ty současné bloky z minulého století, kterým chcete prodlužovat životnost (aspoň v tom se shodneme), než ty případné nové moderní?

4) Pokud se budou dál naplňovat podobné vize jako ty Vaše, tak bude energetika v Evropě úplně jinde mnohem dříve než v roce 2050...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se