Domů
Jaderné elektrárny
Babiš: Stát poskytne ČEZ na stavbu bloku v Dukovanech půjčku
jaderná elektrárna dukovany
JE Dukovany. Zdroj: ČEZ

Babiš: Stát poskytne ČEZ na stavbu bloku v Dukovanech půjčku

Český stát poskytne energetické společnosti ČEZ na stavbu nového bloku dukovanské jaderné elektrárny půjčku. Na dnešní tiskové konferenci po středečním jednání vládního výboru pro jadernou energetiku to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Na výstavbě by se stát měl podílet 70 procenty, zbylých 30 procent by měl zaplatit ČEZ. Očekávaná suma v současných cenách je šest miliard euro (zhruba 162 miliard korun), řekl po tiskové konferenci ČTK generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) uvedl, že dvě ze tří smluv mezi vládou a ČEZ o stavbě budou podepsány do konce června. Jde o rámcovou a prováděcí smlouvu.

Babiš uvedl, že smlouvy před schválením představí všem předsedům parlamentních stran. Zdůraznil, že stavba elektrárny je dlouhodobý projekt, který nebude realizovat současná vláda. Beneš zopakoval, že tendr na výběr dodavatele by měl být vypsán do konce tohoto roku, vítěz by měl být vybrán do konce roku 2022. Dodavatelským modelem nového bloku v Dukovanech bude takzvaná stavba na klíč, řekl Havlíček.

Podle něho se o podílu státu na výstavbě bude ale ještě dále jednat. „Stejně tak bude ta diskuse, jaký bude podíl státu, myslím tím podíl cizích zdrojů nebo vlastních zdrojů, jestli bude třeba 70 ku 30, ale to bude rovněž vycházet z diskusí v rámci Evropské komise,“ uvedl Havlíček na tiskové konferenci.

Podle Beneše takzvaný model EPC zajistí možnost kontroly subdodavatelů projektu. Vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl před středečním jednání vládního výboru uvedl, že výbor bude projednávat základní otázky, které ČR v záležitosti položila Evropská komise. Brusel podle něj zajímá, kdo bude blok stavět, jaký bude dodavatelský model, jak se bude realizovat výběrové řízení, jak bude stavba financována a jak bude elektřina z elektrárny umísťována na trh.

Jaderná elektrárna Dukovany
Ilustrační foto

Ministerstvo průmyslu a obchodu před nedávnem vložilo do připomínkového řízení takzvaný bezemisní zákon, který má zajistit rámec financování stavby. Návrh počítá s tím, že bude-li výkupní cena elektřiny z plánovaného nového dukovanského bloku vyšší než cena silové elektřiny na trhu, rozdíl zaplatí spotřebitelé prostřednictvím síťových tarifů. Ve druhém případě, kdy výkupní cena bude nižší než cena na trhu, bude dopad na spotřebitele opačný. Záměr kritizovaly ekologické organizace.

Havlíček dnes uvedl, že předpokládá, že cena elektřiny poroste a lidé na stavbě Dukovan vydělají. V opačném případě bude podle něj dopad v desítkách korun ročně za rodinu, což je podle něj daleko méně, než lidé každoročně platí ve fakturách za elektřinu na podporu takzvaných podporovaných zdrojů. Ministr řekl. že v teoretickém případě, kdy bude cena elektřiny z „nových Dukovan“ vyšší než na trhu o deset eur, vyjde vyrovnání rozdílu stát na 1,8 miliardy korun, při 30 eurech 5,4 miliardy korun a tak dále. Podotkl, že jde stále o desetinu peněz, které jsou každoročně vydávány podporovaným, převážně obnovitelným, zdrojům. V loňském roce činila výše poskytnutého příspěvku podporovaným zdrojům energie v Česku 45,4 miliardy korun.

Beneš dnes zopakoval, že o stavbu jaderného bloku v Česku se aktuálně zajímá pět firem. Podle dostupných informací jde o ruský Rosatom, francouzskou EDF, jihokorejskou KHNP, čínskou China General Nuclear Power a severoamerický Westinghouse. Možnou stavbu nového jaderného zdroje v Česku několik předcházejících let brzdily nejasnosti o způsobu financování, konkrétní obrysy začíná dostávat projekt až v posledních měsících.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(32)
pr
28. květen 2020, 12:13

Aha, plánovaná podpora bude desetinu reálné současné. Ale po trojnásobnou dobu. Takže bez započtení vývoje ceny peněz jsme najednou na třetině. A to ještě není vyřízený jediný papír, ne že by se koplo do země. O trvalém úložišti jaderného odpadu nehovoříc.

Jsem sám kdo maluje čerta na zeď, že zde něco smrdí? Srovnávat cenu podpory technologie po celém světě již 60 let používané a jejíž cena neustále roste s cenou podpory nové technologie, která od počátku dotací doteď cenově spadla na méně než 1/6 původní? Inu dobré PR oddělení na té vládě mají!

Kdyby raději řekli, že postavíme s rizikem že provozovat se stejně jako Cventndorf nebude, že JE bude ve státních rezervách pro případ cobykdyby! Jenže toto nezíská většinový aplaus publika u volebních uren.

Jaroslav Studnička
28. květen 2020, 12:26

Dle mého názoru je to logický krok. Pokud ideologicky nastavené financování na úrovni EU a tedy EIB nezaručuje stejné podmínky, jako v případě jiných zdrojů, které mají směřovat ke stejnému cíli, tedy uhlíkové neutralitě.

energetik
28. květen 2020, 12:44

Nebyl bych až tak pesimistický, pořád je ještě i šance že z toho bude ČEZký Zwentendorf II a spotřebitele tak neponesou následky tohoto jaderného tunelu. A i životní prostředí tak bude ušetřeno o další toxické jaderné "neexistující" emise.

St
28. květen 2020, 16:00

Myslím, že životní prostředí by bylo více ušetřeno, kdyby nejen naši krásnou krajinu nehyzdili větrníky, solární farmy a neplundrovala se půda řepkou a kukuřicí. Ještě by lepší, kdyby se peníze, které platíme jako výpálné za OZE se investovali do JE.

Josef Novák
28. květen 2020, 12:32

To je tedy obrat o 3600 stupňů. Před volbami to vehementně odmítal. https://www.patria.cz/zpravodajstvi/3637650/babis-aspon-jeden-blok-v-dukovanech-cez-zvladne-sam-stat-ho-nikdy-poradne-neridil.html

Doufám, že mu to dají pořádně sežrat, zmetkovi.

Josef Novák
28. květen 2020, 13:08

V roce 2017 (bylo před volbami) Bureš vehementně tvrdil, že stát nic nedá, ČEZ na to má sám. To je tedy i na něj hodně velký veletoč.

Jaroslav Studnička
28. květen 2020, 13:13

To máte pravdu pane Nováku, ale v roce 2017 taky nebyl Green deal.

Josef Novák
28. květen 2020, 13:35

Ještě mi připomínejte, jak se v Bruselu pos*al v přímém přenosu :-(. GND sice nebyl, ale Energiewende už to tu kosila a de-facto se toho moc nezměnilo, na co by se mohl vymlouvat.

St
28. květen 2020, 16:02

Nejsem z tohoto řešení bůhví jak nadšen. Na druhé straně pokud chceme mít stabilní dlouhodobý bezemisní zdroj EE, tak ty nové bloky prostě potřebujeme dostavět, abychom mohli bez problémů začít vypínat tepelné elektrárny.

Milan Vaněček
28. květen 2020, 17:42

Pusťte si záznam z dnešní tiskové konference vlády ke stavbě nových Dukovan. Byla to perfektní přednáška (říkám to bez ironie), plná humoru a přesných, upřímných sdělení. Myslím, že by měla být zachována na Youtube, jak má vypadat správná politická přednáška na aktuální téma. zatím to lze najít třeba na serveru ČTK České noviny.

A teď k věci. Úvodem náš pan premiér řekl, jaké jsou cíle státu: levný proud a nezávislá energetika. (Sice ten z nových Dukovan bude nejdražší, zatím odhad 2-3 krát více než současná cena na burze, elektrárnu nám postaví "na klíč" cizí stát a 100% paliva budeme též dovážet). No budiž.

Pak přišla upřímná slova pana ministra Havlíčka: stát si objedná stavbu JE, zaručí ekonomicky oprávněné náklady a určitý zisk, a pak následovalo to co jsem zde již psal: vyčíslení ročních nákladů, které budeme platit když cena bude nad cenou burzy v Lipsku, o 10 EUR/MWh, ..

až 30EUR/MWh pak to bude prý jen 5 miliard doplácet za rok (já počítal rozdíl 50 EUR/MWh a 1,2 GW elektrárnu, a vyšlo mi mnohem více, pan ministr jen 1 GW a zaokrouhloval dolů).

A teď přijde to centrální sdělení celé přednášky: v současnosti stát platí mnohem více za solární tunel ročně (a já dodávám i více za podporu biometanu), tak si můžeme dovolit doplácet i (hypotetických 5, já říkám 10 miliard ročně za nové jádro). Bomba.

Myslím, že ta partička v ERÚ co připravovala podle "ohnutých"=zastaralých podkladů solární tunel a možná i stejná parta připravovala, podle "ohnutých" podkladů= (stará, neplatná čísla o fotovoltaice, v její neprospěch a stará, neplatná čísla o jádru, pro jeho podporu) bude mít někdy v budoucnu připravit TUNEL č. 3.

Pak pan Míl pohrozil, dle "zprávy ČEPS", že v Evropě bude výrazný deficit elektřiny a nenašli pro nás jiný "bezemisní" zdroj než jádro. už jsme to v historii slyšeli několikrát, zatím se to nesplnilo.

Ukončil to pan generální ČEZu že nová JE by měla vyrábět 9 TWh elektřiny ročně.

Pak následovala řada hloupých novimářských dotazů (omlouvám se že jste vydržel jen 2).

ZÁVĚR: energetici, vymýšlejte další "tunýlky", jen když to bude bagatelních do 10 miliard doplatků od občanů tohoto státu ročně (aspoň na papíře), tak to bude OK,

experti, pište nepodepsané nezávazné podklady s údaji které neodpovídají současné realitě (ale kdysi před 10ti či 20 lety platily, když třeba fotovoltaický panel stál 10x či 40x více...).

Je to marný, marný, marný...

Richard Vacek
28. květen 2020, 20:42

A víte o lepším nízkoemisním zdroji, než jsou jaderky + pár přečerpávacích elektráren? Copak existuje kombinace, která je stejně nízkoemisní a stejně levná?

Milan Vaněček
28. květen 2020, 20:54

Pane Vacek, není nic dražšího a obtížněji vybudovatelného než Vaše kombinace NOVÝCH jaderných a NOVÝCH přečerpávacích elektráren.

Milan Vaněček
28. květen 2020, 21:06

Pane Vacek, neznám dražší a obtížněji realizovatelný zdroj elektřiny než jsou Vaše NOVÉ jaderné a NOVÉ přečerpávací elektrárny. Jak můžete o zdroji který bude produkovat 1MWh za 100-150 EUR říci že je levný?

Bob
30. květen 2020, 13:33

Tak to já bych věděl o dražší kombinaci zdroje EE. FVE + P2P akumulace. Dražší to bude minimálně do 2050, ale pravděpodobně i déle.

Mimochodem, až se více rozšíří elektromobily, nebudou JE potřebovat žádnou akumulaci. Noční produkce se využije na nabíjení aut a letní pokles výroby oproti zimě plánovanými odstávkami JR.

Carlos
30. květen 2020, 18:37

Vyhoďte ty jaderky a máte ten mix o dost levnější, přinejmenším z pohledu státu. Problém současné energetické koncepce je že je příliš centralistická a neposkytuje možnost zapojení soukromého kapitálu, což by měl být základ moderní společnosti kde bude role státu zejména ve vytváření pravidel a výstavbu převezme zejména soukromý sektor.

Pokud bychom chtěli třeba dnes nahradit druhý dvojblok JE Dukovany z OZE, co se produkce týká, tak z pohledu Státu a ČEZ stačí investice 1-2 mld korun do úprav Orlíku a Slap a zbytek investice na 4-5GWp FVE pak může jít z různých soukromých zdrojů. V soukromých zdrojích je dostupných mnohem více prostředků, než na energetiku kdy bude mít stát.

Emil
30. květen 2020, 19:31

Leda tak z pohledu "Excelového manažera"...

Carlos
30. květen 2020, 20:15

Zkuste to nějak rozvést.

Emil
30. květen 2020, 20:33

Na tomto serveru skutečně není potřeba rozvádět, proč kombinace FVE + PVE nemůže nahradit JE.

Carlos
30. květen 2020, 20:57

Emil, myslel jsem to vaše "z pohledu excelovského nanažera".

Samozřejmě, pokud budete chtít dostat něco co se chová úplně stejně jako JE, tak to jenom z FVE neuděláte.

Nicméně je pak otázka o co jde, jestli jde o vytvoření fungujícího systému, kde to potom z pohledu produkčního ekvivalentu není zase takový problém, nebo jestli chcete, poněkud zbytečně, vytvářet něco co se bude chovat jako něco jiného, zde jako JE.

Emil
30. květen 2020, 21:22

O co jde jste celkem jasně definoval Vy: "nahradit druhý dvojblok JE Dukovany z OZE, co se produkce týká". A náhrada opravdu nespočívá v tom, že systém v ročním souhrnu vyrobí stejně elektřiny.

Milan Vaněček
30. květen 2020, 22:22

Samozřejmě FVE plus VtE plus úprava vodních elektráren plus PPE přijde mnohem levněji než nová JE,

bude to bez státních garancí na stavbu i na provoz a bude to pružněji uspokojovat nároky distribuce po celý rok než standardní JE

a může to být hotovo mnohem dříve než JE

a nebude to tolik zatěžovat životní prostředí po 20 let, jako materiálově a emisně náročná stavba JE.

Když to někdo chce (Němci, Rakušané, Švýcaři, Dánové) když mám mluvit za náš region, tak to jde. Když to někdo nechce za žádnou cenu, jako česká jaderná lobby, tak to nepůjde. Basta.

Carlos
30. květen 2020, 22:36

Emile,

jsou dvě možnosti jak se k tomu dá přistoupit, jak jsem řekl, buď tak že se půjde podle ekvivalentů produkce, nebo tak že se pokusíme nějak namodelovat charakteristiku nějakého zdroje jinými zdroji. Podle mne by se spíš mělo jít přes celý systém, ne přes snahu udělat ekvivalent nějakého jiného zdroje. Z pohledu dopadů na klima a krajinu hrají roli právě vyprodukované objemy. Samozřejmě je třeba aby byla dodržena stabilita systému, ale není třeba to zajišťovat zdroj, které pracují, teoreticky, 24/7.

Emil
30. květen 2020, 23:09

Carlosi, "by se spíš mělo jít přes celý systém" je úplně něco jiného, než co jste tvrdil na začátku, že "stačí investice 1-2 mld korun do úprav Orlíku a Slap a zbytek investice na 4-5GWp FVE".

Troll Vaněček - bez komentáře.

Carlos
30. květen 2020, 23:43

Emile, teď mícháte dohromady dvě věci, nebo možná ne zcela chápete jak jsem to myslel. Píši tam právě o ekvivalentu výroby, pokud změníte mírně přístup k regulaci, tak právě přidání těch asi 200MW k současné kapacitě PVE a dalších regulačních elektráren umožní spolu s charakteristikou odběru, která má pořád špičku přes poledne, umožní aby FVE dodávaly produkční ekvivalent JE.

Ještě jednou uvádím předmětnou pasáž: Pokud bychom chtěli třeba dnes nahradit druhý dvojblok JE Dukovany z OZE, co se produkce týká, tak z pohledu Státu a ČEZ stačí investice 1-2 mld korun do úprav Orlíku a Slap a zbytek investice na 4-5GWp FVE pak může jít z různých soukromých zdrojů.

Píši o produkčním ekvivalentu, který prostě spotřebujeme v kratším období než pokud by to bylo opravdu z JE. Ano, v zimě se o to více bude muset něco pálit, na druhou stranu jsme to palivo nespálili v průběhu léta. Takže jsme tak nějak na nule co se týče toho co by proletělo komínem. Samozřejmě, kdybychom chtěli jít dál a začít se zakusovat i do toho ostatního, tak je třeba mít nové kapacity v řádu GW a nízkých desítek GWh.

Pak už začíná ale být třeba si říct o jaký horizont jde, jestli za 5, nebo za 30 let.

Emil
30. květen 2020, 23:54

Carlosi, to je přesně ono, kam jsem celou dobu mířil. Náhrada JE totiž není FVE+PVE, ale FVE+PLYN+PVE. To je dost podstatný rozdíl. A protože se v JE nepálí nic, musí se jejím nahrazením nutně pálit víc, nikoliv stejně.

Carlos
31. květen 2020, 00:10

Emile,

motáte to, už v mém původním příspěvku je uveden produkční ekvivalent. Pokud máme hypotetickou síť ve které JE dodají 6TWh a uhlí 9TWh, tak pokud já vezmu FVE + PVE a přes nějaké časové období roku dodám 6TWh ku spotřebě tak se pořád dodá 9TWh z uhlí, akorát tam v nějakém bodě budou FVE dodávat výkon kolem 6GW, místo 0.68GW JE a příslušně se utlumí i uhelná produkce, budou do toho zasahovat PVE které mohou začít dodávat v době kdy solární elektrárny již mají během dne nižší produkci. V jiné části roku pak musí vyrábět uhelné elektrárny o 0.68GW více. Ale objem paliva zůstane stejný.

Ano, to co píšete by platilo pokud místo 1GW JE postavíte třeba 2GWp FVE, jenže to co popisuji já je stav kdy 1GW JE nahrazuje 4-6GWp FVE + PVE + existující FVE. Tím pádem v létě máte diagram s obrovským podílem proudu z FVE, ale zároveň to omezí produkci z ostatních fosilních elektráren, které pořád v tom rozmezí 3-4GW dodávají i přes léto.

Milan Vaněček
31. květen 2020, 07:12

Emil nechce porozumět, jen trolluje, má to asi v náplni své práce. Ten Váš argument je samozřejmý, už jsem ho tady říkal mnohokrát ale oni dělají že nechápou to co musí pochopit i dítě ze základky ....

Emil
31. květen 2020, 09:30

Carlosi, jelikož se Vám podařilo do původního nahrazení JE kombinací FVE+PVE zamotat kromě plynu dokonce už i uhlí, nechávám tento Váš další krok stranou už bez komentáře.

Carlos
31. květen 2020, 10:13

Emile,

snažím se Vám tu na nějakém názorném příkladu ukázat jak jsem to myslel, když jste to na poprvé ani na podruhé nepochopil. Mimochodem kdyby jste si všiml těch poměrů, tak jsou to poměry +- z české elektrizační soustavy.

Nevím, jestli Vám mám někam na leteckou poštu nahrát názorný obrázek a pak sem dát link, abyste to lépe pochopil. Od začátku mluvím o produkční náhradě, tedy o náhradě produkované energie pomocí JE. V jednom období roku bude daleko větší produkce z FVE než v jiném, v tom dalším je jedno které další zdroje to budu vyrábět, změní se tak rozložení produkce, ale emise se nepohnou. Pak pokud by to pokračovalo a byly dostatečné akumulační kapacity, které by umožnily bezpečný nájezd a dojezd parních elektráren, tak se v některých obdobích roku dát dosáhnout téměř 100% z kombinace FVE a PVE. V jiném období roku pak tedy bude třeba vyrábět prozatím z nějakých jiných zdrojů.

Milan Vaněček
31. květen 2020, 10:41

Emil má pracovní náplň danou axiomem: "bez jádra to nejde". Takže argumenty neslyší, ignoruje je.

A k tomu ještě často přidává své, "cinknuté" argumenty, operující starými daty které už mnoho let neplatí.

Tragedie je že tací Emilové připravují cinknuté "podklady" a "modelové situace" pro politiky, co nakonec rozhodnou.

A my občané se nedoplatíme....

Emil
31. květen 2020, 11:30

Carlosi, produkční náhrada v součtu za celý rok = pohled excelových manažerů. V něm mimochodem není potřeba ani ta PVE. Skutečná náhrada, tj. nejen přes léto ale i přes zimu, se bez fosilního zdroje neobejde.

Z mojí strany je tato zbytečná diskuse u konce, na další Vaše příspěvky, natož na lži trolla Vaněčka, reagovat nebudu.

T
30. květen 2020, 18:04

Vam uz je to nejak jedno, bude valorizace,tak to odevzate.Horsi to bude pro vladu pred volbami???

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se