Domů
Jaderné elektrárny
Belgie: Podpora veřejnosti pro provoz jaderných elektráren i po roce 2025 významně vzrostla
Kapacitní trhy

Belgie: Podpora veřejnosti pro provoz jaderných elektráren i po roce 2025 významně vzrostla

Podpora belgické veřejnosti v udržení jaderných elektráren v provozu po roce 2025 vzrostla na 46 %, to je téměř o polovinu více než v průzkumu konaném před rokem a půl. Procento respondentů, kteří se domnívají, že by měl být snížen podíl jaderné energie na belgickém energetickém mixu, se snížilo ze 75 % na 59 %. Částečně je tento vývoj přikládán obavám o změnu klimatu. Forum Nucléaire, které výzkum uveřejnilo, jeho vývoj označuje za pozoruhodný.

Průzkum provedený společností Kantar TNS již po sedmé v řadě sleduje sentiment belgického obyvatelstva v oblasti energetiky se zaměřením na jadernou energetiku. Rozsáhlý průzkum reprezentativního vzorku belgické populace využívá kombinaci opakujících se otázek pro sledování dlouhodobých trendů a nových otázek zaměřených na aktuální události. To poskytuje ucelený a podrobný obraz o tom, co si Belgičané myslí o výzvách v pokrytí energetických potřeb a možné úloze jaderné energie dnes a v budoucnosti.

Hlavním závěrem studie je rostoucí pozitivní přístup k jaderné energetice. Ve srovnání s rok a půl starým předchozím průzkumem došlo u téměř všech parametrů k významnému nárůstu podpory pro jaderné elektrárny.

Z výzkumu vyplývá, že 83 % respondentů podporuje zachování výroby jaderných elektráren, 16 % si přeje jejich okamžité uzavření a zbývající 1 % nemá na tuto otázku žádný názor. Z části respondentů podporujících výrobu v jaderných elektrárnách chce 37 % zachovat jejich provoz do roku 2025 a 46 % tvrdí, že by měly být provozovány i po roce 2025. Právě podpora provozu elektráren po roce 2025 se oproti předchozímu průzkumu konanému před rokem a půl významně zvýšila, tehdy provoz jaderných elektráren i po roce 2025 podporovalo 30 % respondentů.

Průzkum rovněž zjistil rostoucí podporu výstavby nových jaderných elektráren v Belgii. Podíl respondentů s názorem, že by podíl jaderné energie na belgickém energetickém mixu měl být snížen poklesl ze 75 % v předchozím výzkumu na současných 59 %. 63 % respondentů uvedlo, že pro nahrazení stávajících jaderných zdrojů by v budoucnu mohly být postaveny nové jaderné elektrárny.

Obavy o změnu klimatu

Bylo zjištěno, že obavy o změnu klimatu hrají v postojích lidí důležitou roli, což odráží pozornost médií i politiků k tomuto tématu. Přibližně 28 % Belgičanů souhlasí s názorem, že odstavení jaderných elektráren v roce 2025 by vedlo ke zvýšení emisí CO2 a 70 % uvedlo, že souhlasí s tím, že jaderné elektrárny budou v provozu déle, aby se snížily emise CO2.

Tato zjištění ukazují rostoucí povědomí belgické populace o tom, že ukončení provozu jaderných elektráren v roce 2025 by učinilo splnění cíle pro snížení emisí CO2 pro tuto zemi „téměř nemožným“, uvedlo Forum Nucléaire.

Belgický odklon od jádra, aneb chybějící 4 GW výkonu po roce 2025

Sedm jaderných reaktorů, čtyři v jaderné elektrárně Doel a tři v Tihange, se podílí zhruba polovinou na výrobě elektřiny v Belgii. Vláda již v roce 2003 rozhodla o postupném vyřazování jaderných elektráren z provozu s kompletním ukončením jejich provozu v roce 2025. Rozhodnutí bylo potvrzeno v březnu 2018. Země však prozatím nebyla schopna přijít s plánem, jak chybějící výkon nahradit.

„Nejsme připraveni čelit této výzvě,“ uvedl v červenci generální ředitel Elia Chris Peeters.

Belgický provozovatel přenosové soustavy Elia zdůraznil „rostoucí naléhavost situace“ a vyzval vládu, aby se nahrazením chybějícího instalovaného výkonu zabývala s nejvyšší prioritou. Společnost uvedla, že uzavření belgických jaderných elektráren s přihlédnutím k vývoji v okolních zemích, zejména v Německu, bude mít v letech 2025-2026 za následek chybějící výkon ve výši 3,9 GW.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
petr
26. říjen 2019, 22:40

Jinými slovy postupně a všichni a někteří potichu doznají, že bez jádra energetika nepůjde a pokud budeme trvat na snižování znečišťujících látek a zvláště pak CO2, pak to už vůbec nebude možné.

Pravda hoši v Kremlu budou vzteky chrčet, ale snad jednou rozum zvítězí nad stupiditou zabedněnců volající po OZE jako jedinému zdroji...

hezkou dobrou noc

Carlos
28. říjen 2019, 12:15

Tady bych to spíš viděl na nutnost rozjet vyšetřování pro hrubou nedbalost, k letošku měli 16 let na to postavit 4-6GW alternativního výkonu, což by byl v tomto případě sice zejména plyn, ale mohla by se ještě zapojit i voda, něco poměrně nekonfliktního by se jistě našlo.

Tady bych měl dost silné podezření na snahu provozovatelů uhrát to na "Však oni nám ten provoz dovolí, když nebude jiná možnost.", což je na hranici s vydíráním. Tady asi není žádný správný krok, nicméně by se spolu s povolením dalšího provozu mohla zavést roční pokuta za provoz do doby, než budou postaveny náhradní zdroje.

Pokud vezmeme do úvahy emise PPE a rostoucí koeficient využití VtE, tak bychom se mohli dostat na nějakých 300-350g/kW, to je hodně pěkné, pokud si v Belgii pořídí nadbytek výkonu VtE a vodíkárny, pak se bude dát mísením vodíku a zemního plynu dosáhnout "účetním spalováním" dalšího snížení emisí CO2. Při přímém přimíchávání vodíku se bavíme o dalších 2TWh vyrobených účetně bezemisním způsobem, které tam můžete mít "od zítřka" s poměrně minimálními náklady. Němci mohou podobně u Greifswaldu přidávat vodík do té trubky, která jde oblastí z Ruska. Síť tam na to bude dost silná, rozvodna bývalé JE stále existuje a někde tam se mají i napojovat na síť větrné parky na Baltu.

Samozřejmě by mohly být zajímavé i nějaké PVE na východě Belgie a nějaké ty FVE, tam by bylo zajímavé zjistit jaká je korelace mezi produkci FVE a VtE pro pobřežní státy.

Nemyslím si že tu existují objektivní důvody k současné situaci, pouze trestuhodná neakce.

Je to ale i varování pro nás, pokud se budeme spoléhat příliš na jednu kartu - výstavbu JE, tak se dostaneme snadno do podobné situace. A dostaneme se do ní i pokud utopíme stamiliardy v jaderných projektech, dva reaktory, ani pokud budou v provozu tři současné v Dukovanech, nebudou zdaleka stačit. Ale bohužel nám pokusy o JE blokují pořádně rozvoj sítě. Abychom nebyli překvapení až se v elektrárnách jako Opatovice, Hodonín, Třebovice a dalších, kde jsou stroje do 50MW, nainstalují malé plynové turbíny, nebo plynové motory, protože to bude jediné rychlé a schůdné řešení.

Martin Prokš
29. říjen 2019, 12:57

Dobrý den,

Na svém blogu jsem již před drahně lety predikoval, že až začne jít do tuhého, tak veřejnost začne obviňovat ty hnusné zlé kapitalisty, kteří si dovolili chovat se tržně a nedotovat zdroje. Že to je vina politiků a tím přeneseně i veřejností když nastavili idiotská pravidla za kterých nešlo udělat žádné smysluplné rozhodnutí, to si nikdo nepřizná.

No vida a první vlaštovky jsou zde a to ještě do tuhého nejde.

Podnikatel PODNIKÁ, cílem je zisk! Nikdo ho nemůže nutit dělat nějakou veřejnou službu. Prostě podniká v rámci zákonů a povinností. Není povinnen stavět nový zdroj, když v dané politicko-ekonomické situaci nevidí smysluplnou návratnost. Stačí že má svázané ruce už provozem a odstavováním stávajících zdrojů. A když politici tak zmršili trh, že přes deset let se nevyplatí budovat cokoli co není masivně dotované (a dotované jsou jen laminátové plachetnice a křemíkové lapače světla), tak ať se pak nikdo nediví, že po čase nastává problém.

JVr
29. říjen 2019, 12:53

Třeba jim hoši z Kremlu budou ty nové JE stavět, a pak zas tak nešťastní nebudou.

Ale je pravda, že bohužel je v EU určitá averze vůči všemu ruskému kromě teda plynu.. a tak asi tolik ruských JE postaveno nebude, nehledě na to, že v JE jsou rusové jedni z nejlepších.

Znalec
27. říjen 2019, 12:17

Co je za stát Beglie

St
28. říjen 2019, 10:02

Jde vidět, že Belgičané mají rozum. Očividně je protiatomové šílenství nezasáhlo.

Martin Hájek
29. říjen 2019, 10:15

Ale zasáhlo, všechny jaderné elektrárny v Belgii měly být podle původních plánů odstavené v roce 2015. Ale dohnala je realita, která se pomalu promítá zpět do názorů veřejnosti.

Vendouch
28. říjen 2019, 15:57

Jiná možnost výroby energie v současnosti není. Jádro je asi nejlepší varianta.

Martin Hájek
28. říjen 2019, 18:55

No vida, a to ještě nebyli Belgičané ani pořádně bez elektřiny. O změnu klimatu nejde, Belgičané pochopili, že slunečníky a větrníky je nezachrání. Bohužel pro ně se obávám, že poznání přišlo již příliš pozdě a provoz starých jaderných elektráren rozhodně nebude možné prodlužovat do doby, než by Belgie postavila nové.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se