Domů
Jaderné elektrárny
Belgické jádro se vrací do provozu: Doel 4 má najet dnes, další bloky v lednu

Belgické jádro se vrací do provozu: Doel 4 má najet dnes, další bloky v lednu

Společnost Electrabel, která provozuje obě belgické jaderné elektrárny, oznámila posunutí konce odstávky 4. bloku elektrárny Doel. Blok Doel 4 o výkonu 1 GW se má vrátit do provozu již dnes večer, tedy o 4 dny dříve než bylo původně plánováno. Další dva jaderné bloky by měly obnovit výrobu v průběhu ledna.

Poté, co na konci letošního září provozovatel belgických jaderných elektráren oznámil rozsáhlé odstávky v průběhu zimy, které vyvolaly obavy o bezpečnosti dodávek elektrické energie pro belgické domácnosti a firmy, se nyní zdá, že se situace v tamní soustavě obrací k lepšímu. Nejkritičtějším obdobím byl listopad, kdy i belgický provozovatel přenosové sítě varoval, že nebude moct zaručit bezpečnost dodávek.

Po dlouhotrvajících obavách o zajištění dodávek elektrické energie v průběhu zimy však Belgie již v polovině října uzavřela s Německem dohodu, která měla zemi zabezpečit dostatek výkonu, a zabránit tak omezování dodávek spotřebitelům či případným blackoutům.

Příchod chladného počasí na konci listopadu spolu s omezenou dostupností jaderných bloků v Belgii i v sousední Francii měly svou dohru – v Belgii se cena elektrické energie na denním trhu ve večerní špičce vyšplhala až na téměř 500 EUR/MWh, tedy zhruba 13 tisíc korun za megawatthodinu.

V průběhu ledna by měla být v provozu většina bloků

Provozovatel 1GW bloku Doel 4 podle serveru Platts oznámil posunutí konce odstávky, která by tak měla skončit již dnes večer. Blok Doel 4 začal vyrábět elektřinu po dlouhé odstávce již 13. prosince, ale o týden později byl neplánovaně odstaven. Odstávka měla původně trvat až do konce letošního roku.

Dostupnost výkonu jaderných elektráren je v Belgii přesto stále nízká, přičemž u prvního a druhého bloku elektrárny Doel, každého o výkonu 433 MW, došlo k dalšímu prodloužení odstávek o šest, resp. čtyři týdny. Druhý blok elektrárny Doel by tak měl opět začít vyrábět elektřinu 28. ledna, první blok poté 15. března.

Na začátku tohoto týdne nicméně Electrabel zkrátila odstávku 3. bloku elektrárny Tihange o 7 týdnů. Blok o výkonu 1 GW by tak měl začít dodávat elektřinu již 7. ledna. Spolu se 4. blokem Doel by Belgie měla mít na začátku ledna k dispozici celkem 4 GW z necelých 6 GW výkonu.

Komentáře

(1)

Jaroslav Kulovaný

2. leden 2019, 11:04

Cena 500 €/MWh signalizuje fakt, že plánované odstavení všech belgických jaderných bloků by se mělo přehodnotit. Pokud by se skutečně musel trvale odstavit a vyřadit 1. a 2. blok, pak by bylo na místě spíše uvažovat o 5. bloku s vyšším výkonem než jsou oba jmenované dohromady.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.