Společnost Electrabel, která provozuje obě belgické jaderné elektrárny, oznámila posunutí konce odstávky 4. bloku elektrárny Doel. Blok Doel 4 o výkonu 1 GW se má vrátit do provozu již dnes večer, tedy o 4 dny dříve než bylo původně plánováno. Další dva jaderné bloky by měly obnovit výrobu v průběhu ledna.

Poté, co na konci letošního září provozovatel belgických jaderných elektráren oznámil rozsáhlé odstávky v průběhu zimy, které vyvolaly obavy o bezpečnosti dodávek elektrické energie pro belgické domácnosti a firmy, se nyní zdá, že se situace v tamní soustavě obrací k lepšímu. Nejkritičtějším obdobím byl listopad, kdy i belgický provozovatel přenosové sítě varoval, že nebude moct zaručit bezpečnost dodávek.

Po dlouhotrvajících obavách o zajištění dodávek elektrické energie v průběhu zimy však Belgie již v polovině října uzavřela s Německem dohodu, která měla zemi zabezpečit dostatek výkonu, a zabránit tak omezování dodávek spotřebitelům či případným blackoutům.

Příchod chladného počasí na konci listopadu spolu s omezenou dostupností jaderných bloků v Belgii i v sousední Francii měly svou dohru – v Belgii se cena elektrické energie na denním trhu ve večerní špičce vyšplhala až na téměř 500 EUR/MWh, tedy zhruba 13 tisíc korun za megawatthodinu.

V průběhu ledna by měla být v provozu většina bloků

Provozovatel 1GW bloku Doel 4 podle serveru Platts oznámil posunutí konce odstávky, která by tak měla skončit již dnes večer. Blok Doel 4 začal vyrábět elektřinu po dlouhé odstávce již 13. prosince, ale o týden později byl neplánovaně odstaven. Odstávka měla původně trvat až do konce letošního roku.

Dostupnost výkonu jaderných elektráren je v Belgii přesto stále nízká, přičemž u prvního a druhého bloku elektrárny Doel, každého o výkonu 433 MW, došlo k dalšímu prodloužení odstávek o šest, resp. čtyři týdny. Druhý blok elektrárny Doel by tak měl opět začít vyrábět elektřinu 28. ledna, první blok poté 15. března.

Na začátku tohoto týdne nicméně Electrabel zkrátila odstávku 3. bloku elektrárny Tihange o 7 týdnů. Blok o výkonu 1 GW by tak měl začít dodávat elektřinu již 7. ledna. Spolu se 4. blokem Doel by Belgie měla mít na začátku ledna k dispozici celkem 4 GW z necelých 6 GW výkonu.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *