Domů
Jaderné elektrárny
Britská vláda podpoří Sizewell C téměř 10 mld. Kč, cílem je urychlit dokončení projektu
Projekt dvou nových bloků s reaktory typu EPR vedle elektrárny Sizewell B s jedním tlakovodním blokem od společnosti Westinghouse a Sizewell A se dvěma domácími bloky s reaktory typu Magnox. Zdroj: EDF Energy
Zdroj: EDF Energy

Britská vláda podpoří Sizewell C téměř 10 mld. Kč, cílem je urychlit dokončení projektu

Britská vláda uvolnila přes 340 milionů liber na projekt výstavby nové jaderné elektrárny Sizewell C. Finance pomohou při přípravě lokality na začátek stavebních prací a zajištění dostatečného množství zaměstnanců. V elektrárně Sizewell mají vyrůst dva bloky typu EPR s instalovaným výkonem 3,2 GW. Celkem britská vláda předpokládá, že jádro pokryje zhruba čtvrtinu spotřeby elektřiny v zemi do roku 2050.

Ministerstvo pro energetickou bezpečnost a uhlíkovou neutralitu Spojeného království oznámilo, že uvolní další finance pro projekt jaderné elektrárny Sizewell C. Konkrétně se jedná o 341 milionů liber (zhruba 9,6 miliardy Kč) z fondu ve výši 870 milionů liber (cca 24,5 miliardy Kč), které vláda na projekt připravila. Vláda chce nyní podpořit zejména urychlení příprav zahájení výstavby bloků, které pomohou naplnit její cíle rozvoje jaderné energetiky v zemi do roku 2050.

"Sizewell C je významnou součástí oživení jaderné energetiky. Poskytne čistou, v tuzemsku vyrobenou elektřinu milionům domácností, vytvoří tisíce pracovních míst a ukončí závislost na dovozu elektřiny, a tím posílí naší energetickou bezpečnost," uvedl ministr pro jadernou energii a sítě Andrew Bowie.

Projekt využije finance na přípravné práce, jako je  výstavba školicích zařízení na místě pro 1500 budoucích zaměstnanců. Dále pak na rozvoj technického designu elektrárny a přímé investice do místních společenství.

Projekt elektrárny Sizewell C nyní vlastní napůl společnost EDF a britská vláda, která za podíl zaplatila v loňském roce 679 milionů liber (přes 19 miliard Kč). Před transakcí vlastnila EDF 80 % a zbylých 20 % čínská společnost CGN, která ovšem nebyla pro vládu v tomto strategickém projektu žádoucí.

Čtvrtinu spotřeby elektřiny pokryje jádro

Vládní opatření ve Spojeném království cílí na rychlý a ambiciózní rozvoj jaderné energetiky. Celkem by v zemi mělo vyrůst 8 nových velkých jaderných bloků a další malé modulární reaktory. Jaderné zdroje s očekávaným výkonem 24 GW by pak měly pokrýt až čtvrtinu britské poptávky do roku 2050.

"Je to skvělá zpráva a staví nás do ještě silnější pozice pro zahájení výstavby. Během několika příštích měsíců nám umožní implementovat několik komunitních programů. Chceme, aby lidé žijící v blízkosti Sizewell C co nejdříve viděli výhody projektu, a těšíme se, že začneme s řadou návrhů, které přinesou skutečná zlepšení místních podmínek ještě před zahájením hlavní stavby," uvedla ředitelka společnosti Sizewell C, Julia Pyke.

Ve Spojeném království jsou v současné době ve výstavbě dva jaderné bloky EPR v elektrárně Hinkley Point C. První blok by měl podle současných plánů zahájit provoz v roce 2026.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se