Domů
Jaderné elektrárny
Bulharsko bude spolupracovat s USA na jaderném programu

Bulharsko bude spolupracovat s USA na jaderném programu

USA a Bulharsko podepsaly memorandum o porozumění v oblasti civilního využití jaderné energie. Dohoda má rovněž posílit diplomatické a ekonomické vazby mezi zeměmi.

Memorandum bylo podepsáno poslední říjnový týden oběma stranami. V dokumentu se mimo jiné uvádí, že dohoda má dále posílit diplomatické a ekonomické vazby mezi oběma národy. Premiér Bulharska Bojko Borisov se nechal slyšet, že jaderná energie je jedna z nejčistších a nejzelenějších zdrojů a že to je důvod, proč jeho země chce využívat bezpečné technologie posledních trendů a dosáhnout diverzifikace energetických zdrojů.

„Tímto dokumentem se Bulharsko a USA zavázaly k odpovědnému využívání jaderné energie a technologií s důrazem na lidský kapitál a rozvoj pracovních sil, vzdělávání, školení, udržování nejvyšších standardů a postupů v oblasti jaderné energetiky a její bezpečnosti,“ uvedla v prohlášení bulharská vláda.

Bulharsko, které na přelomu minulé dekády zahájilo a záhy přerušilo výstavbu jaderného zdroje u Belene, z důvodu ekonomické nerentabilnosti, od minulého roku opět hledá cestu, jak výstavbu zdroje obnovit. Belenská elektrárna měla využívat technologie Rosatomu, a to dvou bloků VVER-1000.

V současnosti disponuje Bulharsko dvěma jadernými bloky ruské výroby v elektrárně Kozloduy, které pokrývají asi třetinu výroby elektřiny v zemi. Nyní Bulharsko memorandem s USA znovu deklaruje vůli stavět další jaderné zdroje a to z důvodů splnění cílů Zelené dohody pro Evropu – závazku EU o uhlíkové neutralitě do roku 2050. Dle bulharské vlády nemůže být uhlíkové neutrality dosaženo bez použití jaderných zdrojů. V tomto bodě se stanovisko Bulharska ztotožňuje se stanoviskem ČR, Polska a několika dalších zemí EU.

Úvodní fotografie: Jaderná elektrárna Belene, zdroj: Rosatom

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.