Domů
Jaderné elektrárny
Byly zahájeny stavební práce na strojovně turecké jaderné elektrárny Akkuyu 4
Staveniště turecké jaderné elektrárny Akkuyu; Zdroj: Rosatom
Zdroj: Rosatom

Byly zahájeny stavební práce na strojovně turecké jaderné elektrárny Akkuyu 4

V turecké jaderné elektrárně Akkuyu byla zahájena stavba základové desky pro budovu strojovny čtvrtého bloku. Základová deska bude vysoká 7 metrů a pokryje plochu 6000 metrů čtverečních. Realizace spotřebuje přibližně 17 500 metrů krychlových betonu a 3500 tun ocelových výztuží.

Deska bude betonována ve 12 zónách. Práce na první zóně, která pojme 680 metrů krychlových betonu, začaly podle oznámení společnosti Akkuyu Nuclear 27. května.

Betonáž první zóny JE Akkuyu 4. Zdroj: Akkuyu.com

Samotnému zahájení betonáže desky předcházela příprava základové jámy, včetně vybudování betonového základového lože s 38 000 metry krychlovými betonu, instalace hydroizolace a vyztužení základové desky.

Stabilní základ pro turbogenerátor

"Základy, které se pokládají pod strojovnu, jsou složitou konstrukcí schopnou absorbovat a rovnoměrně rozložit zatížení během provozu turbíny," uvedla Anastasia Zoteevová, generální ředitelka společnosti Akkuyu Nuclear, která je hlavním projektantem a realizátorem čtyřblokové jaderné elektrárnu Akkuyu. "Výstavba základů bude probíhat po etapách. Na každou etapu se vztahují přísné požadavky na kvalitu betonu.“

Doprava parogenerátoru pro Akkuyu 1 Doprava parogenerátoru pro Akkuyu 1. Zdroj: Rosatom

Stejně jako všechna technologická řešení použitá při výstavbě elektrárny Akkuyu je i proces betonáže základové desky budovy strojovny 4. bloku prováděn v souladu s bezpečnostními standardy Mezinárodní agentury pro atomovou energii, ustanoveními legislativy Turecké republiky a moderními požadavky světového jaderného společenství.

Umístění reaktorové nádoby pro JE Akkuyu 1. Zdroj: Rosatom

V budově strojovny - součásti sekundárního okruhu - budou umístěny systémy a zařízení související s výrobou elektrické energie. Patří k nim turbínový ostrov, deaerátor (zařízení na čištění vody od plynových nečistot), napájecí čerpadla a další pomocná zařízení.

Obchodní model BOO

Akkuyu je nová jaderná elektrárna na tureckém pobřeží Středozemního moře, kterou staví ruská státní společnost Rosatom podle takzvaného modelu BOO (build-own-operate).

Elerktrárna bude disponovat čtyřmi reaktory VVER-1200. Výstavba bloků 1-3 byla zahájena v dubnu 2018, v dubnu 2020 a v březnu 2021. Licenci na výstavbu čtvrtého bloku získala společnost Akkuyu Nuclear v říjnu 2021.

Projekt VVER-1200 (AES-2006). Zdroj: Rosatom

Po zahájení výstavby čtvrtého bloku se Akkuyu stala největším jaderným staveništěm na světě, kde se současně staví čtyři velké reaktory, uvedl Rosatom. První blok by měl vyrábět elektřinu od roku 2023, a to v závislosti na dalších povoleních od Úřadu pro jaderný dozor. Očekává se, že elektrárna o výkonu 4800 MWe pokryje přibližně 10 % turecké potřeby elektřiny.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Karel Navratil
5. červen 2022, 08:00

Turci jsou obchodnici a dobře vědí od koho si nechat elektrarnu postavit, to my budeme hledat až najdeme toho správně prokadrovaneho..

Karel Navratil
7. červen 2022, 22:30

Tak jsem se dnes dočetl, že "" Francouzská státní energetická společnost EDF je jedním z kandidátů na dostavbu elektrárny v Dukovanech.""Tak to mě opravdu rozesmálo, sami maji polovinu elektráren v nefunkčním stavu, protože nemaji ani dostatek svářečů.....tak to si určitě na dostavbě i jiných elektrárnách jistě plácnem :-)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se