Domů
Jaderné elektrárny
Část delegace MAAE odjela ze Záporožské jaderné elektrárny, uvedly agentury
Zdroj: MAAE
Zdroj: MAAE

Část delegace MAAE odjela ze Záporožské jaderné elektrárny, uvedly agentury

Někteří členové delegace Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) odjeli z ukrajinské Záporožské jaderné elektrárny, píší agentury Reuters a TASS. Podle ruské agentury vozy zamířily směrem do přilehlého města Enerhodar a odjel i šéf MAAE Rafael Grossi. Ten zároveň sdělil, že jeho tým dnes provedl počáteční zhodnocení situace a oznámil, že zástupci MAAE v elektrárně zůstanou, píše TASS. Podle stanice BBC Grossi dříve uvedl, že mise bude v elektrárně do 3. září.

„Odborníci MAAE zůstanou v Záporožské elektrárně. Dnes jsme toho prohlédli poměrně hodně, zahájili jsme první hodnocení, budeme pokračovat v analýze, ale měli byste vědět, že experti MAAE zůstávají v elektrárně,“ cituje TASS Grossiho.

Stanice BBC o něco dříve s odvoláním na šéfa Mezinárodní agentury pro atomovou energii napsala, že výprava zůstane v atomové elektrárně do soboty a poté podle jeho slov bude „pracovat na stálé přítomnosti svých pozorovatelů v areálu elektrárny“.

Reuters mezitím s odvoláním na svého zpravodaje na místě napsal, že areál největší atomové elektrárny v Evropě opustila čtyři z devíti vozidel, kterými inspektoři do zařízení přijeli. Kolik členů výpravy v elektrárně zůstalo, zatím není zcela jasné.

JE Záporoží. Zdroj: Energoatom
Ilustrační foto

Podle stanice CNN Grossi prohlásil, že jeho tým stihl za několik hodin získat „mnoho“ informací. „Klíčové věci, které jsem potřeboval vidět, jsem viděl,“ uvedl šéf MAAE.

Záporožská jaderná elektrárna, kterou od března okupují ruská invazní vojska, je v posledních týdnech pod palbou. Ukrajina a Rusko se z ní viní navzájem. Cílem výpravy mezinárodních odborníků je podle jejich šéfa zabránit jaderné havárii. Inspekce se podle dřívějších vyjádření chystala posoudit fyzické poškození elektrárny, funkčnost bezpečnostních systémů a pracovní podmínky zaměstnanců a provést „naléhavá ochranná opatření“.

Konvoj s experty dorazil do Záporožské jaderné elektrárny, která se nachází poblíž frontové linie, dnes dopoledne. Zahájení dlouho očekávané inspekce na několik hodin zpozdilo ostřelování, z něhož se Kyjev a Moskva obviňují navzájem. Obě strany se rovněž viní z provokací, které měly za cíl misi MAAE znemožnit.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Přemek z Mělníka
2. září 2022, 09:43

Zprávy z bojišť Ukrajina - Rusko poměrně slušně uvádí armadnymagazin.sk

Je to slovensky převážně, což je oproti angličtině velká výhoda....

PetrD
2. září 2022, 10:53

Považován na Slovensku za dezinformační web.

Přemek z Mělníka
2. září 2022, 12:01

Smutné je, že část webů uvádí, že na elektrárnu střílí rusové, a část webů (asi těch dezinformačních) uvádí, že tam střílí ukrajinci....,"babo, raď"....

A ještě smutnější je, že nám hrozí druhej Černobyl.....,střelba byla údajně i k chladicímu zařízení elektrárny, naštěstí bez větší havarie....

Josef Štancl
2. září 2022, 14:12

Dobrý den Přemku, v této otázce platí jednoduché pravidlo Cui bono

Přemek z Mělníka
2. září 2022, 17:21

Dobrý den,

a také bych přidal staré římské pravidlo....vždy vyslechněme i druhou stranu....,na což se nedbá a je to chyba....

Přemek z Mělníka
2. září 2022, 17:31

latinsky: audiatur et altera part.....budiž vyslyšena i druhá strana....

A ještě k tomu bývá poznámka.....ten soud není spravedlivý, pokud není vyslyšena druhá strana, a to i kdyby bylo rozhodnuto spravedlivě.....

PetrD
2. září 2022, 17:32

twitter.com /mdorazin/status/

1565668093099212801?t=61reFnwwmsQ_XMw6Bsxg7Q&s=19

Fsb vysvětluje, jak záludná raketa otočila o 180 stupnu, aby to vypadalo, ze přiletěla z Ruskem okupované části

PetrD
2. září 2022, 20:59

Pardon, ano FSB tvrdí, že přiletěla z Ukrajiny, samozřejmě

Láďa
2. září 2022, 20:46

Ne to Rus vysvětluje jak se raketa za letu otočila aby to vypadalo že přilétla z Ukrajiny. Na Twiteru to je i se zvukem. Kousek toho byl ve zprávách ale bez zvuku.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se