Na čínské jaderné elektrárně Tianwan 6 byly dokončeny horké funkční testy

DomůJaderné elektrárnyNa čínské jaderné elektrárně Tianwan 6 byly dokončeny horké funkční testy

Šestý blok čínské jaderné elektrárny Tianwan úspěšně absolvoval horké funkční testy před zavážkou jaderného paliva. Reaktor typu ACPR-1000 by měl být uveden do provozu do konce příštího roku. Po dokončení všech 8 bloků by se elektrárna měla stát s téměř 8,4 GW instalovaného výkonu největší jadernou elektrárnou na světě.

Čínský jaderný blok Tianwan 6 typu ACPR-1000 úspěšně absolvoval horké funkční testy, které v elektrárně začaly koncem listopadu. Dokončení horkých funkčních testů je důležitým milníkem, jelikož je při nich testován chladicí systém a bezpečnostní systémy elektrárny. Následovat tak nyní může zavážka jaderného paliva.

„Celý proces horkých testů byl řízen velice jemně. Zahrnoval sérii testů, přičemž ověření všech testů bylo úspěšně dokončeno,“ uvedla společnost CNNC.

Výstavba hotova za 5 let

Výstavbu třetí fáze elektrárny Tianwan zahrnující bloky 5 a 6 zvládla Čína velice rychle. Stavba pátého bloku započala v prosinci 2015 a zprovoznila jej již v září loňského roku. Výstavba šestého bloku pak začala v září 2016 a blok by měl být v provozu do konce roku 2021.

Jaderná elektrárna Tianwan disponuje již čtyřmi ruskými reaktory typu VVER-1000. Ruskými reaktory typu VVER-1200 by pak měly disponovat i blok 7 a blok 8. Po dokončení by elektrárna Tianwan s celkem osmi bloky měla disponovat čistým instalovaným výkonem 8 380 MW a stát se tak největší jadernou elektrárnou na světě.

Zdroj úvodní fotografie: CNNC