Domů
Jaderné elektrárny
Rusko postaví v Číně čtyři nové jaderné bloky typu VVER-1200

Rusko postaví v Číně čtyři nové jaderné bloky typu VVER-1200

Ruská společnost AtomStrojExport představila harmonogram výstavby celkem čtyř nových jaderných reaktorů typu VVER-1200 v čínských lokalitách Tianwan a Xudabao. Stavět by se mělo začít v letech 2021 a 2022, spuštění všech bloků je plánováno do roku 2028.

Zástupce ruské společnosti AtomStrojExport (ASE) Alexej Bannik minulý týden v rozhovoru prozradil harmonogram výstavby čtyř nových jaderných reaktorů v Číně. Jedná se o bloky 7 a 8 jaderné elektrárny Tianwan a bloky 3 a 4 jaderné elektrárny Xudabao. ASE, která je dceřinou společností Rosatomu, podepsala smlouvu o výstavbě těchto bloků s čínskou společností China National Nuclear Corporation (CNNC) na počátku března.

Prvním blokem, na kterém začnou stavební práce, je Tianwan 7 s naplánovaným prvním litím betonu na květen 2021, následovat bude Xudabao 3 v říjnu 2021. V pětiměsíčních odstupech začnou práce i na zbývajících blocích, tedy v březnu 2022 na Tianwan 8 a v srpnu 2022 na Xudabao 4.

Přípravné práce na obou místech již čínská strana započala, pro ASE je navíc Tianwan známý, jelikož zde již 4 ruské reaktory typu VVER-1000 stojí.

„Staveniště Tianwan 7 a 8 je v podstatě připraveno. Teď pracujeme na jeho vyrovnání, ale tuto oblast už známe, protože v ní máme čtyři jednotky, takže nemusíme provádět žádné další průzkumy,“ řekl Bannik.

Podle ambiciózního plánu měly být bloky v Tianwan spuštěny v letech 2026 a 2027, zatímco oba bloky v Xudabao mají být zprovozněny v roce 2028.

VVER-1200 ve světě

Stejné reaktory, jaké bude ASE stavět v Číně, jsou již v provozu v jaderných elektrárnách Novovoroněž a Leningrad. Nové čínské bloky budou dle Bannika vycházet právě z projektu JE Leningrad s potřebnými úpravami kvůli odlišnému podloží, klimatickým podmínkám, dostupnosti vody a specifickým požadavkům na bezpečnost.

Dalšími zeměmi, kde je VVER-1200 ve výstavbě, jsou Maďarsko (JE Paks), Finsko (JE Hanhikivi), Bělorusko a Bangladéš.

Jaderný reaktor typu VVER-1200 ruský Rosatom řadí mezi generaci 3+, která disponuje lepší ekonomikou a bezpečností ve srovnání s VVER-1000 (reaktor tohoto typu je i v české jaderné elektrárně Temelín). Životnost reaktoru je 60 let s možným prodloužením o dalších 20 let.

Zdroj úvodní fotografie: Rosatom

Komentáře

(1)

Loudil

9. duben 2019, 10:17

Rusko, Čína a Korea jsou jediní hráči na poli atomu, které je nutné brát vážně. I když u té Korey si nejsem zcela jistý po pokusu jejího nového prezidenta zablokovat další výstavbu. Ovšem i Čína sama v posledních třech letech neschválila žádný nový projekt. Je otázkou, co za tím vlastně stálo. Rosatom je na špici světa s reaktory 3 +. Nyní bude zajímavé sledovat, jak dokončí v Bělorusku do finále se blížící stavbu první VVER- 1200 stavěný v zahraničí, Ostrovets-1. Ten je stavěn od 8.11.2013 , zatím něco přes 5 let a blíží se okamžik prvního zavezení paliva. Tedy doba stavby by mohla být něco mezi 6 a 7 roky do připojení na síť. A to by bylo skvělé oproti 15 letům u Olkiluoto -3 nebo 14 letům u Flamannville -3. Poloviční doba výstavby.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.