Rusko postaví v Číně čtyři nové jaderné bloky typu VVER-1200

DomůJaderné elektrárnyRusko postaví v Číně čtyři nové jaderné bloky typu VVER-1200

Ruská společnost AtomStrojExport představila harmonogram výstavby celkem čtyř nových jaderných reaktorů typu VVER-1200 v čínských lokalitách Tianwan a Xudabao. Stavět by se mělo začít v letech 2021 a 2022, spuštění všech bloků je plánováno do roku 2028.

Zástupce ruské společnosti AtomStrojExport (ASE) Alexej Bannik minulý týden v rozhovoru prozradil harmonogram výstavby čtyř nových jaderných reaktorů v Číně. Jedná se o bloky 7 a 8 jaderné elektrárny Tianwan a bloky 3 a 4 jaderné elektrárny Xudabao. ASE, která je dceřinou společností Rosatomu, podepsala smlouvu o výstavbě těchto bloků s čínskou společností China National Nuclear Corporation (CNNC) na počátku března.

Prvním blokem, na kterém začnou stavební práce, je Tianwan 7 s naplánovaným prvním litím betonu na květen 2021, následovat bude Xudabao 3 v říjnu 2021. V pětiměsíčních odstupech začnou práce i na zbývajících blocích, tedy v březnu 2022 na Tianwan 8 a v srpnu 2022 na Xudabao 4.

Přípravné práce na obou místech již čínská strana započala, pro ASE je navíc Tianwan známý, jelikož zde již 4 ruské reaktory typu VVER-1000 stojí.

„Staveniště Tianwan 7 a 8 je v podstatě připraveno. Teď pracujeme na jeho vyrovnání, ale tuto oblast už známe, protože v ní máme čtyři jednotky, takže nemusíme provádět žádné další průzkumy,“ řekl Bannik.

Podle ambiciózního plánu měly být bloky v Tianwan spuštěny v letech 2026 a 2027, zatímco oba bloky v Xudabao mají být zprovozněny v roce 2028.

VVER-1200 ve světě

Stejné reaktory, jaké bude ASE stavět v Číně, jsou již v provozu v jaderných elektrárnách Novovoroněž a Leningrad. Nové čínské bloky budou dle Bannika vycházet právě z projektu JE Leningrad s potřebnými úpravami kvůli odlišnému podloží, klimatickým podmínkám, dostupnosti vody a specifickým požadavkům na bezpečnost.

Dalšími zeměmi, kde je VVER-1200 ve výstavbě, jsou Maďarsko (JE Paks), Finsko (JE Hanhikivi), Bělorusko a Bangladéš.

Jaderný reaktor typu VVER-1200 ruský Rosatom řadí mezi generaci 3+, která disponuje lepší ekonomikou a bezpečností ve srovnání s VVER-1000 (reaktor tohoto typu je i v české jaderné elektrárně Temelín). Životnost reaktoru je 60 let s možným prodloužením o dalších 20 let.

Zdroj úvodní fotografie: Rosatom