Domů
Jaderné elektrárny
ČR bude spolupracovat s Británií na vývoji malých a středních jaderných reaktorů

ČR bude spolupracovat s Británií na vývoji malých a středních jaderných reaktorů

Česká republika bude spolupracovat s Velkou Británií na vývoji malých a středních jaderných reaktorů. Vyplývá to ze společného prohlášení o spolupráci, které dnes v Praze podepsali český ministr průmyslu Jozef Síkela (STAN) a jeho britský protějšek Andrew Bowie. V tiskové zprávě o tom dnes ČTK informovalo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Česko chce v budoucnu postavit několik malých modulárních reaktorů, které by měl nahradit současné uhelné elektrárny.

Malé a střední reaktory jsou jaderné zdroje s elektrickým výkonem do 700 megawattů (MW) s možností modulární konstrukce. Zatím jde o rozvíjející se technologii, jež má být komerčně dostupná počátkem 30. let. Kromě výroby elektrické energie jsou využitelné i v teplárenství nebo k výrobě vodíku.

„Malé a střední reaktory znamenají inovaci ve využívání jaderné energie, která může pro Česko znamenat novou příležitost a konkurenční výhodu. Zapojení českých firem do dodavatelských řetězců by znamenalo produkci s vysokou přidanou hodnotou,“ uvedl Síkela. Malé a střední reaktory jsou podle něj spolu s obnovitelnými zdroji řešením pro energetickou bezpečnost ČR po ukončení využívání uhlí. „Společně se silným partnerem, jakým je Velká Británie, můžeme ve společných projektech výstavbu urychlit a zefektivnit.

Ilustrační foto

Tato spolupráce je první vlaštovkou vznikajícího evropského rámce pro SMR partnerství, připravovaného Evropskou komisí,“ dodal ministr.

Prohlášení o spolupráci má podle ministerstva podpořit obchodní a průmyslovou spolupráci obou zemí v oblasti projektů jaderné energetiky s cílem urychlit nasazení malých a středních reaktorů. Zároveň podle MPO také začala praktická spolupráce jaderných dozorů. Státy také chtějí navázat strategický dialog pro konkrétní projekty.

Energetická společnost ČEZ plánuje první modulární reaktor postavit v Temelíně, hotový by měl být v roce 2032. Kromě toho firma vytipovala pro stavbu malých modulárních reaktorů další dvě lokality. Vzniknout mají v Dětmarovicích na Karvinsku a v Tušimicích na Chomutovsku. V obou místech by měly ve druhé polovině příští dekády nahradit současné uhelné elektrárny. Podnik prověřuje i další lokality pro umístění reaktoru, například území elektráren Prunéřov, Ledvice, Mělník a Dukovany.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Miloslav Černý
11. září 2023, 18:59

Je to určitě posun k lepšímu zítřku, než ty jadrné předražené nekreativní mamuty. Menší ekonomická ztráta je likvidace malého již nepotřebného, takže ani s nima by se to nemělo přehánět, neboť i nad nimi jednou převezmou žezlo výhodnější a bezpečnější OZ, které nabírají celosvětově na obrátkách ve výzkumu tak v realizaci a nám nezbývá, než se přizpůsobit v malé zemi, kterou Česko je.

Milan Bačík
12. září 2023, 16:44

Levnost malých modulárních reaktorú je dána zejména možností vyrobit je daleko a dovézt na místo potřeby. Takže se budou vyrábět v lepším přidě v Koreji v tom horším v Číně.

Jan Veselý
12. září 2023, 17:11

A všechny tyto výhody bude muset nejdříve někdo předvést v praxi. Ekonomická teorie říká, že to platit bude, ale zcela zásadní bude "rychlost" poklesu té ceny. Bude to honě rychlé jako u FV panelů, jakž-takž rychlé jako u VtE nebo nedostatečně rychlé jako u palivových článků?

A samozřejmě, nejdříve bude muset proběhnout "čistka" mezi designy, aby se zjistilo, se kterými má smysl pokračovat. Zatím si každý potenciální producent hýčká ten svůj unikát.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se