Nesplněné očekávání: Malé modulární reaktory NuScale nezvládly nárůst nákladů
Jak informovala agentura Bloomberg, první projekt se 6 malými modulárními reaktory NuScale v USA o celkovém instalovaném výkonu 462 MW byl ukončen. Nutný požadavek pro pokračování projektu od energetického sdružení Utah Associated Municipal Power Systems (UAMPS) se společnosti NuScale nepodařilo splnit především v důsledku strmého nárůstu nákladů projektu, resp. vysoké ceně elektřiny nabízené odběratelům. Projekt byl proto vyhodnocen jako ekonomicky neproveditelný a bylo dosaženo dohody o jeho ukončení, za což však NuScale kvůli nesplněným závazkům zaplatí obří poplatek.
Společnost NuScale se stala v roce 2020 první společností, která dokončila certifikaci malého modulárního reaktoru (o certifikaci jsme psali zde). V roce 2021 společnost prohlásila, že náklady na elektřinu z malého modulárního budou 58 USD/MWh, od té doby však šla plánovaná cena strmě nahoru.
Náklady na realizaci projektu rostly nejen v důsledku inflace, ale i měnícího se trhu. O revizi nákladů informovala společnost již v loňském roce. V návaznosti na to byla v lednu letošního roku upravena predikce ceny elektřiny z malých modulárních reaktorů na úroveň 89 USD/MWh. To vyvolalo obavu o přijatelnosti ceny pro koncové odběratele a ekonomické proveditelnosti projektu.
Aby projekt pokračoval, musela společnost NuScale po dohodě s UAMPS prodat 80 % instalovaného výkonu projektu, resp. 80 % výroby elektřiny. To se NuScale nepodařilo a projekt tedy byl ukončen. V důsledků nedodržení svých závazků musí nyní NuScale zaplatit UAMPS poplatek za ukončení projektu ve výši 49,8 mil. USD.
Neúspěch projektu má přesah také do České republiky, která taktéž plánuje rozvíjet malé modulární reaktory. NuScale je totiž jednou z firem, se kterými tuzemský energetický gigant ČEZ spolupracuje na koncepci jejich rozvoje.
ČEZ ovšem nespoléhal pouze na malý modulární reaktor od NuScale. Memoranda o spolupráci v oblasti malých modulárních reaktorů již podepsala s firmami NuScale, GE Hitachi, Rolls Royce, EdF, Westinghouse, KHNP a Holtec.
Mohlo by vás zajímat:
tak uz si mozeme vyskrtnut cenovo dostupny a ostava nam iba spolahlivy zdroj energie
Jestli někdo čekal, že MMR budou výhodnější než velké JE tak to byla velmi naivní představa.
neztracej nadeji, bily bratre. Technologie, inovace a produktivitu s ekonomii jsme predali v 21. stoleti Asiatum. To oni kuji nase predstavy v realitu
Ekonomie je nauka. Jak jsme ji předali Asiatům?
Je to podobne ako Toyota Mirai. Buducnost pre nase vnucata. Alebo nikdy. Pravdepodobne sa nasa generacia seriovej vyroby nedozije.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se