Domů
Jaderné elektrárny
První jaderný blok čínského designu Hualong One zahájil komerční provoz
Stavba bloků Fu-čching 5 a 6 (zdroj Fuqing Nuclear Power Plant/CNNC).
Zdroj: Fuqing Nuclear Power Plant/CNNC

První jaderný blok čínského designu Hualong One zahájil komerční provoz

Čínský design jaderného reaktoru Hualong One dosáhl dalšího milníku v podobě zahájení komerčního provozu. Po týden dlouhém demonstračním období vstoupil 5. blok jaderné elektrárny Fu-čching na konci ledna do komerčního provozu. Ve stejné elektrárně se v současné době dokončuje i druhý demonstrační blok, který by měl být spuštěn do konce letošního roku.

Pátý a šestý blok jaderné elektrárny Fu-čching jsou prvními demonstračními bloky čínského návrhu Hualong One. Jejich výstavba započala prvním litím betonu v květnu roku 2015 na prvním bloku, v případě druhého bloku v prosinci téhož roku.

První Hualong byl po dokončení zkoušek přifázován k čínské přenosové soustavě na začátku listopadu a po testovacím provozu nyní podle zpravodajského webu World Nuclear News přešel již komerčního provozu. Čínská energetické společnosti CNNC plánuje urychlit masovou výstavbu tohoto typu reaktoru a vyvinout nové sériové technologie za účelem podpoření jeho vývozu do zahraničí.

V Číně jsou ve výstavbě bloky návrhu Hualong One i v jiných elektrárnách a další se plánují. Na začátku loňského září schválila Čínská státní rada výstavbu dalších čtyř těchto bloků.

První Hualongy rostou již i za čínskými hranicemi

Zatímco většina bloků se staví a plánuje zatím na domácí půdě, Číně se podařilo vyvézt svůj design do hraničí ještě před dokončením prvního bloku v elektrárně Fu-čching. Prvními bloky designu Hualong One budovanými mimo Čínu se staly dva jaderné bloky v pákistánské elektrárně Karáčí.

Výstavba druhého bloku JE Karáčí začala v roce 2015, třetího bloku o rok později. Instalace komponent primárního okruhu byla na druhém bloku dokončena v lednu 2019, zatímco na třetím bloku loni v dubnu. Jejich uvedení do provozu je plánováno na letošní, resp. následující rok.

Čínské bloky by v budoucnu mohly být teoreticky využity i v Evropě, jelikož design jaderného reaktoru Hualong One získal loni na podzim certifikaci od organizace European Utility Requirements (EUR). Přestože případnou výstavbu tohoto typu reaktoru budou schvalovat jednotliví jaderní regulátoři členských zemí EU, je evropská certifikace důležitým milníkem.

Úvodní fotografie: Stavba bloků Fu-čching 5 a 6. Zdroj Fuqing Nuclear Power Plant/CNNC.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(42)
Zapletal
4. únor 2021, 10:11

Jaderná energetika zažívá recesi a ani Čína to nezastaví. OZE ji porážejí na všech čárách. Ekonomicky, ekologicky i bezpečnostně. V ČR je enormní snaha ruského Rosatomu tzv. dostavět Dukovany, ale to by byl jen tunel století. Snad se tomu podaří zabránit.

Vladimír Šťastný
4. únor 2021, 10:15

OZE jednou porazí samy sebe, až zahubí zdroje na kterých dnes parazitují. Dostavět Dukovany a Temelín je jediná možnost, jak si zachovat energetickou soběstačnost a bezpečnost.

Zapletal
4. únor 2021, 10:24

Kdepak, tam co mají vysokoý podíl OZE, nebo ho výrazně zvyšují se jim to daří. A jaderná energetika je už opravdu minulost.

Petr
4. únor 2021, 10:37

Myslíte v Německu, kde mají domácnosti jednu z nejdražších elektřin na světě? A zároveň chtějí přesměrovat na elektroauta a výrobu vodíku, což nemůže ekonomicky zároveň fungovat pokud surová nafta nezdraží 3x, což asi ne, když je jí ještě na 50 let a zástupného zemního plynu na 100.

Pak se nemůžeme divit, že průmysl z EU utíká do Číny, ale i USA a už rychle preferuje raději dokonce Indii.

Miloslav Černý
4. únor 2021, 10:52

Vytrženo z celkového kontextu, pro snižování zrychleného oteplování planety, které přináší a bude stále více ekonomických škod než je zdražení elektřiny, když se ho aspoň nedokáže zmírnit.

Petr
4. únor 2021, 11:34

Odběratelé v superjaderné Francii mají daleko levnější elektřinu než ti v Německu s 4x násobně větší produkcí CO2 i při síti na hraně kolapsu od množství předotovaných větrníků.

hellokitty
4. únor 2021, 20:57

nafta mozno nezdrazi, ale emisne kvoty na fosily budu tak prisne, ze uz sa v EU skratka nebudu dat predavat, pripadne aby na tom predajcovia netratili, tak budu musiet navysit cenu vozidla o emisnu pokuticku

Chemik
4. únor 2021, 12:17

Pravda by to byla, ale v opačném gardu.

Petr
4. únor 2021, 10:29

Tunel století tu už dávno vznikl, OZE za bilion z čehož jen solární tunel dělat 500 miliard a bylo to zhruba 5x předraženější než i jen kdyby se to o několik let zdrželo.

Naopak jaderné elektrárny zdražují, a naše energetika je do roku 2030 chráněna, že jsme nakonec i přez lži zelenisk dostavěli alespoň půlku Temelína.

Pavel K
4. únor 2021, 10:35

Ten tunel je ale vlastnosti politiky celostatni ne OZE. Dukaz? Existuji OZE bez tunelu, neexistuje nase celostatni politika bez tunelu (odklonu).

Miloslav Černý
4. únor 2021, 10:36

Zcela jasný a výstižný komentář, který si zaslouží max. podporu. Měl by být výzvou pro připojení se dalších příznivců, aby byla společenská poptávka dostatečně silná a mohla dát dostatečnou podporu či příležitost lidem, kteří se v tom dokáží účelně angažovat. Čím dříve, tím menší škody (důkazů je bezpočet).

Petr
4. únor 2021, 10:42

Jasně účelně se angažovat třeba jako příkladný korupčník Bursík, který byl prvotní příčinou vzniku biliónového OZE tunelu na naše chudé domácnosti, kdy běžně mnoho důchodců v zimě prochladne a umře na chřipky.

energetik
4. únor 2021, 10:51

Nám elektřina zlevnila a to i s příplatkem a dalšími daněmi jakože pro OZE. Takže i když se to moc nepovedlo a šlo to udělat daleko levněji (politici a ta stará garda energetiků a úředníků to dost zvrtla a je veřejné tajemství že to bylo záměrně), tak přesto se nedá OZE zapřít pozitivní vliv na koncovou cenu pro zákazníky.

Kozák
4. únor 2021, 11:00

A co takhle důkaz, že Bursík je korupčník? Jinak je to jen sprostá a ubohá pomluva.

Jan Veselý
4. únor 2021, 12:15

Hlavně, když se ten zákon přijímal, tak s tím nebyl nějaký zásadní problém. Když ten problém o 4 roky později nastal, díky skokovému poklesu ceny FV panelů, byl Bursík jedním z prvních lidí, kteří volali, že je třeba rychle něco dělat nebo bude průšvih. V té době už nebyl ani ve vládě ani v Parlamentu.

Takže zatímco Němci během jednoho roku 3x novelizovali zákon o podpoře OZE, českým zákonodárcům to trvalo více než rok a novelu schválili s ročním odkladem platnosti.

pr
4. únor 2021, 17:32

Jste moc shovívavý Jene,

Známý stavěl RD v roce 2008. Spěchal ať to má i s licencí do konce roku (klasika stavaři, na malé hážou bobek). Varoval že parlament má na podzim 2008 schvalovat novelu, která sníží dotace (oprávněně). Ale jak víme novela byla až v polovině roku 2010. Takže to je ne rok, ale rok a půl nečinnosti posranců. Až tak, že sám šéf ERÚ lobboval za změnu na jaře 2009 přímo na slyšení v prdlamentě. Ale proti ČEZku se bojuje špatně. Viz. snahy ČEZu prolobbovat podporu na své projekty až do půlky 2011 což nevím jakým štěstím neprošlo.

hellokitty
4. únor 2021, 21:00

ti duchodci budu skor obete tzv. energetickych smejdov, ktori vyuzivaju hlavne starych ludi a manipuluju ich do podpisovania nevyhodnych zmluv na dodavku energie s velkymi zmluvnymi pokutami

ja som v ramci hromadnej zmeny dodavatelov co organizoval dtest zmenil dodavatela plynu a miesto nedoplatkov som si musel znizit zalohy, lebo som mal zrazu preplatky

Jiří
4. únor 2021, 10:46

Takže zatímco v Číně se staví jaderné, uhelné, větrné, sluneční i vodní elektrárny jak o závod, u nás jdeme přesně opačným směrem a příkazy, zákazy, ukončováním fungujícího nebo hádkami o to, co je nejlepší, se pomalu dostaneme až k naprosté nesoběstačnosti a Čína nás již brzy zadupe do země, ani si toho nevšimneme a budeme se jen plácat po ramenou, jak jsme statečně bojovali za svůj nesmyslný tábor 100 % OZE vs. 100 % JE, místo abychom vymysleli funkční diverzifikované energetické řešení.

Miloslav Černý
4. únor 2021, 16:58

Plánování by nám mohlo snadno přinést nesplněné cíle jako kolikrát v minulosti. já bych to viděl na max. důraz OZ včetně úspor a to procento přechodného jádra by se samo vyvíjelo dle spotřeby s jeho možným prodloužením případně nové malé modulární. Hlavně nepřešlapovat jak je tady často zmiňováno, to je ta nejhorší cesta, kterou v současnosti kráčíme a je zcela jistý, že si jí nepřeje podle ohlasů většina.

pr
4. únor 2021, 17:49

Jít s dobou. Hlavně legislativně. Datové přenosy milionů koncových stanic tu máme už více než 25 let. Tedy více než je životnost elektroměru. A distributoři pořád chodí na odečty s tužkou a papírem. Vyjimečně v posledním roce s optickou hlavicí. A tak je to za ty astronomické ceny distribuce.

Připravit univerzální legislativu. A ne že se bude legislativně ukotvovat každý prd. Aktuálně akumulace. Proč? Máš přípojku, neovlivňuješ síť, tak si dělej co chceš. Pokud ovlivňovat budeš, změříme to, dokážeme Ti to a až to spravíš tak to zkontrolujeme. O co de? Zbytek si dohodni s obchodníkem, on se nás (distributora) upozorní na případnou nutnou investici.

A ne se starat o debiloviny jako je co postavíme na tom poli co nám (státu) nepatří a spokojeně se na něm pasou vovce.

Jan Veselý
4. únor 2021, 21:39

To my u nás máme supermoderního pána na odečet vody. Pošle mi SMS a já mu zpět pošlu fotku vodoměru.

Jaroslav
6. únor 2021, 02:47

A může nám vysvětlit jak v podmínkách ČR zajistíte bez jádra a fosilů elektřinu v zimních měsících, kdy výroba solárů je minimální a často se stane že 14 dní nefouká?

Miloslav Černý
6. únor 2021, 13:55

Chybí důležitá upřesňující otázka v jaké době. Když to tedy vztáhnu na nějakou dobu budoucí a bylo to zároveň v souladu se snížením oteplováním (nebýt černým pasažérem) tak nejmenší zlo se nabízí v rozšíření všech dostupných OZ doplněné max. efektivností jejich využití doplněné o velké možnosti jakéhokoli skladování (krátkého i delšího) a v to nejnepříznivějších zimních podmínkách se jeví na doplnění fosilními palivy, kde se jeví plyn jako nejmíň škodlivý. Musí se počítat z uvalením různých nezneužitelných poplatků, bez kterých by to v tomto hamižném světě jinak nešlo.

Pavel Lukeš
6. únor 2021, 14:05

ty jsi dost jednoduchý člověk co a nebo máš přání se vrátit do středověku

Juan
4. únor 2021, 11:25

výroba jaderné energie(TWh) v r. 2019:

svět - 2.756

USA - 831

Francie - 399

Čína - 349

Rusko - 196

Kanada- 98

Ukrajina - 81

DE - 75

Japonsko -70

UK - 57

Indie - 45

CZ - 30

https://ourworldindata.org/nuclear-energy

Milan Vaněček
4. únor 2021, 19:17

Pro Juana, něco z dynamiky vývoje JE a OZE:

Srovnejme vývoj výroby elektřiny z jaderných elektráren a z elektráren fotovoltaických.

Za 60 let výroby elektřiny (počátek zvolme do doby kdy byla za 1 rok vyrobena 1 TWhodina elektřiny) došla jaderná energetika k 2 750 TWh. Po exponenciálním nárustu ukončeném Černobylem (1986) a po stagnaci po roce 2000

nastal propad po Fukušimě (2011), který se teprve nyní podařilo vyrovnat na hodnotu 2750 TWh za rok 2019.

Za necelých 20 let výroby elektřiny ve fotovoltaických elektrárnách došla roční výroba k hodnotě nad 700 TWh. V roce 2023 se očekává dosažení již 1 TW nominálního výkonu FVE, což při současných koeficientech využití ve světě mezi 0,1-0,2 dá cca 1400-1500 TWh elektřiny.

Roční hodnoty výroby z jaderné energetiky (2800 TWh) bude fotovoltaikou dosaženo někdy v letech 2026-2028.

Tedy za dobu méně než poloviční, a to budeme stále v oblasti exponenciálního růstu FVE.

Je tedy zřejmé, že dynamika růstu FVE je obdobná dynamice růstu JE před Černobylem (je nepatrně rychlejší)

ale FVE nehrozí žádné efekty "Černobyl" či "Fukušima" a tedy že růst produkce elektřiny z FVE na hodnotu současné produkce JE někdy v letech 2026-2028 si zachová exponenciální růst a odhaduji, že nejpozději do roku 2040 dosáhne dvojnásobku výroby elektřiny z jádra.

Elektřiny z větru se vyrábí více než z fotovoltaiky, ta jádro předhoní dříve

a množství elektřiny z vodních elektráren jádro nikdy nedohonilo.

Proti kombinaci slunce, vítr a voda je jádro již nyní marginální ve výrobě elektřiny.

To je realita.

Juan
4. únor 2021, 23:02

@ Vaněček 4. únor 2021, 19:17

To není realita, to je Vaněčku, pouze vaše zbožné přání. Na základě víry se nedá stavět seriózní věda ani plánovat budoucí zásobovaní energií. Je proto si třeba říci,že:

1.v první polovině 21.století, čili zhruba do roku 2060, budou postupně vyčerpány všechny zdroje fosilní energie, která tvoří dnes kolem 80% spotřeby globální primární energie(PE).

2.přesto, že neustále roste výroba EE z OZE, tak se podíl OZE v nabídce PE nemění, jelikož díky růstu populace, neustále stoupá celková spotřeba PE a z dosavadního vývoje se nezdá , že by tento podíl OZE mohl v budoucnu výrazněji vzrůst.

3.od roku 2020 začíná postupně vznikat schodek mezi nabídkou a poptávkou po PE, který nyní ještě není tak markantní díky hospodářskému útlumu v důsledku kovidové pandemie.

3.avšak bude li těžba fosilních paliv stagnovat a posléze i klesat, bude nutné, aby kolem roku 2050 pokryly OZE 50 až 80% globální spotřeby PE.

4.Nemusím mít doktorát z fyziky ale stačí se jen zamyslet nad zmíněnými fakty, abych pochopil, že nastane obrovský schodek mezi nabídkou a poptávkou po PE, který OZE v žádném případě nebudou schopny v následujících 30-40 letech vyplnit.

O budoucnosti v zásobování energií a o možnostech jak ji v budoucnu zajistit, hovoří a podrobně rozbírá z matematicko-přírodovědeckého hlediska kniha s názvem: „Die Zukunft unserer Energieversorgung“, kterou napsal prof.dr. Dietrich Pelte z fyzikálního institutu Univerzity v Heidelbergu, který rozhodně není jednostranným zastáncem jaderné energie, nýbrž apeluje na nutnost střízlivého posouzení všech alternativ a potencíálů jednotlivých zdrojů, které máme k dispozici.

Milan Vaněček
5. únor 2021, 01:01

Juane, Vy jste stále nepochopil že se mění metrika měření energie, protože se mění svět a jeho technická úroveň, že je různá "kvalita" energie, že i "negativni"= ušetřená energie má obrovský význam (viz růst HDP při poklesu primární energie).

Žijeme v době "křemíkové" (počítačové), ne v době uhlí, páry,

brzy nastoupí elektromobilita ....

To co bylo sci-fi před deseti lety začíná být realitou.

Juan
5. únor 2021, 07:04

@ Milan Vaněček,5. únor 2021, 01:01

Je pravda, že ve fotovoltaice panuje velká dynamika. Avšak technické možnosti konvenčních solárních článků vyrobených z křemíku byly do značné míry vyčerpány. Účinnost komerčních křemíkových článků je 22 %. Pokud však chcete dále snížit náklady, musíte zvýšit efektivitu. Jelikož toho nelze dosáhnout pomocí křemíkové technologie, již dlouhou dobu byly učiněny pokusy naskládat různé materiály na sebe. Křemík-Perowskit-tandemové fotobuňky dosahují v laboratořích účinnosti prý až 30%.Takže účinnější solární moduly by mohly stimulovat energetický přechod. Na menším prostoru by pak mohlo být vyrobeno více elektřiny, než tomu bylo dříve. A ceny solární energie budou i nadále klesat. Ovšem fotovoltaika musí expandovat mnohem rychleji než dříve. Budoucnost patří solární energii. S tím souhlasí téměř každý. Expanze přesto postupuje příliš pomalu a v žádném případě nestačí k dosažení cílů ochrany klimatu a k pokrytí dalších požadavků na zelenou elektřinu pro elektromobily a tepelná čerpadla. Tempo růstu v DE nebylo ani rudimentárně dosaženo. Na konci roku 2019 tam bylo instalováno necelých 50 000 MW FtE. Plánováno bylo ale mnohem více. A od r. 2021 odpadne navíc podpora malých FvE (tzv. Ü20 PV-Anlage) . Pokud chce Německo dosáhnout svých cílů v oblasti klimatu, musí se významně zrychlit expanzi OZE. V posledních letech tam však OZE stěží dosáhly významnějšího růstu.

Miloslav Černý
5. únor 2021, 10:40

Na řešení případného nedostatku OZ a zmírnění narůstajícího zrychleného oteplování nebude všelék skomírající jádro. Lidstvo bude muset přehodnotit způsob života, abychom milostivě nečekaly na výbuch nějakého super vulkánu či obdobných zhoubných katastrof. Sebevražedným teroristům by jsme tím zcela jistě ušetřili práci.

Kozák
4. únor 2021, 11:37

Čína jako jedna z posledních zemí ještě staví jaderné elektrárny ve velkém. Ostatní už přišli na to, že tudy cesta nevede. Daleko víc než jaderných elektráren ale Čína staví obnovitelných zdrojů, což je dobře a úplně nejvíc uhelných zdrojů, což dobře není. Ideální jsou pouze ty OZE.

Vinkler
4. únor 2021, 13:02

Čína staví všechny zdroje, co může. Dobře ví, že výroba je na energii přímo závislá. Pokud nemá být poražena, musí vyrábět co nejvíce. A ona to ví.

Miloslav Černý
4. únor 2021, 14:06

Lidstvu ještě dostatečně nestačila facka v podobě katastrof způsobených právě tím urychlením teplotních změn. Těžko předvídat kolik jich musí ještě dostat, kam to až dojde. Můžeme jenom doufat, že si ten problém začne stále více uvědomovat celý svět, neboť je to v jeho společném zájmu a podle toho hlavně i razantně konat. Jestli v té současné pandemii lze najít aspoň něco pozitivního, tak to může být to samo uvědomění, jak jsme snadno zranitelní, přes všechny ty technické vymoženosti.

Vinkler
4. únor 2021, 14:19

Co vám dává jistotu, že budeme jako lidstvo táhnout za jeden provaz ve společném zájmu?

V dějinách tomu tak nikdy dosud nebylo, vždy se nakonec ukázalo, že bližší košile než kabát. Proč nyní?

Miloslav Černý
4. únor 2021, 16:14

Jistotu mi to dávat nemůže, tak to ani netvrdím, zbývá jenom věřit, doufat a dle možností jednotlivce hledat možnosti o přičinění se. Jednoduchá odpověď je podobná jako s hromaděním zbraní hromadného ničení a jejich eventuální použití. Přeživší by akorát tak mohli závidět těm na onom světě, nevím kdo by si tu poslední facku přál. Sebevražedným teroristům by to evidentně nevadilo.

Vinkler
4. únor 2021, 16:44

No. Snad k válce kvůli OZE nedojde, ale kvůli vodě si nejsem jistý. A dostatek energie i za cenu oteplování - to budou dělat téměř všichni tak jako dodnes.

Až snad na Evropany co jsou dnes jediní. Jsou však duševně zdraví?

energetik
4. únor 2021, 14:31

V Číně ještě strana nerozhodla že je "trh" nasycen, takže tam si stavět mohou cokoliv.

Ovšem u nás je trh v síti energií nasycen, protože cena elektřiny je tak nízká (stále častěji i záporná) že se vyplatí stavět zdroje pouze pro vlastní spotřebu a bez prodeje do sítě. Jestli se vám zdá celková cena elektřiny u nás drahá, tak tak způsobuje špatně regulovaná a státem chráněná monopolní distribuce jejíž cena je už u některých tarifů vyšší, než samotná silová energie. Takže vznikají LDS a všichni chtějí jen distribuovat energii.

Distributoři by neměli být placeni jen spotřebiteli, ale i zdroji. Ty náklady na distribuci by se měli rozdělit na polovinu mezi spotřebitele i výrobce.

Spotřebitelům klesne celková cena energie o polovinu distribuce, ale výrobci to samé zase promítnou do ceny silové energie. Takže silové energie se zvedne a elektrárny porostou jako houby po dešti a přitom celková cena pro konečné zákazníky se nezmění. Zároveň budou mít i distributoři motivaci připojovat další zdroje, protože to bude část jejich zdroje příjmu.

Dále by se měli distributoři snažit o to, aby jednotlivé jejich oblasti byly energeticky samostatné a nepřipojovat jen odběratele ale i výrobce. Když sou některé oblasti značně deficitní a jiné jen zdrojové tak se přenáší zbytečně moc energie a při poruše vedení to hrozí blackouty, viz nedávný případ.

Distribuce je prostě špatně regulovaná, často mají své jisté aniž by hnuli prstem.

pr
4. únor 2021, 18:58

Proč by měl výrobce platit distribuci? Aby si to co mu distributor napaří prohnal za drahé peníze účetnictvím a se ziskem to zabalil do ceny elektřiny? Jedna firma pro kterou jsem dělal kdysi prohlásila, že fakturu za méně než 300 se nevyplatí prohánět firmou, protože náklady na účetní jsou vyšší. Nebo si myslíte, že výrobce je lidumil a zaplatí to z výnosů prodeje elektrárny ve Varně?

Nebo aby distributor mafiánsky zvolil pro ČEZ desetinové ceny za dodanou kWh než pro Pepu solárníka? Ve stylu "nechci slevu zadarmo".

Není jednodušší, že ERÚ hlídá pouze cenu pro spotřebitele?

T
4. únor 2021, 14:38

Proc se musi porad doplacet na FVE solarn barony?Je to snad podnikani,jako kazde jine !!! A babe Dymakove nepomuze jeden blok JE,akorat se zrujnuje na dozivoti!!! Kolik by musela stat EE naEXPORT, aby se vyhrabala z dluhu? Zatim resi EE za okolni sousedy ,co se vezou...Kdo se stara o cizi,prichazi mnohdy o sve...

pr
4. únor 2021, 19:16

Protože se stát mezinárodně zavázal k podílu OZE na celkové spotřebě. A jelikož nedokázal vyplodit dostatečný instalovaný výkon, tak požádal podnikatele se slibem že jim to bude splácet a jak to bude splácet. Takže podnikatelé dělali co se dalo. No a dnes se stát ošívá a snaží se ze smlouvy vycouvat.

Mimochodem aby byla představa, tak v jednom z roků si ČEZ FVE pořizoval od právníků politiků elektrárny za 128 000 na jednotku výkonu, ale soukromníci ty FVE dělali do 80 000 za ten samej výkon. Tak to jen jak asi bude předraženej Dukovanskej tunel.

A pokud budete zpochybňovat ten mezinárodní závazek, tak si raději počkejte jaký flastr dostaneme jako ČR za nesplnění energetických úspor. Určitě se to tady zanedlouho bude probírat.

Martin
4. únor 2021, 18:44

Akého typu sú prvé štyri reaktory vo fu-cchingu.

Vladimír Wagner
4. únor 2021, 22:52

Jde o čtyři čínské tlakovodní reaktory II. generace CPR1000 opírající se o původně francouzský koncept.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se