Domů
Jaderné elektrárny
Další nová výstavba JE? V Turecku má stavba začít před koncem března
Výstavba nových bloků Novovoroněžské jaderné elektrárny (zdroj Rosatom).

Další nová výstavba JE? V Turecku má stavba začít před koncem března

Ruská společnost Rosatom plánuje započít s výstavbou první turecké jaderné elektrárny Akkuyu v prvním čtvrtletí roku 2018. Do konce tohoto roku by měla prodat 49% podíl elektrárny konsorciu místních tureckých společností a počátkem příštího získat pro stavbu licenci.

Ruský Rosatom si od příštího roku zřejmě připíše další rozestavěnou jadernou elektrárnu. V současné době, kdy bylo rozestavěno nejméně elektráren za poslední desetiletí, se jedná pro společnost Rosatom o významný krok. Významný je pak i z toho důvodu, že po sporu mezi Ruskem a Tureckem v návaznosti na sestřelení ruské stíhačky se zdálo, že celá stavba může být nakonec zrušena.

Po uklidnění situace se rozběhl jak projekt plynovodu Turkish Stream, tak i projekt zmíněné elektrárny Akkuyu. Posledními milníky na cestě k odstartování stavby jsou prodej 49% podílu konsorciu místních firem a získaní licence ke stavbě elektrárny.

V případě dodržení harmonogramu by se mělo začít se stavbou do konce března roku 2018. Zdržení by se dalo očekávat u udělování licence, nicméně ze strany Turecka je zájem zprovoznit elektrárnu v co nejkratším termínu, a proto by měla být vůle k vyřešení případných nejasností na obou stranách.

Lokace budoucí jaderné elektrárny Akkuyu

Celkové náklady na novou tureckou elektrárnu mají přesáhnout 20 mld. dolarů. Nicméně na základě kontraktu s tureckou vládou bude mít Rosatom garantovanou cenu 123,5 USD/MWh. Na rozdíl od britského kontraktu pro Hinkley Point C není tato cena indexována o inflaci.

Rosatom také potvrdil, že jakmile bude jejich investice splacena, bude ze svého profitu vracet 20 % turecké vládě.

Ruská společnost se dále snaží rozšířit své jaderné reaktory i do Jihoafrické republiky, kde jsou vyjednávání ve fázi obchodního modelu. Ze strany Rosatomu je vidět zřejmá snaha zvýšit svůj podíl na světovém trhu v období, kdy se jeho hlavní konkurenti Areva a Westinghouse topí v problémech. Rosatom je jihoafrické vládě ochoten nabídnout i více možností spolupráce, jak potvrdil Kirill Komarov pro agenturu Reuters.

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Německo zvažuje obnovení provozu odstavených jaderných elektráren
24. květen 2022, 10:03
Kdo dostaví Dukovany? Tři nápadníci v tendru, jejich minulost a trumfy
19. květen 2022, 23:00
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se