Domů
Jaderné elektrárny
Demonstrační blok čínského reaktoru Hualong One hlásí úspěšný milník - instalaci posledního parogenerátoru

Demonstrační blok čínského reaktoru Hualong One hlásí úspěšný milník - instalaci posledního parogenerátoru

Třetí a poslední parogenerátor byl instalován na demonstračním reaktoru Hualong One. Parogenerátor byl nainstalován na 5.bloku čínské jaderné elektrárny Fu-čching (Fuqing) v provincii Fu-ťien (Fujian). Zprovoznění bloku se očekává v roce 2019.

Čínská společnost China National Nuclear Corporation (CNNC) oznámila úspěšné usazení třetího parogenerátoru na 5.bloku jaderné elektrárny Fu-čching. Parogenerátor o hmotnosti 365 tun a délce 21 metrů byl nejdříve vyzdvižen do výšky 16,5 metru nad zemí a následně přemístěn do reaktorové místnosti. Pomocí speciálně navrženého zařízení byl uveden do svislé polohy a byl přesně usazen na svoje místo.

Technologické schéma primárního okruhu jaderného reaktoru HPR-1000 – parogenerátory (světle modré s černými pruhy), čerpadla (zeleně) a jaderný reaktor (červeně). Zdroj: sciencedirect.com

První parogenerátor byl umístěn 10.listopadu. Druhý parogenerátor byl nainstalován 24. prosince a v ten samý den byly zahájeny svařovací práce hlavního potrubí. Parogenerátory použité pro jaderný reaktor HPR1000 jsou domací konstrukce. Jedná se o typ ZH-65, který byl vyvinut v Čínském institutu pro jadernou energii (China Nuclear Power Institute) a vyrabí je společnost Dongfang Electric.

První čínský reaktor a hned čtyřikrát

V listopadu 2014 společnost CNNC oznámila, že pátý a šestý blok jaderné elektrárny Fu-čching budou vybudovány s novými čínskými reaktory Hualong One (Hualong-1 nebo HPR1000). Původně měly být použity jaderné reaktory ACP1000, ale plány byly revidovány v souladu s reorganizací čínského jaderného průmyslu. Čínská státní rada schválila výstavbu 5. a 6. bloku v polovině dubna 2015.

Stavba 5.bloku byla zahájena v květnu 2015 a výstavba 6.blok byla zahájena v prosinci 2015. Dokončení se plánuje na rok 2019, respektive v roce 2020.

V současné době probíhá výstavba dalších dvou reaktorů HPR1000 v jaderné elektrárně Fang-čcheng-kang (Fangchenggang) v provinci Kuang (Guangxi). Jejich provoz má být zahájen v roce 2019 a 2020.

Zdroj úvodní fotografie: World Nuclear News

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Korejské KHNP už chystá nabídku pro ČEZ. O zakázku v Dukovanech má velký zájem
21. červen 2022, 04:30
I jádro a plyn? Evropu čeká klíčový střet o to, co se bude považovat za zelené
20. červen 2022, 23:00
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se