Domů
Jaderné elektrárny
Do Německa se ze Sellafieldu vrátil jaderný odpad, čekají se protesty
Skladování nízkoaktivních odpadů
Zdroj: Archiv EDU

Do Německa se ze Sellafieldu vrátil jaderný odpad, čekají se protesty

Berlín 2. listopadu (zpravodaj ČTK) – Do severoněmeckého přístavu Nordenham dnes ráno dorazil jaderný náklad, která se vrátil ze zařízení na zpracování nukleárního odpadu v britském Sellafieldu. Informovala o tom agentura DPA. Odpad nyní vlakem zamíří do meziskladu v hesenském Biblisu na jihu Německa. Očekává se, že transport budou doprovázet demonstrace ekologických aktivistů.

Kvůli pandemii nemoci covid-19 připravila policie ve spolupráci s německým Institutem Roberta Kocha hygienický plán, jak při očekávaných střetech s demonstranty zajistit co nejvyšší míru ochrany před koronavirem. „Zdraví všech zúčastněných má nejvyšší prioritu,“ uvedla policie.

Aktivisté již ohlásili akce podél předpokládané trasy převozu. Protesty odpůrci jaderné energetiky pořádají při každém transportu vyhořelého paliva, který se do Německa vrací ze zpracování v zahraničí.

Německo nyní hledá trvalé úložiště pro jaderný odpad ze svých nukleárních elektráren, jejichž provoz skončí v roce 2022. Rozhodnutí o místě trvalého uskladnění by mělo padnout do roku 2031, zařízení poté bude otevřeno k roku 2050. Prozatím Německo využívá především mezisklad v severoněmeckém Gorlebenu a také mezisklady na dalších místech země včetně areálů již uzavřených elektráren, což je případ i Biblisu, kam nyní transport míří.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
Emil
2. listopad 2020, 12:54

Ekologičtí aktivisté protestují proti přepracování použitého jaderného paliva a proti jeho dalšímu využití, tj. aniž by to zřejmě tušili, demonstrují za větší množství radioaktivního odpadu na území Německa...

energetik
2. listopad 2020, 19:39

Není se co divit. Každý rozumný by protestoval kdyby znal skutečnost:

Jaderný komplex u Sellafieldu provázely zásadní problémy v podstatě už od roku 2002, kdy byl uveden do provozu. Zpracování vyhořelého paliva nikdy nedosáhlo plánované kapacity a namísto 120 tun ročně, továrna vyprodukovala za osm let jen třináct tun oxidu plutonia.

Britské daňové poplatníky za tu dobu přišla na 1,4 miliardy liber.

"Aby se zabránilo zbytečným nákladům hrazeným z daní je jediným smysluplným řešením co nejrychlejší uzavření výroby,"

Britské úřady se proto rozhodly, že továrnu na zpracování jaderného paliva, která je součástí komplexu u Sellafieldu, z ekonomických důvodů uzavřou.

O přibližně stovku tun nezpracovaného jaderného odpadu pocházejícího především z britských a francouzských atomových elektráren, který se nyní nachází na pozemcích sellafieldského komplexu, nemá z pochopitelných důvodů nikdo zájem.

Britský úřad ovšem nenaznačil, co nyní se stovkou tun jaderného odpadu v Sellafieldu bude.

https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/britanie-zavre-komplex-kde-lezi-tuny-smesi-s-plutoniem/r~i:article:709616/

Takže se toho teď snaží Británie zbavit.

Ondra
2. listopad 2020, 21:15

No vidite a jestli to náhodou není s těma 1,4 mld liber trochu jinak (možná shoda nahod možná chyba Aktuálně):

"Since Thorp went on-line more than a quarter of a century ago, it has brought in more than £9billion to the UK from around the world by reprocessing 9,000 tons of fuel.

But the plant was designed to operate for 25 years and has now reached the end of its design life.

In the 1980s, building and running Thorp made economic sense – because it was built using money paid upfront by customers, it didn’t cost the country anything, yet it has brought £9billion into the UK during its lifetime.

Back then, nuclear operators around the world were legally obliged to reprocess their spent fuel – which is why our customers were willing to pay the £1.4billion needed to get Thorp up and running."

"Decommissioning costs are around £35 million per year over 10 years."

Suma sumárum - závod zaplatili předem provozovatelé JE , vydělalo to slušný prachy a vyřazení bude stát 350 milionů ale s úplně jinou cenou peněž kvůli inflaci :)

https://nda.blog.gov.uk/2018/10/23/what-is-reprocessing/

Heap
2. listopad 2020, 23:25

Děkuji za zajímavý odkaz pane Ondro. Asi ten 9 let starý článek z Aktuálně nebude nejpřesnější zdroj informací.

Jen chudák pan "energetik" teď bude mít špatné spaní, protože přes Německo se budou převážet toxické jaderné emise.

energetik
3. listopad 2020, 01:04

Ondro myslíš si že jsem to co žere seno? A blogu který napsala nějaká vedoucí komunikace ve společnosti Sellafield Ltd. budu věřit? To má asi tak stejnou věrohodnou hodnotu jako kdyby to napsal někdo z ČEZ nebo SÚJB.

Určitě to financovali provozovatelé jaderných elektráren když se tam vyráběli jaderné zbraně. A teď ještě tu o perníkové chaloupce.

Na Wikipedi je:

"The site is due to be fully decommissioned by 2120 at a cost of £121bn"

Ten na dekontaminaci prostoru do roku 2120 budou potřebovat 121 miliard £. Demolice budov reaktorů a konečné vyklizení jsou plánovány na období 2105 až 2144.

A v diskuzi pod článkem odpovídá jejich úřad pro vyřazování jaderných zařízení z povozu toto:

Decommissioning costs are around £35 million per year over 10 years. Tedy přiznává jen 10 let za 350 miliónů £, směšné lži, zvláště když jde o nejzamořenější místo v západní Evropě.

THORP

In 2003, it was announced that the Thorp reprocessing plant would be closed in 2010 (later extended to 2018 to allow completion of agreed contracts). Originally predicted to make profits for BNFL of £500m, by 2003 it had made losses of over £1bn. Subsequently, Thorp was closed for almost two years from 2005, after a leak had been undetected for 9 months. Production eventually restarted at the plant in early 2008; but almost immediately had to be put on hold again, for an underwater lift that takes the fuel for reprocessing to be repaired.

On 14 November 2018 it was announced that operations had ended at THORP. The facility will be used to store spent nuclear fuel until the 2070s.

MOX

Designed with a plant capacity of 120 tonnes/year, the plant achieved a total output of only 5 tonnes during its first five years of operation. In 2008 orders for the plant had to be fulfilled at COGEMA in France, and the plant was reported in the media as "failed" with a total construction and operating cost of £1.2 billion.

Dále se tam píše že si po roce 2000 dovolili vypustit do moře 140kg 99Tc každý rok. Předtím to bylo "jen" 900kg. A to nejsou havárie ale záměr.

Ještě větší bordel než jsme doufali

"First Generation Magnox Storage Pond

Due to algae forming in the pool and a buildup of radioactive sludge, it was impossible to determine exactly how much radioactive waste was stored in the FGMSP. British authorities had not been able to provide the Euratom inspectors with precise data and the European Commission took action against Great Britain in the European Court of Justice. According to Greenpeace there was an expected 1300 kg of plutonium, 400 kg of which was in mud sediments.

Radiation around the pool could get so high that a person was not allowed to stay more than 2 minutes, seriously affecting decommissioning. The pool was not watertight; time and weather had created cracks in the concrete, letting contaminated water leak. In 2014 photographs of the storage ponds were leaked to the media, showing they were in poor condition with cracked concrete, vegetation growing amongst machinery and seagulls bathing in the pools.

To se nám to "podniká" když odpadky vypouštíme do okolí že?

MOX fuel quality data falsification

In 1999 it was discovered that the plant's staff had been falsifying quality assurance data since 1996. A Nuclear Installations Inspectorate (NII) investigation concluded four of the five work-shifts were involved in the falsification, though only one worker admitted to falsifying data, and that "the level of control and supervision ... had been virtually non-existent.". The NII stated that the safety performance of the fuel was not affected as there was also a primary automated check on the fuel. Nevertheless, "in a plant with the proper safety culture, the events described in this report could not have happened" and there were systematic failures in management.

BNFL had to pay compensation to the Japanese customer, Kansai Electric, and take back a flawed shipment of MOX fuel from Japan. BNFL's Chief Executive John Taylor resigned, after initially resisting resignation when the NII's damning report was published.

Emil
3. listopad 2020, 07:35

Je úplně marné tomuto trollovi vysvětlovat rozdíl mezi vojenským komplexem na výrobu jaderných zbraní a civilním závodem na přepracování jaderného paliva. To by nepochopil.

Ondra
3. listopad 2020, 08:28

Pane rádoby energetiku opravdu nevim co "žerete" a ani mě to moc nezajimá. Ale tipoval bych to spíš na houbičky nebo něco podobnýho co ovlivňuje schopnosti rozumnýho úsudku. Informace jsou publikovaný na blogu Nuclear Decommissioning Authority což je stejnej úřad kterej citujete Vy (resp. článek na Aktuálně kterej ste sem hodil). Takže pokud se Vám jejich informace najednou nelíbí tak je dost divný že je sám používáte. Ale spíš je to klasika vybírání si toho co se člověku zrovna hodí do krámu co?

Těch 350 milionů se týká Thorpu a ne celýho areálu Sellafieldu kde se stal velkej průser v roce 1957 jak píše dole Bizon (40 let předtim než spustili Thorp). A ten byl spojenej s produkcí plutonia pro jaderný zbraně.

Míchání jaderný energetiky a jadernýho vojenskýho průmyslu dohromady Vám fakt nemá cenu vysvětlovat jak už psal Emil. O Vaší účelový a zavádějící argumentaci svědčí plno příspěvků kde mluvíte o těžbě uranu v ČR a jaký následky to mělo pro obyvatele a přírodu ve spojení s jadernou energetikou. A přitom se valná část vytěžila před spuštěním prvního bloku v Dukovanech a těženej uran de facto směřoval do SSSR na výrobu jadernejch zbraní.

Bizon
4. listopad 2020, 00:33

Britové se s bezpečností svojeho programu jaderného zbrojení vskutku nikterak s prominutím nesrali! Od konce války chtěli co nejrychleji dohnat jaderný status aby udželi speciální vztahy s Amerikou tak pár věcí odrbali, jenže pak museli dohnat vodíkovou pumu takže odrbali víc bezpečnosti, koule do svěráku jim pak ještě víc skřípl nadcházející zákaz atmosferických zkoušek a tím šla bezpečnost uplně do kytek. Přesně to způsobilo (nejen) ten požár s únikem radiace ve Widscale. Je o tom i dokument, je to na YT, sami přiznávají že většinu bezpečnosti postupně totálně odrbali.

To od Energetika je zajímavé, o vysoké radiaci kolem Magnox poolů jsem netušil, ale když v tom rostou řasy tak to nemůže být až tak hrozné:D Samozřejmě jde převážně o vojenský odpad z té doby kdy šlo jen o rychlost. 99% MOX paliva je z vyřazených jaderných zbraní, a reaktory Magnox jsou moderované grafitem, chlazené plynem a umožnují vyměňovat palivo za chodu? To jsou 3 věci optimální pro produkci zbraňových izotopů!

Jo, lidi nemají rádi in-situ loužení pumpováním kyseliny sírové pod zem, přitom reálně to má minimální ekologické dopady, civilizace dělá 1000x horší věci:D

PetrV
5. listopad 2020, 19:20

To je tak, když lidi problematice nerozumí a proto se jí bojí. Kdysi měli strach i z Nikoly Tesly a jaký je to dnes kabrňák...

O únicích ve Velké Británii a USA se nemluví:

Od svých počátků vypouštěla ​​Sellafield nízkoaktivní radioaktivní odpad do moře pomocí flokulačního procesu k odstranění radioaktivity z kapalného odpadu před vypuštěním. Kovy rozpuštěné v kyselých odpadních vodách byly vyrobeny za vzniku sraženiny flokulantu hydroxidu kovu po přidání hydroxidu amonného . Suspenze byla poté přenesena do usazovacích nádrží, kde by se usazovala sraženina, a zbývající vyčištěná kapalina neboli supernatant by byla vypouštěna do Irského moře . Jako vylepšení tohoto procesu byl v roce 1994 uveden do provozu závod EARP (Enhanced Actinide Removal Plant). [ citace nutná ]V EARP je účinnost procesu zvýšena přidáním činidel k odstranění zbývajících rozpustných radioaktivních látek. EARP byl v roce 2004 dále vylepšen, aby se dále snížilo množství technecia-99 uvolňovaného do životního prostředí.

A pak aby Japonci nemohli odvézt tritium do tichého oceánu. Patrně to potichu dělají, protože co s bandaskama plnýma vody. Otázka je, zdali neodvážejí i něco štiplavějšího.

Bizon
2. listopad 2020, 23:46

Sellafield není zdrojem problémů od 2002. O civilním zažízení tam nevím nic, ale předtím tam byl vojenský komplex Windscale který způsobil solidní průser už 1957. Britové tam produkovali Plutonium na svoje jaderné zbraně v reaktoru který byl chlazený přímo vzduchem, normálně foukali vzduch z venku jádrem reaktoru a vyfoukávali ho komínem ven! Jednoho dne začalo grafitové jádro s hliníkovýma kazetama hořet, hořelo to docela dlouho, některé palivové kapsle prohořely a vypustilo to nějakou radiaci. Nakonec to zvládli, ale docela to trvalo a bylo to docela husté... Jaderné nehody jsou prostě sranda, 1000x zajímavější než týpek co spadne z větrné elektrárny=)

PetrV
5. listopad 2020, 19:54

Bizone, ty jsi ale vtipálek....:-)

Je to tak, angličani mají rádi plutonium a další radioizotopy.

Ještě Chalk River v Kanadě, Majak v Rusku, Three Mile Island v USA, Hanford v USA.

Těch míst bude spousta, jen se o nich nemluví. Černobyl a Fukušima byla hlavně ztráta ee, domovů a tepla.

Ve vojenských prostorech to je jedno, vojáci mlčí a lidé drží hubu a krok.

Přitom každý člověk je radioaktivní díky Draslíku, největší radioaktivita v čechách je pod úbočím krušných hor, jak se vyplavuje uran z hornin.

Mimochodem, vylepšil jsem rachejtli s kapslí do FRC:

LiBD4, jako vatičku LiD, obal B...

a nebo lépe

Mg2FeD6, jako vatičku MgD2, obal Fe

Fikce z vesmíru je

BaReD9, vatička BaD, Obal Rhenium, toho je ale na Zemi proklatě málo.

Je to hraní, ale budu rád za návštěvu PALS a AV. Myslíš na to?

Ještě mě napadlo, zdali galaxie M 31 není přesně stejným směrem jako hypotetická planeta 9. Pak by byl jasné, proč jsou na Zemi vymírání v pravidelných intervalech.

Co na to říkáš? Díky PetrV

PetrV
5. listopad 2020, 20:36

Ještě mě napadla kombinace sloučenin co neumíme:

NaAlD4, vatička NaD a obal Hliník.

KBD4, vatička KD a obal z Boru.

Moc mě to zajímá, zdali by to fungovalo. Už aby jsme se přizpůsobili koronaviru a fungovalo normálně vše jak má.

2500000 světelných let byla vzdálenost galaxie M31 od mléčné dráhy, tudíž prostor se zkracuje. Rychlost přibližování byla před tou dobou 100 km/s. Jaká je dnes?

Vychází mi že se trefi holky dříve než za 4,5 miliardy let.

Vidíš to taky tak?

PetrV
5. listopad 2020, 19:11

Že soudruzi zelení neprotestují proti každému zdroji gama záření? Třeba požární čidla s americiem. Ty by si to zasloužily...:-)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se