Druhý běloruský jaderný blok VVER-1200 zahájil komerční provoz
Druhý blok běloruské jaderné elektrárny Ostrovets zahájil komerční provoz. Od připojení k síti blok VVER-1200 od ruského Rosatomu vyrobil již 2 TWh elektřiny. Dva bloky v elektrárně s celkovým výkonem 2400 MW pokryjí zhruba 40 % spotřeby země.
Ruský dodavatel jaderných reaktorů Rosatom oznámil, že druhý blok běloruské jaderné elektrárny Ostrovets dne 1. listopadu úspěšně zahájil komerční provoz. Podle smlouvy tak nyní Rosatom přebírá odpovědnost za provoz bloku během záruční doby.
„Do komerčního provozu byl uveden druhý blok VVER-1200 běloruské jaderné elektrárny - nejmodernější a nejbezpečnější. Běloruská elektrárna je prvním plodem vývoje našich technologií generace III+ v zahraničí. Oba nové bloky dodávají elektřinu do sítě a již prokázaly svou spolehlivost," řekl Vitaly Polyanin, ředitel projektu výstavby běloruské JE.
Výstavba dvou bloků VVER-1200 v elektrárně Ostrovets byla zahájena v roce 2013, respektive 2014. Původně měl být první blok dokončen v roce 2018, ovšem i kvůli preventivní výměně reaktorové nádoby po jejím pádu se komerčního provozu dočkal v červnu 2021.
Od května, kdy začal druhý blok dodávat elektřinu do sítě, vyrobil již 2 TWh elektřiny. Celá elektrárna s očekávanou životností 80 let by měla ročně vyprodukovat 18,5 TWh elektřiny a pokrýt zhruba 40 % spotřeby elektřiny v zemi.
Většina Bělorusů jádru fandí
Rosatom dále informoval, že podle výsledků průzkumu veřejného mínění provedeného v dubnu až květnu 2023 72,8 % Bělorusů projekt výstavby jaderné elektrárny podporuje. 57,8 % dotazovaných je navíc přesvědčeno, že se energetická situace v zemi díky jádru zlepší.
"Úspěšná a včasná realizace projektu výstavby elektrárny byla možná díky společné a koordinované práci ruských a běloruských profesionálů. Jsem přesvědčen, že naše technologie v Bělorusku se stane příkladem pro mnoho potenciálních zahraničních partnerů Rosatomu. Již nyní probíhá výstavba bloků VVER-1200 v Bangladéši, Maďarsku, Egyptě, Turecku a Číně,“ dodal Polyanin.
Mohlo by vás zajímat:
Takže 8 resp. 9 let, to není špatný výsledek. Ale pak si uvědomíte, že je to Bělorusko, kde je přecejen ta bezpečnost o něco nižší než u nás a tedy se dá očekávat stavba u nás delší.
Bezpečnost je standardní evropská úroveň, VVER 1200 je konstrukcí absolutní špička i ve srovnání s Westinghouse. A daly by se dva bloky s účastí českého průmyslu postavit za cca 200 mld. U WEC si české strojírenství ani nevrzne a 600 mld nebude stačit. Takže spíše můžeme Bělorusku tiše závidět.
Bělorusko dokázalo během 10 ti let převést 40% výroby elektřiny na bezemisní zdroj jádro a ještě na tom vydělalo. ČR měla naprosto stejnou možnost postavit s Ruskem nové jaderné bloky a nahradit tak uhlí a levně splnit požadavek EU o snižování emisí CO2. No nechtěli jsme kvůli tlaku z Americké ambasády , naprosto nesmyslně jsme si znepřátelili jak Čínu tak Rusko , životní úroveň klesla o 1/3 a cena energie stoupla 3x. Když se někdo chová jako vazal pak má i životní úroveň jako vazal.
Přesně tak.
Bělorusko je ruský ocas a přesně tak se i chová.
A co ČR. My jsme ocas koho?
klobuk dole. za dekadu takto dramaticky dekarbonizovat energetiku. tomu hovorim uspesny pribeh.
co by iny za to dali.
napr. taki Nemci. hmm co placam. Ti by im jadro vypli, zapli uhlie a nazvali to zelena energetika ...
v takove velke zemi postavit JE deset kilometru od hranice a jen asi 40km od hlavniho mesta sousedni zeme - tomu rikam opravdu mistrovsky tah zahranicni politiky zeme investorske tak zeme dodavatelske
Tak ono když vybíráte lokalitu pro stavbu JE jsou důležité geologické parametry, které je je nutné při výběru lokality brát v potaz.
Geologii osobně nerozumím, natož abych znal geologické podmínky Běloruska, ale i toto mohlo hrát roli.
ETE je taky kousek od rakouských hranic, kousek od ČB a Prahy, ale stojí tam z logických důvodů.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se