Duke Energy chce požádat o druhé prodloužení licence pro všechny své reaktory

DomůJaderné elektrárnyDuke Energy chce požádat o druhé prodloužení licence pro všechny své reaktory

Společnost Duke Energy oznámila, že bude usilovat o získání druhého prodloužení licence u všech svých jaderných reaktorů. O první takovéto prodloužení licence, která se uděluje na nejdéle 20 let, plánuje společnost zažádat v roce 2021 pro tři reaktory v jaderné elektrárně Oconee. Prodloužení provozních licencí je podle společnosti zásadní pro splnění jejích cílů na snížení emisí CO2.

Duke Energy je americká energetická společnost, která provozuje celkem 11 jaderných reaktorů v 6 jaderných elektrárnách, které se nachází v Severní a Jižní Karolíně. Většina provozovaných reaktorů je tlakovodních, jedinou výjimkou je JE Brunswick, která se skládá ze dvou varných reaktorů BWR-4. Celkový instalovaný výkon celé flotily reaktorů činí 10 700 MWe. Duke Energy si dala za cíl snížit emise skleníkových plynů o alespoň 50 % do roku 2030 a do roku 2050 chce být společnost uhlíkově neutrální.

„Po desítky let naše jaderné elektrárny bezpečně a spolehlivě poskytovaly elektrickou energii našim odběratelům v Karolíně. Tyto elektrárny produkují čistou a nákladově efektivní energii, vytváří tisíce dobře placených pracovních míst a přinášejí značný ekonomický přínos Severní i Jižní Karolíně. Obnovení provozních licencí pro tyto elektrárny je důležité pro naše zákazníky, komunity a životní prostředí.“ – Preston Gillespie, ředitel sekce jaderné energetiky v Duke Energy

Komerční jaderné reaktory v USA mohou od Americké jaderné regulační komise (NRC) obdržet licenci pro provoz až do 40 let. Předpisy NRC umožňují prodlužovat platnost licencí vždy o maximálně 20 let, neexistují však žádná omezení pro opakované obnovování licencí.

První provozní licence reaktorům vyprší na začátku 30. let.

Podle společnosti přísné a dlouhodobé programy preventivní údržby ve všech provozovaných reaktorech spolu s modernizacemi technologií a dalšími investicemi přispěly k dobrým provozním vlastnostem. V roce 2018 flotila reaktorů Duke Energy po dvacáté v řadě dosáhla celkového kapacitního faktoru nad 90 %.

Jako prvním vyprší provozní licence reaktorům v JE Oconee. Stávající licence platí do roku 2033 pro první a druhý blok, blok 3 může dle stávající licence být v provozu o rok déle. JE Oconee je zároveň nejvýkonnější jadernou elektrárnou ve vlastnictví Duke Energy, její celkový instalovaný výkon činí 2 500 MWe.

V současné době probíhá proces pro druhé prodloužení licence u jaderných elektráren Turkey Point, Peach Bottom a Surry. Prodloužení provozu v amerických jaderných elektrárnách až na 80 let je podporováno i administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Zdroj úvodního obrázku: Exelon