
EK odmítá obvinění z hájení francouzských zájmů v kauze Dukovany
Brusel 12. května (zpravodajka ČTK) - Mluvčí Evropské komise dnes odmítl obvinění, že by místopředseda EK, Francouz Stéphane Séjourné, hájil v souvislosti s plány na smlouvu k Dukovanům francouzské zájmy. Séjourné na začátku měsíce napsal českému ministru průmyslu Lukáši Vlčkovi dopis, ve kterém žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Unijní exekutiva nyní prověřuje, zda korejské společnosti KHNP, která tendr vyhrála, nebyly poskytnuty zahraniční subvence, které mohou narušit vnitřní trh Evropské unie.
Podpis finální dohody k Dukovanům zablokoval i Krajský soud v Brně. V tendru neuspěla francouzská firma EDF.
Šéf české energetické firmy ČEZ Daniel Beneš dnes v reakci na dopis řekl, že francouzské straně nejde o to, aby vyhrála spor ohledně dostavby Dukovan, ale o to, aby elektrárna v Česku vůbec nevznikla. Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) nepokládá za náhodné načasování dopisu EK, ale ani fakt, že ho odeslal francouzský místopředseda.
"Nejde o francouzského eurokomisaře, který hájí francouzské zájmy, ale o člena kolegia Evropské komise, který prosazuje legislativu a spolupracuje s českými úřady na ochraně našeho jednotného trhu," uvedl na dotaz českých novinářů mluvčí komise Thomas Regnier.
Mluvčí unijní exekutivy potvrdil, že komise dopis české vládě poslala a že v něm vyjadřuje obavy v souvislosti s nařízením o zahraničních subvencích, které se týkají jihokorejské společnosti. Podle Regniera nejde o první krok, který komise podnikla, již 12. února zaslala do Česka žádost o informace, ale neobdržela odpověď.
"Rozhodně se nejedná o žádost o pozastavení věci," zdůraznil mluvčí.
Dopis, do kterého měla ČTK možnost nahlédnout, ale o odložení nepřímo hovoří a jeho předmět nese název: "Žádost o okamžité kroky k pozastavení podpisu smlouvy pro nové jaderné reaktory v Dukovanech".
Unijní exekutiva už zahájila předběžný přezkum s cílem posoudit, zda potenciální zahraniční finanční příspěvky obdržené korejskou firmou představují zahraniční subvence, a pokud ano, zda tyto zahraniční subvence narušují vnitřní trh.
Přezkum se týká dodržování nařízení o zahraničních subvencích (FSR) narušujících vnitřní trh z roku 2022. "Povinnost loajální spolupráce vyžaduje, aby se Česká republika vyhnula jakékoli situaci, která by byla nevratně v rozporu s obavami uvedenými v tomto dopise a která by mohla mít nevratné účinky bránící účinnému uplatňování FSR," říká dopis.
Unijní exekutiva v této souvislosti zdůrazňuje, že "nepředjímá konečné rozhodnutí", nicméně v současné době připravuje rozhodnutí o zahájení hloubkového šetření, stojí v dopise. "Zatím nejsme ve fázi, že bychom hloubkové vyšetřování zahajovali, a nechtěl bych předjímat, zda se k tomu chystáme, nebo ne," reagoval dnes mluvčí EK. "Jediné, co místopředseda EK Séjourné dělá, je, že se zapojuje do jednání s členským státem, zapojuje se do jednání s průmyslem, jak to dělá vždycky," dodal mluvčí. Jak doplnil, v závislosti na informacích, které budou komisi následně poskytnuty, se unijní exekutiva rozhodne, zda přijme další opatření, nebo ne. Žádný časový limit na rozhodnutí podle mluvčího v tomto případě neexistuje.
Mohlo by vás zajímat:
Francouzi q EK nedokáží pochopit, že jen kecají, daní a pracovat neumí.
I nas jaderný průmysl se rozpafl.
Proto Korejci.
Francouzi q EK nedokáží pochopit, že jen kecají, daní a pracovat neumí.
I nas jaderný průmysl se rozpafl.
Proto Korejci.
"Žádost o okamžité kroky k pozastavení podpisu smlouvy pro nové jaderné reaktory v Dukovanech" rozhodně není žádost o pozastavení věci, jak zdůraznil mluvčí EK.
Rozumí tomu někdo?
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se