
Evropská komise žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany
Brusel 12. května (zpravodajka ČTK) - Evropská komise žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Prověřuje, zda korejské společnosti KHNP nebyly poskytnuty zahraniční subvence, které mohou narušit vnitřní trh Evropské unie. Vyplývá to z dopisu, který českému ministru průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi poslal místopředseda EK Stéphane Séjourné a do kterého měla ČTK možnost nahlédnout.
Podpis finální dohody k Dukovanům zablokoval i Krajský soud v Brně. Tendr vyhrála korejská společnost KHNP a neuspěla v něm francouzská firma EDF.
Unijní exekutiva už zahájila předběžný přezkum s cílem posoudit, zda potenciální zahraniční finanční příspěvky obdržené korejskou firmou představují zahraniční subvence, a pokud ano, zda tyto zahraniční subvence narušují vnitřní trh.
V rámci předběžného přezkumu komise požádala o informace jak společnost ČEZ Group a elektrárnu Dukovany, tak korejskou firmu KHNP. Strany ale dosud "neposkytly v reakci na tyto žádosti dostatečné informace", stojí v dopise z letošního 2. května. "Na základě poskytnutých informací, jakož i dalších informací, které útvary komise odhalily v rámci předběžného přezkumu, přetrvávají významné náznaky, že straně (firmě KHNP) byly poskytnuty zahraniční subvence, které mohou narušit vnitřní trh," dodává dopis.
Unijní exekutiva v této souvislosti zdůrazňuje, že "nepředjímá konečné rozhodnutí", nicméně v současné době připravuje rozhodnutí o zahájení hloubkového šetření. Komise proto žádá Českou republiku o spolupráci do té doby, než přijme konečné rozhodnutí, a o odložení podpisu smlouvy.
Přezkum se týká dodržování nařízení o zahraničních subvencích (FSR) narušujících vnitřní trh z roku 2022. "Povinnost loajální spolupráce vyžaduje, aby se Česká republika vyhnula jakékoli situaci, která by byla nevratně v rozporu s obavami uvedenými v tomto dopise a která by mohla mít nevratné účinky bránící účinnému uplatňování FSR," říká dopis.
V jeho závěru místopředseda komise pro prosperitu a průmyslovou strategii zdůrazňuje, že "žádost ani šetření nejsou v rozporu s projektem (výstavby Dukovan)".
"Naopak, naším záměrem je zajistit právní jistotu a zajistit, aby byla dodržována pravidla našeho vnitřního trhu," dodává.
Mohlo by vás zajímat:
A co EK dělala celý rok od vyhlášení výsledku tendru? Takto to vypadá, že si Frantíci dupli a celá EK se z toho potento! Je to politický tlak Francouzů, vydírání.
Kdyby nebylo Hinkley Pointu, Olkiluota, Flamanville, tak bych to pochopil, ale co za posledních 20 let stavěli tak byl průšvih jak s dobou výstavby, tak s cenou.
Ano, byl to průšvih, to je realita.
On to ministr Lipavský s tím dopisem hezky okomentoval :-).
Jó Lipavský, to je expert.
Oproti vám zcela jistě.
Kde? Nic jsem nenašel.
Bylo to v pořadu Události, komentáře minulou středu.
Minulo středu okomentoval něco, co z Bruselu vypadlo dnes nebo včera?
Malý český Nostradamus!
Ten dopis byl odeslán 2.5., tedy minulou středu nebyl důvod ho nekomentovat, protože ho zainteresované osoby již měly k dispozici.
Lipavský něco okomentoval?
V případě Paks II to přezkoumávání naší slavné EK trvalo rok a půl. A pak se "vzpamatovali" rakušáci a jali se žalovat JE jako takovou. Oblíbená metoda sériových metání klacků. Oblíbená zejména ekoteroristy Zelenými Khméry, kteří EK ovládají.
Následovat pak bude poukazování na to, jak se stavba JE prodlužuje a prodražuje. Bodejď by se neprodlužovala, když největší problémy nastávají ještě před prvním kopnutím do země!
Nakonec bude ČR možná stavět malé modulární reaktory (470MW) a na velké bloky se vykašle.
A z čeho usuzujete, že tam klacky nebudou?
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se