Domů
Jaderné elektrárny
EU: Zásobování Evropou jadernou energií nebude ohroženo, pokud Niger přestane dodávat uran
Uranový koncentrát, nazývaný také "žlutý koláč" (yellowcake). Zdroj: IAEA
Zdroj: IAEA

EU: Zásobování Evropou jadernou energií nebude ohroženo, pokud Niger přestane dodávat uran

Aktuální politické dění v Nigeru by mohlo mít i přímé dopady na energetický sektor, jelikož země je jedním z předních dodavatelů uranu na evropský i světový trh. Podle zástupců Evropského společenství pro atomovou energii nicméně žádné riziko pro zásobování evropských jaderných elektráren palivem nehrozí jak v krátkodobém horizontu, tak ani v dlouhodobém.

Společenství uvedlo, že v loňském roce dodávky uranu z Nigeru pokrývaly s bezmála 3 tisíci tunami 25,4 % potřeb EU. Nejvíce uranu na evropský trh tradičně putovalo z Kazachstánu, na třetí příčce se poté umístila Kanada.

"Pokud bude dovoz z Nigeru zastaven, nevznikne žádné bezprostřední riziko pro bezpečnost výroby elektřiny z jádra v krátkodobém horizontu," uvedlo dle agentury Reuters společenství Euratom.

Evropské společnosti rovněž disponují rozsáhlými zásobami uranu a jaderného paliva, kdy zásoby jaderného materiálu na skladě dosahovaly loni dle dat Euratomu celkem 35,7 tisíc tun ekvivalentu přírodního uranu, přičemž ročně spotřebují na 12,5 tisíc tun.

Evropa by rovněž mohla diverzifikovat svůj dovoz do tří let, kdy by kromě rozvoje nových ložisek mohl být uran dodáván i z těžebních oblastí v Kanadě, Austrálii či Namibii, které aktuálně uran nedodávají.

"Co se týče střednědobého a dlouhodobého horizontu, na globálním trhu existuje dostatek ložisek," uvedl dle Reuters mluvčí pro Euratom.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(28)
VF
3. srpen 2023, 18:23

myslim, ze s touto politikou lidskych prav to eu dovede do zahuby, uz ani niger k nam nechce dodavat. eu je vsem jen pro legraci

Roman Kosařík
3. srpen 2023, 19:49

A kde jste vzal, že nám Niger nechce dodávat? Uveďte zdroj. Zatím se z důvodu _možného_ zastavení dodávek uvažuje nad diverzifikací, což naprosto správně. Není radno být z velké části závislý jen na jednom dodavateli čehokoliv, zvláště u energetických surovin. A speciálně v případě Chudobince myslet na to, že jakákoliv smlouva je pro ně jen cár papíru.

A není třeba se obávat, že si nová chunta v Nigeru nechá uniknout zisky z prodeje čehokoliv kamkoliv... peníze jim smrdět nebudou.

Petr Hariprasad Hajič
8. srpen 2023, 08:21

A nemůžou za to zase Rusové? Co myslíte?

De Carbon
3. srpen 2023, 19:02

Nastesti nam slunicko zatim nevyhrozuje a posila energii zdarma a dlouho posilat bude. Neni nic lepsiho nez chytat tuto blazenou energii. Slunicko umoznilo vznik zivota na zemi a zivi nas i nasi energetiku. Pouzivejme slunecni panely. Penize by asi nikdo nenechal lezet na chodniku a proc mnozi nechaji slunecni energii bez povsimnuti? Asi z nevedomosti.

intfor
3. srpen 2023, 21:16

Chlápek zkusil přemluvit sluneční energii dopadající na chodník, aby se mu nastěhovala do zásuvky a vydržela tam i v noci, ale nějak se to nepovedlo. Aneb ani FVE panely nejsou zadarmo, o tom, že vyrábí jen po část dne a roku, ani nemluvě.

De Carbon
3. srpen 2023, 21:23

Slunicko vam do baraku take sviti jen pres den a jen oknem ktere neni zadarmo. Nevim zda mate doma okna, ale vetsina lidi si rada za okna zaplati. Solarni panely funguji uplne stejne jako okna a stoji dokonce mene penez.

intfor
4. srpen 2023, 09:51

No právě, jenže já potřebuji mnohem více energie právě když mi to slunce dům nevyhřívá a s tím mi FVE nepomohou, protože ony vyrábí právě tehdy když dodatečný ohřev tolik nepotřebuji. Tím nezavrhuji FVE jako celek, ale je jasné, že FVE nás v zimě nezahřeje.

Pavel Lukavsky
4. srpen 2023, 10:27

Chlápek se nemá doprošovat, ale zateplit dům a instalovat kvalitní okna s trojskly. Sluníčko přijde pak samo oknem, které má aktivní tepelnou bilanci i v zimě. Není potřeba strkat slunce do zásuvky

Jan Stehlik
4. srpen 2023, 10:39

Hehe. S tím zateplováním se musím smát. Už tři roky neprojde pasiv u nové výstavby vytápění elektřinou. Musí se tam dát tepelné čerpadlo a pak to projde.

energetik
4. srpen 2023, 10:46

pasivní dům vytápěný elektřinou? Co to je za nesmysl, to pak přece není pasiv. Nebo to už je tady legislativa tak pokroucená že za pasivy označuje i domy které se musí aktivně vytápět?

De Carbon
4. srpen 2023, 10:49

To lukavsky. Tak budeme stavet domy jen z 3-skla a nemusime topit. A nebo tam mate nejakou chybicku?!

Ja mam 50m2 FVE a v zime tim castecne krmim TČ. 50m2 okno na jih asi neudelam.

De Carbon
4. srpen 2023, 10:54

Okna privadi svetlo do domu take jen omezene a kdyz to nestaci, tak pouzijete umely zdroj svetla. U elektriny z FVE to funguje stejne. Doufam ze ted nebude nikdo vykrikovat, ze kdo ma okna, nemel by mit moznost svitit elektrinou ze site.

intfor
4. srpen 2023, 11:00

Okno nemá v zimě aktivní tepelnou bilanci. Ano, nějaké ohřátí sluncem může chvilkově proběhnout, ale během celého zimního období má okno celkově pasivní tepelnou bilanci. Mimochodem u dobře zateplených domů s větším prosklením mohou být ztráty okny větší než ztráty zdmi. Nebo snad věříte tomu, že kdybyste postavil jen prosklený dům, tak v zimě nebude potřebovat vytápění?

Pavel Lukavsky
4. srpen 2023, 11:11

Platí samozřejmě pro okna na jih. A také na klimatu. Ale obecně je to pravda pro naše podmínky. R okna je dva. R polystyren 20 cm je 5. Jenže okna mají i zisk, polystyren ne. Něco si o tom zjistěte. Taky záleží na délce topné sezóny.

Jan Stehlik
4. srpen 2023, 13:22

Energetik

Pasiv se počítá do tepelné ztráty 15kw/ m2 za rok. Nizkoenergeticky do 50kw/m2 za rok. Pro představu, bez rekuperace se těžko dostanete na nizkoenergeticky dům.

Pravoslav Motyčka
4. srpen 2023, 21:29

Záleží na tom jak velkou máte FVE a jaký máte dům a jaké je aktuálně počasí. Velká FVE a úsporný dům s tepelným čerpadlem země / voda má významný podíl na spotřebě energie domu i v zimě .

energetik
5. srpen 2023, 18:19

Jan Stehlik

15kw/ m2 za rok je moc. Já uznávám jen skutečně pasivní pasivy. Pokud je do domu přivedena elektřina, tak už tak všechna tato elektrická energie skončí jako teplo.

Nám když už je zima (venku je dlouho -20°C a méně a bez slunce) tak zapneme troubu a upečeme chleba nebo pizzu a tepla je habaděj. Zapnutá TV nám na vytopení místnosti stačí. A když přijde návštěva a je tu více lidí tak už je tolik tepla že musíme otevřít okna. To se také počítá do těch 15kw/ m2 za rok?

Zdeněk
4. srpen 2023, 06:15

De Carbon: Předpokládám, že jste plně oddělen od sítě a využíváte jen to, co zrovna nasvítí?

Mimochodem, čím regulujete jalovinu ? Zrovna FVE mají s regulací jaloviny docela problémy, nebo už je toto vyřešeno? (zajímal by mě plně ostrovní provoz).

De Carbon
4. srpen 2023, 19:22

Menice uz bezne jalovinu zvladaji. V DE to je uz nejak predepsane a kdyz se menic konfiguruje pro Nemecko, tak to asi dela automaticky. V CR je vse trochu pozadu. Ceske nastaveni je nemastne neslane, kolikrat menic ani neumoznuje nejake ceske nastaveni. Dokonce Slovaci, Polaci aj. maji sve nastaveni. Cesko jako brzda FVE je vsem u zadele.

energetik
5. srpen 2023, 18:07

Současné střídače s regulací jaloviny problém nemají, jaký účiník si nastavíte (v rozsahu 0- 1 induktivní i kapacitní) takový vyrábí a to dokonce u některých výrobců i v noci (Q at Night). Prioritu ovšem má výroba jaloviny pro distributora pro stabilizaci napětí v síti funkce Q(u) a u větších zdrojů je výroba Q ovadána z dispečinku distributora. Bez těchto funkcí distributor už několik let žádný zdroj nepřipojí. Pokud máte problém s jalovinou, tak je možné že máte něco špatně nastavené nebo zapojené nebo váš zdroj distributor zneužívá k regulaci napětí v síti, nemůže vám ale za to účtovat žádné sankce. Tyto funkce jsou navrženy pro dynamickou podporu sítě ve výjimečných případech přechodových dějů atd.. přesto vím o spoustě elektráren na kterých běží výroba jaloviny Q(u) prakticky nepřetržitě a distributor odmítá napětí v síti upravit odbočkou na transformátoru. Sice mu to způsobuje zbytečně velké ztráty v síti, ale netrápí ho to, to se pomocí ERÚ rozpočítá do distribučních poplatků.

hellokitty
4. srpen 2023, 07:06

ja som premluvil priemerne 73% slnecnej energie a to iba s malou baterkou a bojlerom na predohrev vody, vy mozete ist 100% z nigerskeho uranu a platit vojenskej junte

Michal K.
8. srpen 2023, 14:34

vseci mi tvrdia, ze ucinnost FVE panelov je pod 30% a vy uz ste na 73.

Mozte mi prosim poslat, link na kupu takych panelov ? Rad by som si take zadovazil.

Vopred dakujem

Richard Vacek
3. srpen 2023, 19:12

Proč by Niger nedodával do Evropy, když za to dostane zaplaceno? Nebo se EU opět chystá na sebe uvalit sankce?

Zdeves Pavel
4. srpen 2023, 14:17

Bude dodávat za ceny trhu a ne jako kolonie. A to je rozdíl.

Lubos
6. srpen 2023, 19:21

zdravím Pavle! viete za aké ceny predávajú? resp. koľko % im priteká do rozpočtu z predaja? Pýtam sa lebo nemám predstavu ako veľmi ich Francúzsko vyciciava...

Jan Kopecký
4. srpen 2023, 18:03

RE: Lukavsky Na nízkoenergetický dům se dostanete i bez rekuperace - do 7,5 MWh energie na vytápění našeho 150 m2 podlahové plochy domu se vlezu a rekuperaci nemám (větrám okny).

intfor
4. srpen 2023, 20:04

Nevím, jak to vychází výpočtově (např. norma na výměnu vzduchu atd.), ale potvrzuji, že v realitě se i s normálním větráním, bez rekuperace dá u samostatného RD dostat pod 50kW/m2 za rok.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se