Domů
Jaderné elektrárny
Finská JE Olkiluoto 3 o krok blíže spuštění. Horké funkční testy úspěšně ukončeny
Jaderný blok Olkiluoto 3 s reaktorem EPR by měl být uveden do provozu v roce 2018 (zdroj TVO).

Finská JE Olkiluoto 3 o krok blíže spuštění. Horké funkční testy úspěšně ukončeny

Finský provozovatel jaderné elektrárny Olkiluoto společnost TVO včera oznámila, že došlo k úspěšnému dokončení horkých provozní testů nového reaktoru typu EPR. Uvádění do provozu třetího bloku finské jaderné elektrárny, který má výkon 1600 MW, bude pokračovat přípravami na zavážení jaderného paliva.

Horké funkční testy trvaly více než 5 měsíců. Tyto testy byly navrženy tak, aby došlo k ověření bezpečnosti a provozuschopnosti bloku 3 bez paliva v reaktoru. Během testů došlo k ověření systémů primárního a sekundárního okruhu, které probíhaly při simulaci běžných provozních teplot a tlaků.

V závěrečné fázi horkých testů byla také poprvé zavedena pára do turbíny, jejíž hřídel je dlouhá 68 metrů. Pro srovnání, rotory používané v temelínské elektrárně měří 63 m. Při zkouškách turbíny bylo úspěšně dosaženo jmenovitého stavu 1500 otáček za minutu.

Který EPR zahájí komerční provoz jako první?

Kromě Olkiluota se v současnosti dokončují další dvě jaderné elektrárny (JE) využívající technologii EPR. Jedná se o francouzskou JE Flamanville 3 a čínskou JE Taishan. Všechny tři projekty ovšem provázejí komplikace a zpoždění. Podle aktuálních informací má však zatím nejblíže k historicky prvnímu uvedení bloku EPR do komerčního provozu JE Taishan.

Čínský regulátor dal souhlas k zavážení paliva do bloku Taishan 1, zavážka paliva tak začala již minulý měsíc. Komerční provoz by tak mohla čínská elektrárna zahájit již koncem letošního roku. Třetí blok elektrárny Olkiluoto má v plánu připojení k soustavě na prosinec, komerční provoz má být zahájen v květnu 2019. Zavážení paliva do elektrárny Flamanville je pak v plánu na poslední čtvrtletí, ovšem ani tento termín nemusí být dodržen. Pomyslná soutěž o uvedení prvního reaktoru EPR do komerčního provozu, tak již 13 let čeká na svého vítěze.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se