Francie ustoupila Německu, jadernou elektrárnu uzavře již letos
Po nátlaku ze strany Německa a Švýcarska se Francie rozhodla uzavřít svoji nejstarší jadernou elektrárnu Fessenheim. Zatímco původní plán byl elektrárnu provozovat až do konce roku 2017, po nátlaku ze strany Německa by měla být zavřena již do konce roku 2016.
Jaderná elektrárna Fessenheim byla uvedena do provozu již v roce 1977 a je tak nejstarší jadernou elektrárnou ve Francii. V roce 2014 ji však postihla nehoda, při které voda z blízkého Rýna vyřadila elektroniku řídicích systémů a vedla k nouzovému odstavení reaktoru. Nyní média informovala o tom, že událost byla závažnější, než bylo původně zveřejněno.
Přestože francouzský jaderný úřad tvrdí, že bezpečnost nebyla ohrožena, Německo vyžaduje uzavření elektrárny, kterou kvůli své poloze považuje za významné riziko. Jaderná elektrárna se nachází na hranicích s Německem a přibližně 50 km od švýcarské Basileje.
V minulém týdnu se proto opět objevily výzvy k uzavření Fessenheimu, který měl původně zůstat v provozu do roku 2017 a měl být odstaven se spouštěním JE Flamanville, která se potýká s významnými problémy ve výstavbě. V průběhu loňského září se objevily i požadavky ze strany francouzské vlády, aby Fessenheim zůstal v provozu až do roku 2018.
„Událost na jaderné elektrárně Fessenheim ukazuje, že existují dobré důvody pro náš požadavek na uzavření elektrárny a její odstavení od sítě.“
Barbara Hendricks, Ministryně pro životní prostředí Německa
Nyní se zdá, že Německo dosáhlo svého, protože podle deníku JapanTimes dojde k uzavření již v tomto roce.
Fessenheim je pouze jedním z cílů nátlaku Německa, které ve své zemi plánuje uzavřít veškeré jaderné elektrárny. V nedávné době se rozvířila diskuze i nad belgickými jadernými elektrárnami Doel a Tihange, které byly z důvodu rozdílných poruch opakovaně odstaveny.
Provozovatelem elektrárny Fessenheim je francouzská EDF, která ve své zemi stojí jednak před vysokými náklady na udržení současného portfolia jaderných elektráren, ale i před výstavbou nové jaderné elektrárny ve Flamanville.
Cílem Francie je do roku 2025 snížit podíl výroby elektřiny z jádra na 50 procent ze současných zhruba 75 procent. To bude vyžadovat ve stejném období vyřazení až 24 jaderných reaktorů.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se