Společnost Tokamak Energy včera oznámila, že jejich reaktor dosáhl teploty plazmatu vyšší než 15 miliónů stupňů Celsia, což je více než teplota ve středu Slunce. Společnost sídlící v Milton parku poblíž britského města Oxford spustila poprvé svůj tokamak v dubnu 2017.

Reaktor vlastněný soukromou společností se snaží vytvořit plazma s rekordní teplotou přes 100 miliónů stupňů Celsia. Šlo by tak téměř o sedmkrát vyšší teplotou, než která je uvnitř Slunce a zároveň je potřebná pro kontrolovanou fúzi.

Plazmatický oblouk uvnitř tokamaku

„Podnikáme významné kroky vpřed k dosažení fúzní energie a to s obratností soukromého podniku, který je hnán cílem dosáhnout něčeho, co poskytne obrovské výhody pro celý svět,“ uvedl Jonathan Carling, výkonný ředitel Tokamak Energy.

„Dosažení 15 miliónů stupňů Celsia je dalším indikátorem postupu Tokamak Energy a další ověření správnosti použitého přístupu. Našim cílem je vytvořit zdroj založený na fúzní energii, který je reálně komerčně využitelný do roku 2030. Vidíme, že postup, jako série inženýrských výzev, s dosažením každého nového milníku vyžaduje dodatečné rostoucí investice.“

Reaktor ST40 je třetím zařízením ve firemním pětiúrovňovém plánu k dosažení „bohaté a čisté fúzní energie“, s cílem vyrábět elektrickou energii v „průmyslovém měřítku“ od roku 2025. Dalším cílem je posunout se k teplotám nezbytným pro vytvoření kontrolované fúze na Zemi.

Tokamak Energy vyrostla v Culham Centre for Fusion Energy, které se nachází v Oxfordshire. Klíčovou inovací, jak společnost uvádí, je kombinace sférických tokamaků s poslední generací vysokoteplotních supravodivých magnetů.

Předchozí generace reaktoru s označením ST25 demonstrovala vytvoření a udržení plazmatického oblouku po dobu 29 hodin, což je dosud světový rekord.

Zdroj obrázků: Tokamak Energy

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *