IAEA schválila čínský systém I&C určený pro jaderné elektrárny

DomůJaderné elektrárnyIAEA schválila čínský systém I&C určený pro jaderné elektrárny

Mluvčí China General Nuclear ve středu oznámil, že čínský systém digitální instrumentace a ovládání (digital instrumentation and control) určený pro jaderné elektrárny prošel nezávislým přezkoumáním od Mezinárodní agentury pro atomovou energii.

Úspěšné splnění požadavků IAEA oznámil mluvčí CGN Huang Xiaofei na tiskové konferenci v Pekingu. Podle CGN značí úspěch systému další velký milník pro čínský strojní průmysl. Testovaný čínský systém, FirmSys digital I&C, byl vyvinut dceřinou společností CGN – CTEC System Engineering.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii začala s přezkoumáním systému FirmSys I&C v červnu minulého roku. Předběžné třídenní přezkoumání bylo dokončeno již v listopadu, v dubnu pak skupina expertů provedla osmidenní audit přímo na místě.

Nezávislý tým inženýrů zkoumal například architekturu systému, bezpečnostní prvky, hardware, software, komunikace a jednotlivé procesy na testování a validace.

Tým expertů z IAEA nakonec dospěl k závěru, že posuzovaný systém splňuje všechny bezpečnostní požadavky.

Společnost nový systém popsala jako „nervové centrum“ jaderné elektrárny, které je schopné řídit více než 260 různých systémů, které ovládají téměř 10 000 různých zařízení a monitorují provozní podmínky. Systém hraje důležitou roli v zajištění spolehlivého, stabilního a bezpečného provozu jaderné elektrárny.

Čínská elektrárna Hongyanhe
Jaderná elektrárna Hongyanhe v Číně

CTEC oficiálně spustila výzkum a vývoj systému schopný ovládat jaderné elektrárny v roce 2007. První digitální I&C systém – FirmSys – společnost představila v roce 2010. V září 2011 pak CTEC pověřil německý Institut pro bezpečnostní technologie (ISTec) provedením nezávislého ověření a schválení systému. V listopadu roku 2014 ISTec potvrdil, že FirmSys splňuje mezinárodní standardy I&C systémů použiváných v jaderných elektrárnách.

Podle CGN byl FirmSys použit při modernizacích několika čínských jaderných elektrárnách a při výstavbě nových bloků. V tento moment je systém instalován do bloků 5 a 6 jaderné elektrárny Yangjiang a do bloků 5 a 6 elektrány Hongyanhe.

CGN dále uvedla, že Čína je nyní po USA, Francii a Japonsku čtvrtou zemí světa, která je schopná dodávat tyto systémy. Podle CGN by instalace tohoto systému v čínské elektrárně byla oproti instalaci systému ze zahraničí o zhruba 45 milionů dolarů levnější.

Zdroj úvodního obrázku:  IAEA Imagebank