Domů
Jaderné elektrárny
Jaderná elektrárna Krško byla kvůli zemětřesení v Chorvatsku preventivně odstavena

Jaderná elektrárna Krško byla kvůli zemětřesení v Chorvatsku preventivně odstavena

Reaktorový blok Jaderné elektrárny Krško byl preventivně odstaven poté, co město Petrinja, které se nachází 50 km jihovýchodně od chorvatského hlavního města Záhřeb, zasáhlo zemětřesení o síle 6,4 stupně Richterovy stupnice. Slovinská jaderná elektrárna Krško se nachází asi 100 km severozápadně od města Petrinja.

Společná chorvatsko-slovinská jaderná elektrárna

Podle agentury Reuters, německé geologické výzkumné středisko GFZ uvedlo, že zemětřesení zasáhlo v hloubce 10 km. Včera zasáhlo oblast středního Chorvatska, také poblíž Petrinje, zemětřesení o síle 5,2 stupně.
Tlakovodní reaktor Krško 1 s instalovaným výkonem 696 MWe byl dodán společností Westinghouse a je spoluvlastněn Chorvatskem a Slovinskem.

Schéma reaktorového bloku Krško (PWR); Zdroj: NEK

Plánovaný provoz do roku 2043

Výstavba bloku začala v roce 1975. Elektrárna byla připojena elektrické síti v roce 1981 a komerční provoz oficiálně zahájila v roce 1983. Původní plánovaná životnost elektrárny 40 let byla prodloužena o dalších 20 let na základě povolení z poloviny roku 2015. Dlouhodobý provoz je podmíněn inspekcemi v letech 2023 a 2033.

Jaderná elektrárna Krško je vlastněna a provozována společnostní Nuklearna Elektrarna Krško (NEK), která je spoluvlastněna chorvatskou Hrvatska elektroprivreda (HEP Group) a slovinskou GEN Energija. NEK vyrábí a dodává elektřinu rovným dílem exkluzivně svým dvěma vlastníkům.

Zdroj úvodní fotografie: NEK

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Jaderná energetika zažívá obrození. Roky, kdy stála stranou pozornosti, si ale vybírají svoji daň
27. červen 2022, 05:00
Jaderná energetika jako německé dilema. Zelení ji i přes krizi odmítají
25. červen 2022, 08:00
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Milan Smrž
4. leden 2021, 12:37

I bez tsunami...představuje jaderná energetika stálá nebezpečí a rizika; mimo zemětřesení se jedná o úniky radioaktivity během výměny paliva (tritium, radioaktivní vzácné plyny, C-14...), nezanedbatelné riziko teroristického útoku nebo krádeže aktivního materiálu, potřeba chladící vody v suchých létech, nevyřešená úložiště, cena vyšší než z OZE, se stárnoucím parkem zvyšující se riziko havárie, malý podíl vyrobené energie (2%) a elektřiny na světě (10%), stálé podpojištění, neznámá cena úplného odstranění elektrárny.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se