Domů
Jaderné elektrárny
Jaderná elektrárna Leningrad 2 spustila dálkové vytápění

Jaderná elektrárna Leningrad 2 spustila dálkové vytápění

První blok ruské jaderné elektrárny Leningrad 2 byl zařazen do projektu zásobování města Sosnovyj Bor teplem. Oznámil to provozovatel jaderné elektrárny, společnost Rosenergoatom. Nový reaktorový blok VVER-1200 nahrazuje výrobu elektřiny a tepla z prvního bloku RBMK-1000 starší elektrárny Leningrad 1, která disponuje celkem čtyřmi reaktorovými bloky.

Do systému dálkového vytápění z JE Leningrad 2 byly jako první připojeny všechny hlavní výrobní a konstrukční firmy nacházející se v průmyslovém parku ve městě Sosnovyj Bor, sdělil Rosenergoatom. Další fází projektu bude rozšíření dodávek tepla pro bytové vytápění.

Ekonomická úspora a snížení produkce CO2

Čisté náklady na produkci tepla v jaderné elektrárně Leningrad jsou mnohem nižší než náklady na výrobu tepla v klasických kotelnách na organická paliva, uvádí společnost. Využití tepla z reaktoru navíc nevytváří emise oxidu uhličitého a má menší dopad na životní prostředí.

Reaktorová nádoba VVER-1200 při instalaci v Leningradské JE. Zdroj: ТИТАН-2

„Energetický blok VVER-1200 plně nahrazuje kapacitu výroby elektřiny a tepla staršího modelu reaktorů RBMK-1000,“ řekl Dmitry Tsygankov, vedoucí strojovny prvního bloku JE Leningrad 2. „Sekundární část Leningradské jaderné elektrárny spolu s kotelnou pro dálkové zásobování teplem zajistí spolehlivé a bezproblémové zásobování města a průmyslové zóny teplem a oproti předchozímu typu nabídne až dvojnásobnou produkci tepla,“ dodal.

Využití pouze třetiny tepelného výkonu bloku

Andrej Graf, zástupce vedoucího strojovny prvního bloku JE Leningrad 2 dodává: „Tepelný výkon nových bloků je 3200 MW, nebo 250 Gcal/h, což je dostatek pro zásobování průmyslové zóny ve městě Sosnovyj Bor. Nyní využíváme pouze jednu třetinu tepelného výkonu bloku. Jsme připraveni v budoucnu plně zatížit výměníkovou stanici, prodávat teplo pro centrální vytápění a zásobování horkou vodou pomocí jaderné energie a uspokojit jakoukoliv poptávku.“

Bloková dozorna reaktoru RBMK JE Leningrad 1

Čtyři nové bloky VVER-1200 nahradí dosluhující reaktory RBMK

Současná Leningradská jaderná elektrárna disponuje čtyřmi reaktory RBMK-1000, zatímco nová JE Leningrad 2 bude mít celkem čtyři reaktory VVER-1200.

První blok JE Leningrad 1 byl trvale odstaven 21. prosince 2018 a ostatní tři bloky mají být podle plánu odstaveny v roce 2025. První blok JE Leningrad 2 byl připojen k síti 9. března 2018 a stal se tak druhým spuštěným reaktorem VVER-1200 po 6. bloku JE Novovoroněž spuštěném v roce 2016.

Zavezení paliva do aktivní zóny reaktoru druhého bloku JE Leningrad 2 je plánováno na březen 2020.

Komentáře

(4)

JMM

8. prosinec 2019, 09:09

Dost dobrý!

Izák Kokoška

8. prosinec 2019, 09:28

jsou tam i kaktusy

Vojta

8. prosinec 2019, 15:23

Já tedy považuji za chybu stavět JE pár desítek kilometrů od 5 miliónového města a v oblasti klíčových přístavů...

Vladimír Šťastný

8. prosinec 2019, 18:57

No, když už jaderný zdroj, tak někde stát musí. Když bude stát sto nebo dvě stě kilometrů od města, tak to obyvatelům v případě velké jaderné havárie stejně nepomůže, jen to bude zvyšovat náklady na ono vytápění, či zásobování elektrickou energií. A kdyby měli zachovat zásadní odstup k Sosnovému Boru, budou zase blízko nějakému jinému městu.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.