Domů
Jaderné elektrárny
Jaderná elektrárna Leningrad 2 spustila dálkové vytápění
Výstavba nových bloků Leningradské jaderné elektrárny (zdroj Rosatom)

Jaderná elektrárna Leningrad 2 spustila dálkové vytápění

První blok ruské jaderné elektrárny Leningrad 2 byl zařazen do projektu zásobování města Sosnovyj Bor teplem. Oznámil to provozovatel jaderné elektrárny, společnost Rosenergoatom. Nový reaktorový blok VVER-1200 nahrazuje výrobu elektřiny a tepla z prvního bloku RBMK-1000 starší elektrárny Leningrad 1, která disponuje celkem čtyřmi reaktorovými bloky.

Do systému dálkového vytápění z JE Leningrad 2 byly jako první připojeny všechny hlavní výrobní a konstrukční firmy nacházející se v průmyslovém parku ve městě Sosnovyj Bor, sdělil Rosenergoatom. Další fází projektu bude rozšíření dodávek tepla pro bytové vytápění.

Ekonomická úspora a snížení produkce CO2

Čisté náklady na produkci tepla v jaderné elektrárně Leningrad jsou mnohem nižší než náklady na výrobu tepla v klasických kotelnách na organická paliva, uvádí společnost. Využití tepla z reaktoru navíc nevytváří emise oxidu uhličitého a má menší dopad na životní prostředí.

Reaktorová nádoba VVER-1200 při instalaci v Leningradské JE. Zdroj: ТИТАН-2
Reaktorová nádoba VVER-1200 při instalaci v Leningradské JE. Zdroj: ТИТАН-2

„Energetický blok VVER-1200 plně nahrazuje kapacitu výroby elektřiny a tepla staršího modelu reaktorů RBMK-1000,“ řekl Dmitry Tsygankov, vedoucí strojovny prvního bloku JE Leningrad 2. „Sekundární část Leningradské jaderné elektrárny spolu s kotelnou pro dálkové zásobování teplem zajistí spolehlivé a bezproblémové zásobování města a průmyslové zóny teplem a oproti předchozímu typu nabídne až dvojnásobnou produkci tepla,“ dodal.

Využití pouze třetiny tepelného výkonu bloku

Andrej Graf, zástupce vedoucího strojovny prvního bloku JE Leningrad 2 dodává: „Tepelný výkon nových bloků je 3200 MW, nebo 250 Gcal/h, což je dostatek pro zásobování průmyslové zóny ve městě Sosnovyj Bor. Nyní využíváme pouze jednu třetinu tepelného výkonu bloku. Jsme připraveni v budoucnu plně zatížit výměníkovou stanici, prodávat teplo pro centrální vytápění a zásobování horkou vodou pomocí jaderné energie a uspokojit jakoukoliv poptávku.“

Bloková dozorna reaktoru RBMK JE Leningrad 1

Čtyři nové bloky VVER-1200 nahradí dosluhující reaktory RBMK

Současná Leningradská jaderná elektrárna disponuje čtyřmi reaktory RBMK-1000, zatímco nová JE Leningrad 2 bude mít celkem čtyři reaktory VVER-1200.

První blok JE Leningrad 1 byl trvale odstaven 21. prosince 2018 a ostatní tři bloky mají být podle plánu odstaveny v roce 2025. První blok JE Leningrad 2 byl připojen k síti 9. března 2018 a stal se tak druhým spuštěným reaktorem VVER-1200 po 6. bloku JE Novovoroněž spuštěném v roce 2016.

Zavezení paliva do aktivní zóny reaktoru druhého bloku JE Leningrad 2 je plánováno na březen 2020.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
JMM
8. prosinec 2019, 09:09

Dost dobrý!

Izák Kokoška
8. prosinec 2019, 09:28

jsou tam i kaktusy

Vojta
8. prosinec 2019, 15:23

Já tedy považuji za chybu stavět JE pár desítek kilometrů od 5 miliónového města a v oblasti klíčových přístavů...

Vladimír Šťastný
8. prosinec 2019, 18:57

No, když už jaderný zdroj, tak někde stát musí. Když bude stát sto nebo dvě stě kilometrů od města, tak to obyvatelům v případě velké jaderné havárie stejně nepomůže, jen to bude zvyšovat náklady na ono vytápění, či zásobování elektrickou energií. A kdyby měli zachovat zásadní odstup k Sosnovému Boru, budou zase blízko nějakému jinému městu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se