Domů
Jaderné elektrárny
Jaderný Teplator z ČVUT má pomoct při obnově energetiky na Ukrajině
Jaderné palivo za běžné situace nesvítí. Při aktivaci paliva je však možné pod vodou vidět tzv. Čerenkovovo záření; Autor: Rob Custodio
Zdroj: Flickr

Jaderný Teplator z ČVUT má pomoct při obnově energetiky na Ukrajině

Český projekt Teplator pomůže po válce s obnovou energetické infrastruktury na Ukrajině. Společnost World ThermoExport uzavřela smlouvu o budoucím odběru technologie, kterou vyvíjejí vědci z Českého vysokého učení technického (ČVUT). Teplator je malý modulární jaderný reaktor, který využívá jádro pro výrobu tepla. Technologie je aktuálně patentovaná a letos zahájí licenční řízení v Kanadě. ČTK o tom informovali zástupci projektu v tiskové zprávě.

Projekt na vytvoření malého modulárního reaktoru, který by mohl sloužit jako jaderný zdroj pro levné centrální vytápění, vznikl před více než šesti lety. Vyvíjejí ho vědci pod vedením Radka Škody z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky při ČVUT v Praze.

„Teplator je jedinečná a cenově dostupná technologie, která umožní dodávat teplo do domácností a firem za cenu okolo 100 korun/GJ. Pro instalaci bude potřeba součinnosti úřadů, krajů a teplárenských společností při povolovacím řízení,“ řekl Petr Pávek, člen správní rady Invest & Property Consulting (IPC), která je investorem projektu.

Loni v září podepsala IPC memorandum s Diplomatickou misí veřejné diplomacie Ukrajiny. Nyní zástupci ukrajinské mise podepsali smlouvu o budoucí spolupráci se společností World ThermoExport. Díky tomu bude možné v budoucnu technologii instalovat na Ukrajině a napomoci tak s distribucí tepla pro obyvatelstvo, školy i průmysl.

Licencování a následné uvedení do zkušebního provozu nebude podle zástupců projektu jednoduché a může trvat až pět let. Obě strany se přesto shodly, že projekt má do budoucna velký potenciál a že je zájem ho společně dovést do komerčního prostředí.

Delegace ukrajinských expertů na energetiku v čele s Mykhailem Borysiukem dostala informace ohledně vizí společnosti IPC i detaily o technologii a bezpečnosti reaktoru. Do budoucnosti projektu mohli Ukrajinci nahlédnout skrze virtuální realitu, která simuluje budoucí stavbu i její začlenění do okolní krajiny či prostředí městské aglomerace, uvedli zástupci projektu.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (IAEA) definuje malé, střední a velké reaktory podle výstupního elektrického výkonu. Jako malé reaktory jsou klasifikovány reaktory do 300 MWe. Elektrický megawatt (MWe) je jednotka používaná v jaderné energetice, představuje elektrický výkon generátoru.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Dalibor Fišer
14. červen 2023, 19:58

tohlebxch dal do Temelina a napojil to k horkovodu do Č Budejovic tam to vyzkoušel bo odbornici na jadro jsou trvale k dispozici.

energetik
15. červen 2023, 07:00

Ano a přitom by tam tomu ti "odborníci" mohli zrentgenovat i sváry na kopírce. :-) Ne, hlavně ať je to co nejdál od ČEZu a jeho "odbornících".

Miloslav Černý
15. červen 2023, 09:53

Snadno to může dopadnout také tak a nebylo by to výjimkou, že vhodnou efektivní technologií uspějeme v zahraničí a k nám se bude dobře sjednávat (jak pro koho) ta zahraniční.

Baton David
15. červen 2023, 17:53

Teplator má potenciál protijaderným remcálkům přivřít papulky, jednak se nabízí rozvíjet odvětví výroby těžké vody, komponent reaktoru (uměli sme, třeba si vzpomenem) a zároveň napomáhá snížit objem radioaktivního odpadu a zvyšuje efektivitu využití již vyrobeného paliva pro jaderné elektrárny, teď už jen přemoci byrošimla, ideálně do salámu

Jan Veselý
16. červen 2023, 15:34

Ten potenciál tu je přes 60 let a doposud skutek utek.

Nefi
16. červen 2023, 13:36

SÚJB naštěstí není složen s Hurvínků. Takže to licenci na bezpečný provoz v ČR nikdy nezíská. Každému, kdo něco ví o zajišťování bezpečnosti v jaderných elektrárnách a nakládání s jaderným odpadem musí vstát vlasy hrůzou na hlavě.

Karásek
18. červen 2023, 15:35

Chudáci Ukrajinci. Myslím, že jeden Černobyl je ažaž.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se