Domů
Jaderné elektrárny
Japonský regulátor povolil restart prvním reaktorům společnosti Tepco od havárie ve Fukušimě

Japonský regulátor povolil restart prvním reaktorům společnosti Tepco od havárie ve Fukušimě

Tokyo Electric Power (Tepco) ve středu obdrželo bezpečnostní povolení od japonského úřadu pro jadernou bezpečnost (Japan’s Nuclear Regulation Authority – NRA) k opětovnému uvedení do provozu dvou reaktorů v největší jaderné elektrárně na světě.

Společnost Tepco tak získala první povolení od úřadu pro jadernou bezpečnost od roku 2011, kdy v JE Fukušima došlo k havárii 3 reaktorů po zemětřesení následovaném vlnou tsunami. Fukušimská havárie byla největší jadernou nehodou od události v ruském Černobylu.

Povolení k opětovnému uvedení do provozu udělil NRA blokům č.6 a 7 na jaderné elektrárně Kashiwazaki-Kariwa. Každý z nich disponuje elektrickým výkonem 1 356 MWe a splňuje veškeré bezpečnostní a technické požadavky přijaté po fukušimské havárii. NRA udělil povolení na základě středečního hlasování rady, ve kterém jednohlasně všech 5 komisařů rozhodlo o udělení povolení k restartu těchto bloků.

Tepco uvedlo, že potřebuje uvést do provozu elektrárnu Kashiwazaki-Kariwa, aby dokázalo zaplatit pofukušimskou obnovu a ostatní závazky vzniklé po havárii v roce 2011.

Japonská elektrárna Kashiwazaki-Kariwa; Zdroj: MAAE

Tepco zatím stále v nejistotě

Bezpečnostní povolení vyjde oficiálně v platnost po 30-ti denním upomínkovém období, kdy se může k rozhodnutí kdokoliv vyjádřit. Tepco přesto stále potřebuje odstranit ostatní překážky jako například získání detailního konstrukčního návrhu pro aplikaci schválených vylepšení.

Přestože již nyní bylo uděleno bezpečnostní povolení k uvedení do provozu dvou zmíněných reaktorů, jejich skutečné spuštění je pravděpodobně stále ještě několik let vzdáleno.

Ryuichi Yoneyama, guvernér prefektury Niigata, ve které se elektrárna nachází, uvedl, že nehodlá komentovat rozhodnutí o zprovoznění elektrárny Kashiwazaki-Kariwa, dokud prefektura nedokončí analýzu fukušimské havárie, což by mohlo být nejdříve v roce 2020.

Japonská veřejnost je podle průzkumů spíše proti obnovení provozu v odstavených JE a většina obyvatel se přiklání k odstoupení země od jaderné energetiky.

Jádro tématem blízkých voleb

Jaderná energie se může stát ústředním tématem nadcházejících voleb, které premiér Shinzo Abe oznámil minulý týden.

Abeho liberální demokratická strana podporuje restart odstavených jaderných elektráren, ale nová strana pod vedením populárního guvernéra Tokia, Yuriko Koike, volá po odchodu země od jaderné energetiky, což vyvolává další obavy v průmyslovém sektoru, který se od fukušimské havárie nachází v nejistotě.

Vývoj roční produkce elektrické energie v jaderných zdrojích. Zlom v jejím růstu, který nastal na přelomu osmdesátých a devadesátých let byl dominantně výsledkem intenzivní velmi úspěšné kampaně protijaderných aktivistických skupin. (Zdroj kniha Fukušima I poté).

„Elektrárny vlastněné společností Tepco nemusí být ještě dlouho dobu uvedeny do provozu, pokud současný tokijský guvernér svůj postoj vůči jádru nezmění,“ tvrdí Tomomichi Akuta, ekonom společnosti Mitsubishi UFJ Research and Consulting in Tokyo.

Fukušimská havárie v březnu 2013 vyhnala z domovů 160 000 lidí, mnoho z nich se již nikdy zpět nevrátí. Nehoda zároveň zničila místní podniky, rybolov a zemědělství. Poslední vládní odhady hovoří o škodě ve výši 21,5 biliónu jenů (cca 4,21 biliónu korun).

Komentáře

(2)

Milan Vaněček

5. říjen 2017, 18:28

Podle obrázku se mi nezdá, že jsou proti tsunami zabezpečeni. Třeba věří že další příjde až za stovky let.

C

6. říjen 2017, 00:26

Vy jste si ještě nevšiml že tu mnohdy nejsou ani fotky daného zařízení, ale jenom fotky ilustrační? Bůh ví ze kterého roku ta fotka je.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.