Domů
Jaderné elektrárny
Kalifornská Energiewende = konec jádra v roce 2025
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kalifornská Energiewende = konec jádra v roce 2025

Dle prohlášení společnosti Pacific Gas and Electric (PG&E) dojde v roce 2025 k odstavení posledního bloku jaderné elektrárny Diablo Canyon, čímž se uzavře téměř sedmdesátiletá etapa kalifornského využívání jaderné energie. Nahrazení chybějícího výkonu solárními elektrárnami by dle analýzy agentury Bloomberg vyšlo v současných cenách na 15 mld. dolarů. 

Kalifornská utilita (firma poskytující veřejné služby) PG&E počátkem týdne oznámila, že nebude žádat o prodloužení licence na provozování dvou bloků jaderné elektrárny Diablo Canyon. Provoz prvního bloku tak bude ukončen v roce 2024, druhý blok pak ukončí svůj provoz 26. srpna 2025.

„Kalifornský Temelín“

Srdce elektrárny Diablo Canyon tvoří dva tlakovodní reaktory (PWR) dodané společností Westinghouse, celkový instalovaný výkon elektrárny je 2,24 GW a do provozu byla uvedena v roce 1985. Ročně tato elektrárna vyprodukuje přibližně 18 TWh elektrické energie, což znamená roční využití instalovaného výkonu 91,7 %.

Elektrárna pokrývá zhruba 20 % výroby elektrické energie společnosti PG&E v oblasti Kalifornie a téměř 10 % spotřeby celé Kalifornie.

Jádro má nahradit OZE, úložiště a energetická účinnost

Ve společném prohlášení PG&E, zaměstaneckých a ekologických organizací si společnost dala za svůj cíl do roku 2031 vyrábět 55 % elektřiny z obnovitelných zdrojů. V souladu s vyhlášením tohoto cíle tak odstavený výkon jaderné elektrárny mají z části nahradit obnovitelné zdroje a úložiště energie, zbývající část výkonu pak dle plánů PG&E nebude třeba díky energetickým úsporám a zvyšování energetické účinnosti.

Solární alternativa by nyní vyšla na 15 mld. dolarů

Podle analýzy vytvořené agenturou Bloomberg by stálo za současných cen nahrazení chybějícího výkonu elektrárny jen solárními zdroji 15 mld. dolarů. Výkon solárních zdrojů by musel být 10,5 GW, aby dokázal pokrýt chybějící výrobu.

Tento výpočet nezahrnuje akumulaci energie, která by musela být součástí tohoto systému vzhledem k intermitentní povaze zdroje. Částka také nezahrnuje náklady na tzv. decommissioning jaderné elektrárny, jež se odhadují na 3,8 mld. dolarů, v současnosti je ovšem ve fondu vytvořeném za tímto účelem pouze 1 mld. dolarů.

Dle autora odhadu, Roba Brenetta, se tak ukazuje tlak, kterému jsou vystaveny jaderné elektrárny ze strany obnovitelných zdrojů, především kvůli výrazně nižším provozním nákladům OZE a vysokým požadavkům na bezpečnost jaderných elektráren.

Autor úvodní fotografie: marya from San Luis Obispo, USA

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
Milan Vaněček
24. červen 2016, 19:46

Je to tak. Energetická transformace, Němci nazývaná Energiewende, již není záležitostí Německých zelených, jako to bylo okolo roku 2000, je to záležitost bohaté a super-technologicky vyspělé Kalifornie a současně i rozvíjejících se ekonomik Číny a Indie.

Ve světě je rozhodnuto, není to záležitost jednoho státu. Vývoj ukazuje jasně že už před rokem 2030 přesáhne výroba elektřiny ve fotovoltaických elektrárnách (v TWh) celosvětovou výrobu elektráren jaderných. Je to dáno technickým pokrokem a ekonomickými ukazateli (nižší investiční i provozní náklady), nehledě na obrovský rozdíl z hlediska životního prostředí.

Peppa
25. červen 2016, 08:23

A co v noci?!

mykanec
25. červen 2016, 08:34

Budou nuceně spát :-(

energetik
25. červen 2016, 12:26

V noci nebude takový přebytek elektřiny a její cena nebude klesat do záporných hodnot jak se to stává v ČR.

Ondra
25. červen 2016, 14:00

Doporučuju se podívat na data OTE z vnitrodenního trhu. Za první dva měsíce se cena elektřiny v ČR dostala do zápornejch čísel (a to nijak výrazně hluboko) asi 10x z nějakejch +-1440 hodin - to není taková hrůza. Nejčastěj cena elektřiny padá dolů (a to hodně, hodně výrazně pod nulu), když se pořádně rozfouká a německý větrníky vyráběj až až ...

nikdo
25. červen 2016, 02:29

Zajimalo by me jestli jsou energeticky sobestacni, tipuji ze uloziste nezbuduji a budou energii dovazet, jinak by byli schopni poskytnout nejaka data k ulozisti.

Milan Vaněček
25. červen 2016, 08:52

Když nebude svítit slunce ani foukat tak v noci jim těch 45% non-OZE prozatím bude stačit. Mají tam taky solární termické elektrárny (největší na světě), u nich akumulace přes noc není problém. A co je pro ně nejdůležitější-obrovská datová centra, tak ty jsou samozřejmě jištěny bateriemi (jinak to nejde, vše ostatní je pomalé a méně spolehlivé).

Ondra
25. červen 2016, 09:31

Jak píšete, ty baterie slouží k jištění a zcela jistě nejsou dělaný na dlouhodobej provoz. Osobně si moc nedovedu představit, jak by je mohli využívat k regulaci sítě.

Jan Veselý
26. červen 2016, 17:23

Existují minimálně dvě firmy, kde si to nejen představit uměli, ale dokonce mají funkční produkty, které reálně prodávají - Stem a Younicos.

Jan Veselý
26. červen 2016, 17:18

To hlavní v článku nebylo. Ta elektrárna se nachází v těsné blízkosti tektonického zlomu, který nebyl do roku 2008 vůbec známý. Ta elektrárna by sice nejspíše zvládla i fakt velké zemětřesení, ale je to holt riziko a LA je po větru.

Josef
26. červen 2016, 21:34

USA jsou jednou z nejbohatších zemí na světě a to jak ekonomicky ,tak energeticky.

V současnosti jsou největším producentem ropy a plynu na světě , jejich těžitelné zásoby jsou také největší na světě , potenciál OZE patří také k největším na světě. Současný vývoj na poli vědy v oblasti energetiky způsobuje , strmý růst energetických zdrojů v USA - ropa , plyn , oze. Navíc Amerika díky hojnosti zdrojů má velkou spotřebu energie na obyvatele, ohromný potenciál v úsporách energie od klimatizace až po dopravu. Rozhodnutí jednoho Amerického státu o uzavření jaderné el. nebude mít žádný vliv na energetickou bezpečnost USA. Naopak lze očekávat že, už v příštím roce , že USA se stanou čistým vývozcem zemního plynu , v ropě bude Amerika samostatná v případě ,že cena ropy bude dlouhodobě nad 80 USD , což znamená ,že buďto lze dodávat ropu do USA levně nebo vůbec. Když se podíváme k nám , pak u nás je situace taková ,že nemáte žádnou ropu ani plyn - nebo minimálně. Otevírat nové doly na uhlí se zdá jako příliš bolestivý způsob získávání energie a proto jsme si naplánovali ,že uhelné el. nahradíme jadernými - Slovensko jde stejnou cestou. Veškeré alternativy k tomuto vedou fakticky k dovozům zemního plynu a tím politické závislosti na zahraničí a tím omezení suverenity našeho národa.

Milan Vaněček
26. červen 2016, 22:16

Nezávislost dají každému státu slunce, voda (potravinovou i energetickou), vítr a lesy. To samé platí i pro jednotlivce. Jaderná energetika nám nezávislost nedá, palivo musíme nakupovat. Technický pokrok a hromadná výroba dělá OZE konkurence schopné po celém světě.

Jan Veselý
26. červen 2016, 23:08

Tohle všechno jsou jenom výmluvy, defétistické kecy a úvahy jako by svět byl pořád v roce 1976. Nejhorší možný scénář pro Česko je, že bude muset energii dovážet. Tak jako se to ve formě ropy, zemního plynu a palivových tyčí děje i teď. Jenže ta energie nebude od báťušky cara Vladimíra, ani od zparchantělých poháněčů velbloudů s ručníkem na hlavě jako dnes. Našimi případnými dodavateli energie budou civilizovaní lidé, přátelé a spojenci z NATO a EU. Máme se toho bát?

Jak pravil můj oblíbený vizionář v energetice, s každou tunou uhlí, každým barelem ropy, každým kubíkem plynu a každým kilem uranu, které vytěžíte a proženete komínem, je těžba těch následujících o kousek těžší. Z každým FV panelem, každou větrnou elektrárnou a každým akumulátorem je výroba toho následujícího o kus lehčí a levnější.

A tomu, že jaderné elektrárny nahradí v ČR ty uhelné uvěřím, až se odstaví ty 2 GW výkonu, který už 15 let zbytečně vyrábí elektřinu, pro kterou v ČR není odbyt.

nikdo
27. červen 2016, 21:06

Buch nas chran pred vizionari kteri prohaneji uran kominem.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se