Kalifornská Energiewende = konec jádra v roce 2025

DomůJaderné elektrárnyKalifornská Energiewende = konec jádra v roce 2025

Dle prohlášení společnosti Pacific Gas and Electric (PG&E) dojde v roce 2025 k odstavení posledního bloku jaderné elektrárny Diablo Canyon, čímž se uzavře téměř sedmdesátiletá etapa kalifornského využívání jaderné energie. Nahrazení chybějícího výkonu solárními elektrárnami by dle analýzy agentury Bloomberg vyšlo v současných cenách na 15 mld. dolarů. 

Kalifornská utilita (firma poskytující veřejné služby) PG&E počátkem týdne oznámila, že nebude žádat o prodloužení licence na provozování dvou bloků jaderné elektrárny Diablo Canyon. Provoz prvního bloku tak bude ukončen v roce 2024, druhý blok pak ukončí svůj provoz 26. srpna 2025.

„Kalifornský Temelín“

Srdce elektrárny Diablo Canyon tvoří dva tlakovodní reaktory (PWR) dodané společností Westinghouse, celkový instalovaný výkon elektrárny je 2,24 GW a do provozu byla uvedena v roce 1985. Ročně tato elektrárna vyprodukuje přibližně 18 TWh elektrické energie, což znamená roční využití instalovaného výkonu 91,7 %.

Elektrárna pokrývá zhruba 20 % výroby elektrické energie společnosti PG&E v oblasti Kalifornie a téměř 10 % spotřeby celé Kalifornie.

Jádro má nahradit OZE, úložiště a energetická účinnost

Ve společném prohlášení PG&E, zaměstaneckých a ekologických organizací si společnost dala za svůj cíl do roku 2031 vyrábět 55 % elektřiny z obnovitelných zdrojů. V souladu s vyhlášením tohoto cíle tak odstavený výkon jaderné elektrárny mají z části nahradit obnovitelné zdroje a úložiště energie, zbývající část výkonu pak dle plánů PG&E nebude třeba díky energetickým úsporám a zvyšování energetické účinnosti.

Solární alternativa by nyní vyšla na 15 mld. dolarů

Podle analýzy vytvořené agenturou Bloomberg by stálo za současných cen nahrazení chybějícího výkonu elektrárny jen solárními zdroji 15 mld. dolarů. Výkon solárních zdrojů by musel být 10,5 GW, aby dokázal pokrýt chybějící výrobu.

Tento výpočet nezahrnuje akumulaci energie, která by musela být součástí tohoto systému vzhledem k intermitentní povaze zdroje. Částka také nezahrnuje náklady na tzv. decommissioning jaderné elektrárny, jež se odhadují na 3,8 mld. dolarů, v současnosti je ovšem ve fondu vytvořeném za tímto účelem pouze 1 mld. dolarů.

Dle autora odhadu, Roba Brenetta, se tak ukazuje tlak, kterému jsou vystaveny jaderné elektrárny ze strany obnovitelných zdrojů, především kvůli výrazně nižším provozním nákladům OZE a vysokým požadavkům na bezpečnost jaderných elektráren.

Autor úvodní fotografie: marya from San Luis Obispo, USA