Maďarsko podepsalo dohodu s Běloruskem o pomoci při jaderné výstavbě
Maďarsko dnes podepsalo dohodu s Běloruskem o pomoci při výstavbě dalších jaderných bloků v této středoevropské zemi. V tiskovém prohlášení při návštěvě Minsku to podle agentury Reuters uvedl maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó.
Projekt nazvaný Paks 2, který má na starosti ruský Rosatom, počítá s rozšířením stávající jaderné elektrárny Paks ve středním Maďarsku a výstavbou dvou jaderných reaktorů s celkovou kapacitou 2,4 gigawattu.
„Dnes podepsaná dohoda o spolupráci v oblasti jaderné energetiky má velký význam, umožňuje nám využít zkušenosti, které Bělorusko získalo při výstavbě reaktorů s podobnou technologií,“ uvedl Szijjártó, aniž sdělil další podrobnosti o dohodě.
Jak podotýká Reuters, projekt v hodnotě 12,5 miliardy eur (309 miliard Kč) má velké zpoždění, i když jaderná energetika není předmětem sankcí Evropské unie vůči Rusku kvůli jeho válce na Ukrajině. Maďarsko nadále dováží většinu své energie z Ruska a jeho poměrně úzká spolupráce s touto zemí je v EU opakovaně terčem kritiky.
Szijjártó se dnes vyjádřil také k návrhům některých evropských zemí vyslat vojáky na Ukrajinu, aby tam pomohli s výcvikem Ukrajinců. „Hnusí se mi prohlášení, která tvrdí, že země EU a NATO posílají vojáky na Ukrajinu,“ poznamenal šéf diplomacie země, která má podle Reuters z celé EU k Rusku navzdory válce nejblíže.
Mohlo by vás zajímat:
Orbánovu Maďarsku by mělo být pozastaveno členství v EU.
To bychom se k nim mohli přidat a společně vstoupit do BRICS bez regulací z EU by tady mohla růst životní úroveň podobně jako v Číně.
Civilizační úroveň ale nikoliv. Ne do Petrohradu.
A ten BRICS by nám byl k čemu?
Pokud se týká regulací EU, buď bychom měli víceméně stejné regulace, nebo bychom přišli o bezcelní přístup na volný trh. Navíc bychom ty regulace nemohli ovlivňovat. A ještě bychom přišli o rozvojové peníze z EU.
Tomu se říká výhra.
To je jasný. BRICS je synonymem pro pokrok, svobodu a štěstí každého jednoho obyvatele. Čína, Brazílie, Rusko, JAR, to jsou všechno země, které mají těchto komodit na rozdávání.
Myslíš tu činu kde jsou zakázané veškeré služby jako google, Amazon, Twitter, Facebook, apod, kde je zakázána používat svobodné VPN, kde vás za to zavřou, kde když nazvete někoho medvídkem odvezou vás do vězení i s celou rodinou, myslíte tu zemi kde jste hlídání na každém kroku pomocí kamer, AI vás kdekoli najde podle obličeje, když uděláte přestupek, přejděte na červenou dostanete ceny body a když jich budete mít hodně tak se můžete rozloučit s prací, s hypotékou, s půjčkou, přestanou fungovat karty....
Atak dále.
Jestli myslíte tohle životní úroveň tak si tam jdete sám já chci žít ve svobodné zemi, kterou mi zajistí demokracie, protože zatím člověk nic lepšího nevymyslel.
Čína je tvrdá diktátora nevíte vůbec o čem píšete.
Respektive kdybyste byl v té vaší milované číně tak už nic nepište ale nejspíš sedíte ve vězení nebo prostě zmizíte tak jako zmizel např ten doktor co kritizoval covidova opatření.
Ú nás můžete svobodně na presidenta nadávat a nikdo vás za to nezavře.
Jo Velká Británie se vymanila z EU regulací a vzkvétá, teď vážně, zaregistroval jste nárůst byrokracie v UK po opuštění EU a to teprve začali aplikovat to co musí....
To by byl fakt strašný trest, hlavně pro EU samotnou.
Zbylo by víc peněz z fondů pro ostatní. Maďarská ekonomika by bez dotací EU už neexistovala.
Ale existovala. Vy jste si, podobně jako statisíce dalších, nechali vnutit úchylnou myšlenku, že bez členství v EU nic neexistuje. Jenže my, později vstoupivší středoevropské státy, jsme nyní motorem blahobytu těch zakládajících. Jsme jejich kolonie a levná výroba všeho, co potřebují. A oni nás, jako ty levné výrobce potřebují úplně stejně, jako my je. Takže, kdyby někdo přeci jen vystoupil z EU, tak to samozřejmě nějaké turbulence vyvolá, ale téměř okamžitě by se zase našel a pokračoval na základě bilaterárních smluv.
Vždyť v Evropě existují státy, které členy EU nejsou, tak jak to, že už nezahynuly na úbytě?
@Vladimír Šťastný
Jasně, že by se pokračovalo dál podle bilaterálních smluv. Akorát, že
- jejich obsah by byl pro nás daleko méně výhodný
- potenciální jiné podmínky než ve zbytku EU by spolehlivě odradily většinu potenciálních světových investorů, kteří nepotřebují utrácet čas a peníze na studium místních rozdílů a možností exportu a importu do okolních států v nějaké nepodstatné zemi.
- veškeré náklady na export a import by šly na úkor příjmů zaměstnanců a podnikatelů a vedly ke zdražení zboží.
Ano, existují jiné evropské země, které nejsou v EU. Pokud víte o nějakých podstatných domácích ložiscích uhlovodíků, nebo si myslíte, že jsme druhé Svýcarsko, tak můžeme jít do toho. V opačném případě se lépe podívat, jak prosperuje třeba takové Srbsko.
Alternativa členství v EU pro Česko neexistuje. Aktuálně vyvážíme do unie 80 % exportu. Pokud bychom nebyli v EU, dál bychom museli plnit všechny normy, ale neměli bychom na ně vliv. Nebo vy si dovedete představit, že třeba opustíme společný trh nebo Schengen?
A fakt, že Maďarsko se neobejde bez fondů EU nebo třeba bez masivního importu elektřiny je všeobecně známý. A přesto HDP na osobu Maďarska vztažené k průměru EU trvale a viditelně klesá. Zatímco ČR je na úrovni Španělska a Itálie, Maďarsko klesá směrem k Rumunsku a Bulharsku.
Proč? Jaderné energetiky se sankce netýkají. S Rosatomem pořád kooperuje Německo i Francie. Evropa stále nakupuje ruský LNG. Evropa dováží rekordní množství řepkového šrotu- stačí si přečíst biofuel-news com : Apr 15, 2024
Rapeseed meal imports to the EU increase
news item image
Imports of rapeseed meal to the European Union rose around 16% in the first eight months of the running marketing year.
Imports from Russia increased especially sharply.
At 281,830 tonnes – which is just over 41% of total imports – imports from Russia accounted for the largest share.
In other words, imports increased around 11% from the year-earlier period. This is due to the attractive price level of Russian batches.
Belarus also contributed 208,200 tonnes, ranking second most important country of origin of EU rapeseed meal imports.
USA dovážejí z Ruska asi 20 % uranu . Až nyní to zakazuje. Co to udělá s cenou, to pak uvidíme...
"Cena uranu dosáhla 92,50 USD za libru, což je nejvyšší úroveň od roku 2007, protože problémy dodavatelského řetězce, plány jaderné expanze a geopolitické napětí dohromady vytvořily dramatický nárůst cen uranu. Cena za libru se od ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 více než zdvojnásobila.
Očekává se, že trh s uranem se bude nadále ohřívat a ceny by mohly atakovat více než 100 dolarů, předpokládají analytici z Bank of America a Berenberg Bank."
import of enriched uranium from Russia to the USA grew in 2023 to a record level of $1.2 billion, 40% more than the import volume for 2022. With rising prices, import also increased in physical volumes by around 20%, from 588 tons in 2022 to 702 tons in 2023.
USA si sice zakázaly dovoz ruského obohaceného uranu, ovšem s odkladem na 4 roky a obezličkou, že i pak si to mohou povolit, pokud to bude v národním zájmu. Kromě toho se tamní firmy po upozornění předzásobily a loni nakoupily rekordní množství za rekordní peníze.
TAK se vyhlašují sankce!
Tak si počkáme, jestli komentář proleze schválením...
Maďaři budou mít novou jadernu elektrárnu a my budem ideově čistí. To se vyplatí, ne?
Maďaři budou mít velké prd. Rusové nejsou spolehlivý partner a EU udělá vše pro to, aby jim do spolupráce hodila vidle. Nedává smysl, abychom se v oblasti energetiky lísali k nepříteli.
Aha - tak EU bude házet vidle a nespolehliví jsou Rusové... Tak to jo...
Rusko je ekonomika před zhroucením. Svěřit jí takovou stavební akci je ekonomický hazard.
Sundejte si klapky z očí a uší, kdyby RF nebyla spolehlivým dodavatelem jaderného paliva, tak se už dva roky na JE jen díváme a další roky bez nich bychom byly v kelu. Jestli nám někdo vrchovaté škodí je to EU. Ta si nas jako kolonii udržuje na max 40% mzdách už více jak 20 let. Jedině při opuštění EU a vrácení se k principům tržní ekonomiky bychom dosáhli ek.rustu. Poslechněte si ekonomku Lipovskou nebo Sichtarovou.
Jakým trikem nás ta zlá EU drží na 40% mzdy?
Víte, že u nás dle statistik největší mzdy platí zahraniční firmy?
"Ekonomka Lipovská" je vtip dne. Kandidováním za největší pošuky - Volný blok se ještě víc zviditelnila :-)
Kdyby nebyl Rosatom spolehlivý dodavatel, neměl by 35 bloků v různých stádiích rozpracovanosti, a to od Egypta přes Turecko po Indii, Bangladéš a Čínu včetně Maďarska a samozřejmě vlastního Ruska nebo postsovětského Uzbekistánu.
O takových zakázkách si může Westinghouse nebo EdF nechat zdát v obzvlášť vlhkých snech.
Rusové si ekonomicky zavazují státy, kterým dodávají jaderky. Každý se pak může setkat s energovydíráním, jaké jsme zažili v souvislosti s ruským plynem.
@Vítězslav Novák 30. květen 2024, 20:52
Můžete prosím poslat odkaz, ze kterého čerpáte těch 35 bloků od Rosatomu?
Děkuji
@Líska: Když si sečtete ty které se reálně staví nebo probíhá příprava staveniště, tak jste na 25: 5× RF, 4× Turecko, 4× Egypt, 4× Indie, 4× Čína, 2× Bangladéš, 2× Maďarsko. K tomu připravují náhradu reaktorů RBMK ve Smolensku a Kursku, rychlý reaktor BN-1200, připravuje se výstavba několika malých modulárních reaktorů na Sibiři, takže se na těch cca 35 snadno dostanete.
Jaká kolonie? Nižší platy jsou naše konkurenční výhoda v momentu, kdy neumíme konkurovat vysokou produktivitou a inovativností.
“Ekonomky”, na které se každý normální člověk dívá jako na srandovní zvířátka v cirkuse.
To "srandovní zvířátko v cirkuse" jste vzhledem k vašim příspěvkům asi vy. Zavírá se nebo propouští jedna firma za druhou i přes tu konkurenční výhodu těch 40%platu (Zetor) při 90,% produktivitě ve srovnání s Německem. Restrikce EU postihují prakticky všechny obory. Jo a Lipovská. Sichtarova jsou vedle vás jak socha svobody.
Nevšiml jste si, že 1. Zetor nikam neodchází, pouze ruší výrobu prvků, která nemá smysl vyrábět s ohledem na kusovou výrobu firmy, 2. česká ekonomika je jednou z nejsvobodnějších a nejotevřenějších ekonomik světa, 3. přes 70 % českého HDP netvoří ani průmysl, ani zemědělství, ale služby.
Zetor sice neodchází, ale propouští polovinu z těch málo zaměstnanců, co tam ještě bylo.
A to to byla významná firma s vysokou produkcí a vývozem do celého světa a to nejen na východ. Do budoucna kusová výroba z dovezených dílů.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se