Domů
Jaderné elektrárny
Míl: Dukovany bude financovat stát, diskuse o ČEZ nevedly k cíli

Míl: Dukovany bude financovat stát, diskuse o ČEZ nevedly k cíli

Nový jaderný blok v Dukovanech bude plně financovat stát, diskuse o zapojení energetické společnosti ČEZ nevedly k cíli. Na videokonferenci o budoucnosti české energetiky, kterou pořádala nezisková platforma Institut Equilibrium, to dnes řekl vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl. Podle něj se nyní už jedná o konkrétním řešení, jak výstavbu bloku zaplatit.

„Diskuse, která dnes probíhá o tom, jaký podíl investice by měl ČEZ hradit ze svého, skončila u rozhodnutí předsedy vlády (Andreje Babiše – ANO) na stoprocentním financování ze strany státu, protože dohoda nebyla nalezena,“ řekl dnes Míl.

Hlavním důvodem je podle něj cena peněz.

O tom, že by stát mohl stavbu nového jaderného zdroje v Dukovanech financovat zcela sám, mluvil už na konci ledna vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Uvedl, že je to varianta pro případ, že by zapojení energetické firmy ČEZ do placení bylo příliš drahé. Při plném financování by podle něj stát získal nižší úrokovou sazbu. Podle původních plánů se stát měl podílet 70 procenty, zbylých 30 procent pak měl zaplatit ČEZ.

„My jsme potom přišli s myšlenkou, že by ČEZ se měl podílet – minimálně v těch prvních dvou etapách – to znamená příprava výstavby do zahájení výstavby, vlastním vkladem. Ale musím objektivně říct a popravdě přiznat, že ta jednání nespěla k pozitivnímu cíli,“ řekl dnes Míl.

Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž dnes ČTK řekl, že firma je připravená spolupracovat na nastavení kterékoliv z variant financování tak, aby naplňovala očekávání státu i péči řádného hospodáře pro ČEZ. „Veškeré úspory z financování se v každém případě promítnou do snížení ceny elektřiny pro spotřebitele a ČEZ z nich nijak neprofituje,“ dodal.

Postup Česka při financování bude závislý i na schválení ze strany EU. Míl dnes přiznal, že koronavirová pandemie znemožnila některá jednání a přípravu řady podkladů pro Brusel zdržela. „Nejsme na kritické cestě, to v žádném případě. Ale jsme v situaci, kdy bude potřeba řadu věcí rozhodnout v historicky krátké době, abychom byli schopni se posunout dopředu,“ uvedl zmocněnec.

Spuštění tendru na stavbu nového dukovanského bloku podle něj nemá smysl bez politické shody. Tématem jednání mezi vládou a opozicí jsou v poslední době především bezpečnostní otázky. Část opozice mimo jiné navrhla uzákonit to, že stát by nesměl využít nabídky firem ze zemí, které nepřistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách, tedy například z Ruska a Číny.

Havlíček koncem ledna po jednání se zástupci stran oznámil, že do tendru pravděpodobně nebude připuštěna Čína, Rusko ale ve hře zůstává. Model financování nového jaderného bloku v Dukovanech na Třebíčsku zhruba za šest miliard eur (přibližně 162 miliard korun) schválila česká vláda loni. Mezi možnými uchazeči dukovanského tendru jsou podle dostupných informací ruský Rosatom, čínská společnost CGN, severoamerická společnost Westinghouse, francouzská EdF a jihokorejská firma KHNP.

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Jádro v Německu vláda nechce. Stane se historií
24. červen 2022, 05:00
Nový český plán: jaderná elektrárna do každého kraje
23. červen 2022, 09:39
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(28)
Milan Vaněček
10. březen 2021, 17:54

Vidím že nastala změna strategie a že "jaderný tunel", to je tunel č.2, po "fotovoltaickém tunelu" č.1 (2009-10), bude rozdělen na dvě části:

první ztrátová část bude stavba Dukovany II financovaná plně státem=daňovými poplatníky,

druhá ztrátová část pak bude provoz pod hlavičkou ČEZu či "nové společnosti", s cenou převyšující cenu silové elektřiny na burze, tutíž čím více TWh se vyrobí, tím větší bude ztráta.

(ona i ta třetí ztrátová část-likvidace a uložení jaderného odpadu, bude financovaná tím kdo to postavil, tj státem=daňovými poplatníky).

A na to vše nám EU, v rámci energetické transformace EU, nepřispěje ani jedním eurem.

Vladimír Wagner
10. březen 2021, 18:58
Jan Veselý
10. březen 2021, 20:44

Jaroslav Míl mi poradil: "Řešení problému změny klimatu se nedočkáme nekončícími politickými diskusemi nad důsledky, ale efektivním odstraňováním jeho příčin."

Souhlasím s panem Mílem. Takže by se v první řadě mělo něco udělat s tím nehorázným plýtváním časem a prostředky zvaným jaderná výstavba v ČR. To má být efektivní, že se po 12 letech plánování neví kdo to zaplatí a kdo to postaví? To je 100 milionů tun CO2, který vyletěl komínem. Pojďme diskutovat nad tím, jestli je to důsledek neschopnosti pana Míla a jeho předchůdců a souputníků nebo jestli dostal nesplnitelný úkol.

pr
11. březen 2021, 12:04

Já bych zase moc nediskutoval. Pan Míl to zkusil prvně v rámci ČEZu. To se nepovedlo, protože manadement (variantně mananenažerstvo) ČEZu není úplný dement a ví, že JE není nějaká zpackaná investice v Albánii či Bulharsku a že by se z báně už nevyhrabali.

Inu tak stranický JE úkol pan Míl zkouší protlačit na zlomu funkčních období poblitiků aby dal oběma garniturám (končící i nastupující) šanci se vymlouvat že oni to tedy nebyli.

Snad Babiš dodrží svá slova z dob ministra financí a nepůjde do toho.

To neznamená, že hospodářská komora si tu JE nemůže financovat za své. Ale rozhodně ne za pomoci kukačky na MPO, protože to by tu JE platili zase ti kterým je na bzum. Stejně jako v tomu je v případě podpory OZE.

Takže páni podnikavci - ruce do kapes pro šrajtofle a ukažte čeho jste za své schopni! A ne na hubě, v hotovosti!

Jan Veselý
11. březen 2021, 12:12

Je fakt, že Hospodářské komora reprezentuje byznysy s ročním obratem okolo nějakých +-4 bilionů korun/rok. Ti by to měli být schopni ufinancovat. Jen chtít.

pr
10. březen 2021, 19:10

Nevyšla privatizace důchodového účtu, tak pustíme žilou daňovému poplatníku? Ta zlodějská verbež nepřestane.

T
10. březen 2021, 19:18

Podzimni volby ,,rozhodnou,,!!!

Pavel K
10. březen 2021, 19:47

Silne se obavam, ze vyhraje opet ANO a hodne posili SPD. Proste ze budeme dal tam, kde to nevoni a je tma.

Milan Vaněček
10. březen 2021, 20:12

Tady je stručné zhodnocení celého vývoje a přínosu jaderné energetiky z prestižního vědeckého časopisu Nature (editorial:

"Nuclear technology’s role in the world’s energy supply is shrinking")

nature.com/articles/d41586-021-00615-w?utm

Jan Veselý
10. březen 2021, 20:32

"This is important: the technology used to turn on lights or charge mobile phones shouldn’t need to involve national or international defence apparatus."

:-))))

Atom
10. březen 2021, 23:31

No to je pěkný, zrovna situace s vakcínou, kdy se blokují vývozy ukazuje, že když půjde do tuhého, tak každý pojede za své a pro to jsem pro domácí jaderný zdroj.

Jan Veselý
11. březen 2021, 11:06

Já už se to snažil vysvětlit panu Wagnerovi, tam to bylo marné, zkusím i Vás. Kvůli mimořádných situacím se nestaví zdroje vyrábějící pořád. To je technický a ekonomický nesmysl (ekvivalent trvale mobilizované armády zakopané na hranicích i v době míru). Pro mimořádné situace slouží úplně jiné druhy elektráren než ty jaderné.

Pro mimořádné situace potřebujete zdroje přímo v místech spotřeby (o dráty přijdete jako o první věc) a levné na pořízení, cena provozu je v mimořádné situaci málo důležitá. Historicky se používaly dieselagregáty, podnikové a městské elektrárny. Zeptejte se hasičů, vojáků nebo zdravotníků, co mají připravené pro tyhle situace.

Po hurikánech v Karibiku a v Mexickém zálivu se velmi osvědčily fotovoltaické elektrárny. Stačí jedna nákladní loď a místní elektrikáři jich denně zprovozní obrovské množství.

AČR má Alfonse, ty jsou kombinace obojího.

pr
11. březen 2021, 12:09

A kam si jej doma umístíš mudrlante? Já mám sotva místo na pár panelů na střeše a trochu toho lithia ve sklepě. Kontejnment by se mi domů nevešel. Pravda, nejsem žádný aristokrat ani církev svatá. Ti by to asi měli kam umístit, ale to už by nebylo doma.

Ivan Novák
10. březen 2021, 20:19

Ještě chvíli, a stavebníkem nebude ČEZ, nýbrž s.p. DIAMO, a bude to na místě lagun Ostramo. Ve virtuálním světě je vše možné.

Jan Veselý
10. březen 2021, 20:30

A kontejnery Castor i s náplní budou házet na Jeremenku do posledního funkčního důlního díla v Ostravě.

A druhou jaderku postaví Prisko, resp. její dceřinná společnost OKD, na místě, kde kdysi byla Karvinná na místě bývalého dolu Barbora.

:-))))

energetik
11. březen 2021, 07:24

Provozovat to bude se zaručeným výkupem ANOFERT, se kterým ale pan budoucí prezident Andrej Babiš nebude samozřejmě mít nic společného.

Vinkler
11. březen 2021, 06:51

Bodejť nabídku musí vysoutěžit firma s nejnižší nabídkou. Ta podsekne cenu a doufá v dohodu o vícenákladech, když ne zkrachuje. No tak to chodí.

Eda
11. březen 2021, 08:07

A u JE to bude jiné?

pr
11. březen 2021, 12:13

Ne. Což nám dává naději, že to nezavezou palivem. Jako cventndorf. Takže odepíšeme pouze investici, ne už i každý další vyrobený joule energie.

Karásek
11. březen 2021, 00:02

To je státní jaderné zoufalství. Za každou cenu se hledá, jak vyhovět Rosatomu a ty VVER 1200 postavit. Vyspělý svět už jede přes OZE, ale my se k němu nehlásíme.

Vinkler
11. březen 2021, 06:54

To není státní zoufalství, to je výsledek antikorupčních zákonů prosazovaných, no víte kým. Výsledek je, že se staví 2x dráže a pokud do toho hodí vidle společnosti jako Voda z Tetčic nebo Křeček tak i 10x déle trvá. Ani to není zadarmo.

pr
11. březen 2021, 12:23

Tady bych se zastal Křečka a Vody z Telčic. Nekompetence jak stavitelů, tak státní správy je děsivá. Mám týden starou zkušenost kdy úředníka upozorním, že něco dělá špatně a on odvětí, že ho to nezajímá. Vůbec nevidí návaznost zákona stavebního na NOZ. No a pak se bude "divit", že kraji nic jiného nezbude než stavební povolení zrušit. On totiž socialismus skončil před třiceti lety.

A to jsem byl tak slušný, že jsem jej při náhledu do spisu před jeho projednáním upozornil. Obávám se, že zbytečně.

Stejně takový je vrchnostenský přístup jakéhokoli úředníka. V tom nemám jedinou pochybnost. Ještě že aspoň ty soudy fungují. Pomalu, draze, ale jakž takž fungují.

Eda
11. březen 2021, 07:07

Kolektivní slepota?

stát který nedovede včas a za daný rozpočet opravit 200km dálnice a firma co nedovede uřídit projekt pokládky potrubí jde do stavby jedné z nejdražší a nejsložitějších staveb světa a říká, že to zvládne daný rozpočet a včas což se zatím nikomu v EU nepodařilo.

Energetik 007
11. březen 2021, 07:48

Je úplně jedno s kdo to bude financovat a s kým to ČEZ bude stavět.

Není nikdo kdo by stavbu dokázal dozorovat a řídit.

ČEZ pod vedením Beneše a ten pod vedením Havlíčka to je tragédie..

T
11. březen 2021, 16:52

A hlavne DOKONCIT do 7 mi LET ,jak sliboval jeden znami politik!!!

Energetik 007
12. březen 2021, 07:17

Míl se tváří jako odborník na energetiku ale ... na ČEZu nakupoval uhlí pak se na Spartě skamarádil s S. Grosem stal se ředitelem ČEZu pak se s Grosem zase pohádal tak ho vyhodil...

Jaroslav
12. březen 2021, 17:31

ale dividendy borci z ČEZu chtít budou....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se