Domů
Jaderné elektrárny
Ministr: Polsko bude na jaderný zdroj potřebovat peníze z ciziny
Výstavba jaderné elektrárny Vogtle; Zdroj Westinghouse nuclear

Ministr: Polsko bude na jaderný zdroj potřebovat peníze z ciziny

Na výstavbu první jaderné elektrárny bude Polsko do roku 2040 zřejmě potřebovat od zahraničních investorů zhruba 30 miliard dolarů (683 miliard Kč). Prohlásil to dnes ministr energetiky Krzysztof Tchórzewski. Celkovou investici odhaduje zhruba na 60 miliard dolarů (1,4 bilionu Kč).

Polsko, které většinu elektřiny vyrábí v uhelných elektrárnách, plánuje stavbu jaderné elektrárny o kapacitě šesti gigawattů (GW), s případným rozšířením na devět GW, aby snížilo uhlíkové emise a zajistilo si dodávky elektrické energie.

Ministerstvo energetiky předpokládá, že první jednotka elektrárny o kapacitě 1,0 až 1,5 GW má být hotova do roku 2033, celý projekt šesti až devíti GW pak do roku 2043. Vláda nyní pracuje na jeho financování.

„Od investorů potřebujeme zhruba 30 miliard dolarů, nicméně tyto prostředky budou zapotřebí během 20 let,“ řekl Tchórzewski podle agentury Reuters.

Polsko doufá, že projekt podpoří Spojené státy. Obě země už podepsaly memorandum o spolupráci v energetice, včetně té jaderné. Ministr dnes dal najevo, že by se mohli zapojit další zahraniční partneři.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Loudil
10. červenec 2019, 19:01

Těch 60 miliard USD je slušný balík ! Moc nevěřím ani roku 2033 jako uvedení prvního reaktoru do provozu. Zbývá 14 let a jak známo Olkiluotto i Flamanville se staví 15 let. A to jsou Poláci přitom zatím na samém začátku , ještě ani netuší : kde, co, kdy , za co , jak dlouho, budou stavět. Jejich "zbožňovaní kamarádi Američani" mají zbankrotovaný Westinghouse a tak jsem zvědavý, jak tam těch šest reaktorů rychle "vysekne". V Polsku je 99 % věřících, možná jim pomůže i Bůh.

Martin Pácalt
11. červenec 2019, 08:10

Minimálně "kde" je už dáno, nahoře u Baltu, poblíž Gdaňsku. Pokud to svěří Korejcům, mohou to stihnout.

A opravím vás v údaji o věřících. Správnější by bylo napsat, že jde o praktikující katolíky. Jaký je mezi tím rozdíl, by vám nejlépe osvětlily důchodci z Hlučínska, kde se celý život navzájem pomlouvají a jakmile zaklepete bačkorama, s vážnými obličeji si nosí kytky na hřbitov každou neděli. ;-)

Mirek
15. červenec 2019, 18:21

Korejci jsou dobrý vtip (ne tip !!). Podle zprávy z r. 2012 jejich reaktory vykazovaly mikrotrhliny v reaktorové nádobě a některé certifikáty byly zflašované.

V SAE zvítězila Korea se svým reaktorem APR1400 cenou. Jaderná elektrárna nemá ani druhý kontejnment, což už je dnes naprostý standard. Kromě jiných technických potíží byly v betonu nalezeny bubliny. To prostě svědčí o kvapné práci. To vše vedlo SAE k uzavření smlouvy s francouzskou společností EDF, aby dohlížela na dostavbu, bezpečnost a provoz reaktorů. Ta nedůvěra Korejce přímo rozzuřila. Nyní se ukazuje, že Korejci ani nedokázali zajistit provoz reaktorů personálně z místních expertů. Licence jsou proto časově ještě dost vzdálené.

Je zajímavé, že SAE uzavřely také nějakou dohodu se Španělskem o jaderném palivu, i když jsem nevysledoval nějakou přímou souvislost se stavěnými reaktory.

Poslední kapkou je zpráva asi z května 2019, která vrhá pochyby na celou jihokorejskou jadernou energetiku. Někde mám podrobnější informaci, ale tu nemohu rychle najít, tak alespoň orientačně:

https://www.euro.cz/byznys/korejci-to-nezvladli-jadernou-elektrarnu-v-emiratech-stavi-se-zpozdenim-a-defekty-1448710

U nás se Jihokorejci rádi předvádí, ale nemají čím. O svých potížích nemluví. Ale mají výhodu v tom, že sponzorují hokej v Třebíči.

Loudil
11. červenec 2019, 09:59

Barakh-1 staví Korejci právě 8 let a tuším, že v něm ještě ani není palivo , takže celková doba pro operační provoz asi 9 let od začátku stavby.Polákům by tedy zbylo 5 let na přípravu = poshánět úvěry v miliardové výši, vyhlásit soutěž pro zájemce o stavbu ,vybrat vítěze , možná se ti co prohrají odvolají k soudu za netransparentnost soutěže a bude se to řešit, v místě vybudovat potřebnou infrastrukturu před samotným zahájením stavby,.......ano, je možné to stihnout do 14 let , ale když vidím Mochovce, Olkiluoto, Flamanville , tak je nutné říci, že nové reaktory v Evropě za 8 roků staví dnes jen Rosatom a toho jak známo Poláci předem vyloučí ze soutěže z politických důvodů, Čínu také, takže snad zbývají ti Korejci.

Novak
11. červenec 2019, 11:29

Baraka se mohla spustit už ca před dvěma lety, jenže provozovatel nemá lidi na provozování a údržbu, proto se nyní připravuje nový kontrakt na tyto činnosti.

Poláky bych úplně nepodceňoval, pokud k tomu přistoupí jako ke stavbě dopravní infrastruktury, tak je to reálné, dálnice tam rostou v posledních letech doslova před očima, na to bysme se tam měli jezdit školit.

Zdržení Mochovců a spol. je dané "postfukušimskými opatřeními", tedy změnou pravidel uprostřed hry, něco z toho je rozumné a něco už jsou obstrukce.

Vidím jediný problém a to jsou inženýrské a montážní kapacity, to platí obecně o všech velkých projektech, ale jádro je na obzvášť náročné.

JVr
11. červenec 2019, 13:18

Hmm, tak penízky z ciziny jo... zajímavé že to nenapadlo naše politiky: "potrebujeme JE, tady máte místo a stavte.." nedostanete ani korunu dokud nebudete dodávat elektřinu... Za kterou vám dáme tržní cenu!

Tenhle joke nemá chybu ???? to teda chci vidět, kdo do toho půjde. A jak píšete minimálně Rusáci a dost možná i Číňani jsou ze hry.

Velmi riziková investice s navratností 50let+... Soukromé prostředky nemají šanci.. Státy se do toho určitě pohrnou.

Loudil
11. červenec 2019, 15:52

Také jsem docela zvědav, kdo Polsku půjčí ze zahraničí těch 30 miliard Dolarů. Stačí, když pak někde dojde k Fukušimě č.2 ,všechno se na léta zasekne a ty peníze budou v trapu ,protože elektřina se nevyrobí ani neprodá. Třeba dlouhá léta , viz. Causa Flamanville , kde nyní stát bude dělat audit eelktrárny, když zpoždění už přesáhlo 10 let.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se